Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoszcz będzie miała Pomnik Historii? Miasto chce, by był nim Kanał Bydgoski

Dodano: 03.08.2023 | 12:20

Na zdjęciu: Miasto złożyło wniosek o nadanie miejskiemu odcinkowi Kanału Bydgoskiego tytułu Pomnika Historii.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

– Składamy szczegółowo opracowany wniosek o wpisanie Kanału Bydgoskiego na listę pomników historii – zakomunikował prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Ma to zapewnić szczególną ochronę drogi wodnej wybudowanej w latach 1773-1774 oraz środki na jej utrzymanie.

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. – Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wyjaśnia Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Starania o to, by Kanał Bydgoski stał się pierwszym bydgoskim zabytkiem tak szczególnej rangi rozpoczęły się kilka miesięcy temu. W marcu prezydent miasta Rafał Bruski poinformował, że miasto przygotowało wniosek w celu nadania Kanałowi szczególnej formy ochrony. Równocześnie prośbę o wszczęcie procedury nadania tytułu do dyrekcji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy i RZGW w Gdańsku skierowali bydgoscy politycy PiS: Tomasz Latos, Łukasz Schreiber i Jarosław Wenderlich.

W środę, 2 sierpnia Bruski poinformował o złożeniu wniosku do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisanie Kanału na listę pomników historii. – To odcinek, który od 200 lat znajduje się w stanie nienaruszonym. Chcemy podnieść jego rangę. Myślę, że zwiększy to zainteresowanie wśród turystów – powiedział prezydent na wczorajszej konferencji prasowej. Przypomnijmy, że wniosek dotyczy odcinka zarządzanego przez miasto, czyli od ronda Grunwaldzkiego do Bronikowskiego. Bruski zapowiada jednak skierowanie pisma do Wód Polskich o analogiczne działania dotyczące odcinka będącego w zarządzie państwa, czyli od Bronikowskiego do granic miasta.

Największy wkład w przygotowanie dokumentacji do wniosku miał kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego Tomasz Izajasz. –To niewątpliwie perełka w skali Europy – mówił o Kanale Izajasz. Dodał też, że tytuł pomnika historii nadawany jest najważniejszym zabytkom w Polsce. W przypadku uzyskania statusu pomnika historii, miasto ma starać się o wpisanie go również na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Jak podkreślił radny Robert Langowski, trwające inwestycje i rosnące zainteresowanie Kanałem Bydgoskim to efekt działań społeczników i mieszkańców. – To oni nakreślili kształt i kierunek rozwoju zadań – zaznaczył przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej.

Inwestycje nad Kanałem Bydgoskim

W ostatnich latach miasto zrealizowało kilka inwestycji, które miały ożywić brzegi Kanału Bydgoskiego. – To między innymi budowa nowych ścieżek pieszorowerowych na Okolu i Wilczaku i nowej siedziby Muzeum Kanału Bydgoskiego i Centrum Społecznego, nasadzenia drzew i krzewów, stworzenie nowego placu zabaw, wybiegu dla psów, ścieżki zdrowia, modernizacja boiska „Gwiazdy” i przebudowa kładki przez śluzę przy Czarnej Drodze. Część zadań do realizacji wybrali mieszkańcy w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski – wymieniają urzędnicy.

Obecnie realizowany jest kolejny pakiet „kanałowych” zadań, na które miasto wyda 10 milionów złotych. Najważniejsze z nich to:

  • Wymiana wrót trzech zabytkowych śluz
  • Umocnienie brzegów po stronie Wilczaka (prace zrealizowane, trwają odbiory)
  • Budowa drogi rowerowej pomiędzy Flisami i Osową Górą
  • Budowa ścieżki pieszej na Miedzyniu (długość ok. 700 m, pomiędzy ulicami Krośnieńską i Plażową. Inwestycja obejmuje również stworzenie miejsc wypoczynku i rekreacji poprzez m.in. montaż małej architektury, wykonanie nasadzeń zieleni niskiej, renowację trawników, wykonanie łąki kwietnej, zaawansowane prace).
  • Dosadzenie nad brzegami Kanału Bydgoskiego ponad 100 nowych drzew (lip, brzóz, jabłoni, śliw, ozdobnych, oraz 250 krzewów (tawuły, berberysy, rokitniki, tarniny, nasadzenia finalizowane będą jesienią).
  • Budowa placu zabaw na Okolu (z urządzeniami zabawowymi nawiązującymi do otaczającej teren przyrody, roślin znajdujących się nad kanałem; wygląd i wyposażenie placu ma pomagać lepiej zrozumieć ważną rolę pszczół w ekosystemie)
  • Budowa boiska do gry w bule oraz tyrolki – czyli zjazdu linowego przy Czarnej Drodze
  • Dostarczenie mobilnej sceny na potrzeby imprez plenerowych (konstrukcja odebrana w ostatnich dniach przez Muzeum Kanału Bydgoskiego).
  • Iluminacja śluz (zlecono wykonanie dokumentacji).

ZOBACZ: Bydgoskie śluzy w remoncie. Rozpoczął się montaż nowych wrót [ZDJĘCIA]

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments