Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 3 • L 1
1C
Pt
1C
Sob
0C
Nd
-2C
Pon
-4C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoKarol Wojtyła patronem bydgoskiego parku? Radni podejmą decyzję
park karola wojtyły bydgoszcz
24.04.2020 | 13:11

Karol Wojtyła patronem bydgoskiego parku? Radni podejmą decyzję

Na zdjęciu: Ksiądz Karol Wojtyła jako arcybiskup krakowski.

Fot. Wikimedia Commons

Podczas zaplanowanej na 29 kwietnia sesji rady miasta, jej członkowie będą głosować nad uchwałą w sprawie nazwania parku nad zalewem w Smukale. Mieszkańcy Smukały, Opławca i Janowa zaproponowali, by jego patronem został ksiądz Karol Wojtyła. Pozytywną opinie w tej sprawie wydał również prezydent miasta.

Pomysł nadania imienia terenowi parkowemu, znajdujący się przy ulicach Opławiec i Biwakowej (od wschodu jego granice wyznacza rzeka Brda) to efekt petycji, którą 22 listopada 2019 roku złożyli mieszkańcy Smukały, Opławca i Janowa, wspierani przez tamtejszą radę osiedla. Jak podkreślili inicjatorzy, park powinien otrzymać nazwę Karola Wojtyły, ponieważ w 2009 roku ustawiono w nim pomnik upamiętniający pobyty przyszłego papieża w Bydgoszczy. Miały one miejsce w 1953 i 1966 roku, podczas spływów kajakowych rzeką Brdą. – Tradycją stały się także, upamiętniające ten fakt, coroczne spływy śladami Papieża Jana Pawła II, organizowane przez tamtejszą parafię i społeczność lokalną – czytamy w projekcie uchwały.

Pomysł nadania parkowi imienia Karola Wojtyły zyskał – jak podkreśla treść projektu uchwały – aprobatę prezydenta Rafała Bruskiego. Jej podjęcie ma też wpisywać się w trwające obchody roku św. Jana Pawła II, jak i również setną rocznicę urodzin papieża Polaka. Radni będą głosować nad tym projektem na najbliższej sesji, zaplanowanej na środę, 29 kwietnia. Jest niemal pewne, że wniosek zostanie przyjęty.

Poza uchwałą dot. nadania patronatu parkowi w Smukale, członkowie rady zajmą się także czterema innymi projektami dotyczącymi nadania nazw ulic. Pierwszy dotyczy dróg na Prądach (w rejonie ulicy Lisiej), które mają otrzymać nazwy Bydgoskiej Palestry, Janusza Budzyńskiego, Tadeusza Piziewicza i Bronisława Kocha. W ten sposób miasto chce upamiętnić zasłużonych adwokatów, którzy byli związani z Bydgoszczą. Drugi – nadania nazw drogom na Opławcu, które mają nosić nazwę Wieniecka i Dusznicka. Trzeci – nadania drodze pomiędzy ulicą Wyzwolenia a Osiedlową w Fordonie imienia Janiny Pohoreckiej – zasłużonej dla bydgoskiej medycyny pielęgniarce. Czwarty dotyczy nazwania drogi na Mariampolu ulicą Turniową.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści