Bydgoszcz
14C
Słonecznie
47% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 14 • L 14
5C
Pon
8C
Wt
7C
Sr
6C
Czw
8C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKamienica z artystyczną duszą. Kamienica ze smakiem. 12 Kamienica
18.08.2016 | 17:49

Kamienica z artystyczną duszą. Kamienica ze smakiem. 12 Kamienica

Ulica Poznańska 12. Ten adres warto zapamiętać...

Na zdjęciu: W 12 Kamienicy działa Pepper-Mint Bistro. Jest też Studio Zupy. Smacznie bywa także na FryMarku.

Fot. Stanisław Gazda

Kamienica nr 12 przy ulicy Poznańskiej 12, to nie tylko budynek – to kombinat usługowo-kulinarno-kulturalny. To miejsce, które skupia rzemieślników, artystów, osoby kreatywne, pragnące podzielić się swoimi umiejętnościami ze światem, ale też miłośników dobrej, niekonwencjonalnej kuchni. To miejsce wyjątkowe…

…no bo gdzie jest takie drugie miejsce w Bydgoszczy, które bezpłatnie przygarniałoby pod swój dach wszystkich, którzy chcą się zrealizować, dać upust swoim projektom, pomysłom, talentom, hobby. Nie trzeba przy tym otwierać swojej działalności, wynajmować pomieszczenie. Wystarczy przyjść na Poznańską 12! Bo Kamienica 12 to przestrzeń dla osób pasjonujących się kulturą i sztuką, pomagająca w organizacji wydarzenia kulturalnego, wernisażu, wystawy, koncertu. A że z czegoś trzeba się utrzymać,  Spółdzielnia Socjalna Art  Deco, prowadząca Kamienicę 12, wykonuje usługi renowatorskie w branży meblarskiej i budowlanej, propagując idee upcyklingu oraz działa w sferze pożytku publicznego.

O 12 Kamienicy najgłośniej jest za sprawą organizowanego tam co dwa tygodnie FryMarku – jarmarku regionalnej żywności i rękodzieła – imprezy która ma o wiele dłuższy rodowód niż instytucja 12 Kamienicy. Jednak to właśnie przeprowadzka FryMarku z Mózgu do 12 Kamienicy tchnęła nowego ducha w obydwie te aktywności. Zyskał na tym i FryMark i 12 Kamienica.

Rozgłosowi o 12 Kamienicy za sprawą FryMarku zaczyna dorównywać rozgłos z powodu PepperMint-Bistro – najmłodszego „dziecka” 12 Kamienicy. Pomysł na lokal oferujący bogactwo kulinarnych inspiracji i  możliwości odkrywania nowych, często nieoczywistych połączeń smakowych,  zrodził się z miłości do gotowania i chęci zachowania oraz podzielenia się kulinarnymi doznaniami, będącymi plonem zagranicznych wojaży. Hołdowanie idei przybliżania kuchni z całego świata kształtuje wyobraźnię, rozbudza kulinarną kreatywność samych gospodarzy lokalu i jeszcze bardziej ich „nakręca”. Menu jest krótkie, ruchome, co rusz ubogacane nowymi potrawami. Obecnie jest ich w ofercie sześć: zupa fistaszkowa rodem z Kenii, egipskie falafele, eadas z Iranu, marokański tadżin z kurczaka, gołąbki z Austrii i grecka kofta. To sześć powodów, dla których warto odwiedzić Pepper Mint – nawet gdy jest się weganinem, zjadaczem tylko dań jarskich, albo bezglutenowych lub bez laktozy. Zakres cen: 5-10-15zł.

Pepper-Mint, to także coś dla ducha: organizuje się tam liczne wydarzenia muzyczne, w tym realizowane przez gości lokalu, albowiem jego gospodarze są otwarci na nowe inicjatywy i muzyczne odcienie, udostępniając wnętrza na prywatne imprezy okolicznościowe wraz z obsługą cateringową.

Jedną z aktywności, która w 12 Kamienicy realizowana jest przy wsparciu Miasta Bydgoszcz jest półroczny projekt Środowe Czytanie i Działanie w Szaflandii. „Tu Czy Tam”- miejsce spotkań ze słowem pisanym, ale też z książkami „do pokazywania”, obrazkowymi, do wypełniania, rozwiązywania, kolorowania – bo w całej tej sprawie chodzi głównie o najmłodszych. To, że animatorzy „Tu Czy Tam” kochają też kino, design, architekturę, fotografię odzwierciedlają magazyny, które można w 12 Kamienicy poczytać.

Pisząc o 12 Kamienicy nie można pominąć: Towarzyskiej Kafe – muzyczno – kulturalnego miejsca spotkań różnych środowisk oraz cyklicznych imprez muzycznych i eventów, zaskakujących zarówno pod względem atmosfery, jak też formy i treści.

Rękoczyny – miały już  sześć edycji. To targi rzeczy wyjątkowych podczas których mury Kamienicy 12 wypełniają polscy rękodzielnicy i projektanci, którzy tworzą dzieła od akcesoriów dziecięcych i zabawek, poprzez odzież i biżuterię, aż po wyroby z papieru i wyposażenie wnętrz.

Fundacja 12 Kamienica realizuje w Kamienicy 12 projekt przy wsparciu Miasta Bydgoszcz, Akademia Bydgoskiego Rzemiosła, a najbliższe imprezy tego cyklu to:

*Spotkanie i rozmowa  ze specjalistą dietetykiem Izabelą Stańczyk- 19.08 godz. 18.

*”Upcykling, recykling, życie w stylu eko” Wykład i spotkanie ze specjalistką Martą Dybikowską- 23.08 godz.18.

*Warsztaty”Eko-Mebel” prowadzone przez Martę Dybikowską – 24.08 godz.18.

*Spotkanie z medycyną niekonwencjonalną:” Ajurweda dla zdrowia, urody i harmonii”- wykład poprowadzi Monika Wilma-Wiśniewska konsultantka ajurwedy, terapeutka i masażystka – 25.08 godz.18

 

 


Powiązane treści