Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 8km/h WNW
H 7 • L 6
2C
Czw
1C
Pt
3C
Sob
4C
Nd
7C
Pon
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaEDUKACJAK-PCK zaprasza na nowy cykl spotkań – z historią Bydgoszczy i regionu
Spotkania z historią u Hoffmana
09.12.2015 | 20:12

K-PCK zaprasza na nowy cykl spotkań – z historią Bydgoszczy i regionu

"Spotkania z historią u Hoffmana" otwarte są dla wszystkich miłośników historii.

Na zdjęciu: Piotr Winter i Lech Łbik z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego KPCK wprowadzają w tematykę każdego ze spotkań.

Fot. Stanisław Gazda

Cykl nazywa się „Spotkanie z historią u Hoffmana” i poświęcony jest różnym ciekawym wydarzeniom dotyczącym historii Bydgoszczy i regionu.

Pierwszym „bohaterem” nowego cyklu zainicjowanego przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, jest własne wydawnictwo Pracowni Dziedzictwa Kulturowego – osiemnasty zeszyt „Materiałów do dziejów kultury Bydgoszczy i regionu”, zawierający artykuły różnych autorów z rozmaitych środowisk, badaczy naukowych, pasjonatów historii, poświęcone dziedzictwu kulturowemu Bydgoszczy i regionu – z nieodłącznym konkursem historycznym dla młodzieży ponadgimnazjalnej, w którym nagrodą jest publikacja w tym poczytnym periodyku.

Formuła spotkań jest otwarta. W przyszłym roku odbędą się cztery „Spotkania z historią u Hoffmana” i będą to opowiadania o historii poprzez ciekawych ludzi. Wiadomo, że jedno z najbliższych spotkań przybliży losy Polaków służących w Wehrmachcie, co jest tematem bardzo bliskim bydgoszczanom i mieszkańcom naszego regionu. Będzie mowa o archeologii, genealogii, a w tym o sposobach poszukiwania swoich korzeni, śladów przodków. Może uda się dotknąć zagadnień związanych z heraldyką; przekazami zawartymi w herbach miast regionu, zająć się powiązaniami znanych polskich rodów z Bydgoszczą i regionem. Szczegóły przyjdą z czasem.

Wróćmy do tematu pierwszego ze spotkań z cyklu „Spotkanie z historią u Hoffmana” – 18. Zeszytu „Materiałów do dziejów kultury Bydgoszczy i regionu”. Piotr Winter i Lech Łbik z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego KPCK wymieniają trzy artykuły: „Z Ziemi Chełmińskiej do pomezańskiego Kwidzyna”, o ulicy Piotrowskiego w Bydgoszczy, czy też o Starym Rynku w Bydgoszczy, jako przestrzeni handlowej – z dziejów XIX i XX- wiecznych sklepów, domów towarowych, kawiarni i restauracji, ale zapewniają, że także pozostałe teksty okażą się pasjonującą lekturą.

Dotychczas wydane zeszyty – to 132 prace o historii Bydgoszczy i 127 na temat historii regionu.

 

 

 


Powiązane treści