Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kamienica Savoya w końcu zyska nowego właściciela! Wiemy, kto chce przejąć budynek przy Jagiellońskiej

Dodano: 13.12.2021 | 12:59

Na zdjęciu: Kamienica Savoya ma być już niebawem siedzibą Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu. Cena za budynek to ponad 11 mln złotych.

Fot. Eryk Dominiczak

Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu chce odkupić od miasta zabytkową kamienicę przy ulicy Jagiellońskiej 2, w której przez kilkadziesiąt lat funkcjonował kultowy klub Savoy. Cena operacji to ponad 11 milionów złotych.

Bydgoski ratusz od kilku lat próbuje pozyskać wpływy do budżetu z tytułu gospodarowania ponad 100-letnim budynkiem w ścisłym Śródmieściu. Efektów nie przyniosły jednak ani próby jego sprzedaży (podejmowane od 2015 roku), ani wydzierżawienia (taką możliwość na 20 lat przewidywała uchwała rady miasta podjęta w roku 2018). Chętnych na zakup okazałej, ale wymagającej jednak sporych nakładów na remont kamienicy nie było. Znikome było też zainteresowanie dzierżawą. Obecnie tylko trzy (z blisko trzydziestu) lokale znajdujące się w obiekcie są wynajęte. Wszystkie – pod działalność usługową w strefie znajdującej się pod arkadami.


CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmierzch klubowej Bydgoszczy. Znak czasów czy dyskusja boomerów?


Kamienica Savoya – kto chce ją przejąć?

W historii z budynkiem przy Jagiellońskiej 2 nastąpił jednak zwrot. Chęć jego nabycia wyraziła Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu, funkcjonująca w Bydgoszczy od 2005 roku zawodowa szkoła wyższa. Do 2017 roku mieściła się ona w jednym z budynków przy ulicy Karpackiej. Obecnie jej siedzibą jest sąsiednia kamienica przy ulicy Jagiellońskiej 4. Chęć nabycia budynku po Savoyu motywuje potrzebą rozwoju uczelni i zwiększenia jej bazy dydaktycznej.

Cena za przejęcie kamienicy to 11,4 miliona złotych. WSNoZ zwróciła się jednak do miasta z wnioskiem, aby ta kwota została rozłożona na dziesięć rocznych rat. W ten sposób do kasy miasta wpływałoby co roku 1,14 mln zł oraz odsetki. Zgodę na takie rozwiązanie muszą wyrazić w najbliższą środę podczas sesji bydgoscy radni.

Kamienica przy ulicy Jagiellońskiej 2 powstała w 1912 roku. Ma sześć kondygnacji nadziemnych, jest także podpiwniczona. Przynależy do niej wewnętrzny dziedziniec. Do 2017 roku na jej pierwszym piętrze mieścił się doskonale znany klub – wspomniany Savoy. Został zlikwidowany po tym, jak zarządzająca kamienicą Administracja Domów Miejskich wypowiedziała najemcy umowę z uwagi na wysokie, liczące ponad 100 tysięcy złotych zadłużenie z tytułu zaległego czynszu. W przeszłości na parterze budynku mieściła się też Cafe Pianola.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
1 rok temu

Jak pan Sowa tego nie kupił to chyba nie ma interesu tego kupować.