Bydgoszcz
15C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 16 • L 15
16C
Sob
15C
Nd
17C
Pon
16C
Wt
21C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIJuż jutro 97. rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Jak będzie obchodzona?
csm_macierz_powrot_98568d3830 (1)
19.01.2017 | 08:12

Już jutro 97. rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Jak będzie obchodzona?

- Tegoroczne świętowanie będzie miało nieszablonowy charakter - zapewnia urząd miasta.

Na zdjęciu: Plakat promujący tegoroczne obchody powrotu Bydgoszczy do Macierzy.

Fot. materiały prasowe

20 stycznia 1920 roku Bydgoszcz odzyskała niepodległość. 97 lat później mieszkańcy miasta nad Brdą spotkają się w centrum, by wspólnie świętować ten dzień. 

Tegoroczne świętowanie będzie miało nieszablonowy charakter – zapewnia urząd miasta. Jednak zanim rozpoczną się atrakcje przygotowane przez pracowników Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, nastąpią oficjalne uroczystości. O godz. 12:00 w Katedrze Bydgoskiej odprawiona będzie msza święta. Tuż po niej nastąpi uroczysty przemarsz na Plac Wolności, gdzie zostaną złożone kwiaty i wieńce.

W najbliższy piątek od godz. 14:00 Stary Rynek zamieni się w plan filmowy. Odbywać się tam będą interaktywne inscenizacje wydarzeń sprzed 97 lat. – Wspólnie z rekonstruktorami mieszkańcy będą mogli odtworzyć uroczyste przekazanie klucza do miasta przez niemieckiego burmistrza Hugona Wolffa zwierzchniej władzy Janowi Maciaszkowi. Odtworzone zostaną także ich oryginalne przemówienia. Każdy chętny, który znajdzie się tego dnia na Starym Rynku, będzie mógł wcielić się w postać z epoki oraz zagrać w inscenizacji – wyjaśniają organizatorzy.

Zobacz, jak wyglądały obchody w 2016 roku [KLIK]

Wieczorem obchody zostaną przeniesione do siedziby MCK-u. O godz. 18:30 w sali kinowo-widowiskowej odbędzie się koncert „Po Bydgosku…”, podczas którego zaprezentowane zostaną najpopularniejsze utwory z dwudziestolecia międzywojennego. Pieśni wykonają członkowie chóru City Singers Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Vio-dion Duo. Nie zabraknie tak znanych piosenek jak „Złociste chryzantemy”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą” czy „Miłość ci wszystko wybaczy”. Po koncercie odbędzie się pokaz filmu Tadeusza Chmielewskiego pt. „Wśród nocnej ciszy”. Jest to obraz z 1978 roku, który został nakręcony w Bydgoszczy, a akcja filmu rozgrywa się w latach 20-tych ubiegłego stulecia.

Świętowanie powrotu Bydgoszczy do Macierzy będzie kontynuowane również w sobotę. O godz. 16:00 na Barce Lemara rozpocznie się zabawa szyperska „ Wieczór pod federką”. Osoby pragnące uczestniczyć w potańcówce, muszą się wcześniej zapisać wysyłając wiadomość na adres e-mail: piotr.drozdowski@mck-bydgoszcz.pl.


Powiązane treści