Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kiedy droga S5 będzie gotowa? Zobacz, jak wygląda obecnie [WIDEO]

Dodano: 09.06.2021 | 09:50

Na zdjęciu: Na odcinku Bydgoszcz Błonie - Szubin Północ odbywa się już montaż ekranów akustycznych.

Fot. mat. GDDKiA

Trwają prace na budowie drogi ekspresowej S5 w województwie kujawsko-pomorskim. Regionalny oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przedstawił postęp robót na trzech nieotwartych jeszcze odcinkach

Obecni wykonawcy realizują prace od wiosny 2020 roku na trzech odcinkach: Nowe Marzy – Świecie Południe, Świecie Południe – Bydgoszcz Północ oraz Bydgoszcz Błonie – Szubin Północ. Najbliżej finiszu robót jest ten ostatni fragment, który ma zostać otwarty jeszcze w tym roku.

Nowe Marzy – Świecie Południe 

Droga o długości 23,3 km połączy autostradę A1 z obwodnicą Świecia. Wiosną przełożono ruch na fragmenty nowej drogi w miejscowościach Wiąg, Nowe Marzy, Przechowo czy Kozłowo. Na koniec maja br. zaawansowanie rzeczowe kontraktu wynosiło 29,1 proc., a planowany finał prac to III kwartał 2022 r.

Świecie Południe – Bydgoszcz Północ 

Odcinek liczący ponad 22 kilometry połączy obwodnicę Świecia z obwodnicą Bydgoszczy. Niedawno uzyskano pozwolenia na użytkowanie jednego z największych w Polsce przejść dla zwierząt, które zostało zlokalizowane niedaleko węzła Bydgoszcz PółDodaj nowynoc. Na koniec maja zaawansowanie rzeczowe kontraktu wyniosło 30,2 proc., a planowane zakończenie prac to III kwartał 2022 r.

 W marcu uzyskano pozwolenie na użytkowanie Droga połączy obwodnicę Świecia z węzłem Bydgoszcz Północ, który stanowi północny kraniec obwodnicy Bydgoszczy.

Bydgoszcz Błonie – Szubin Północ  

Prace na tym niespełna 10-kilometrowym odcinku między obwodnicą Bydgoszczy a Szubinem są obecnie najbardziej zaawansowane. Obecnie powstaje m.in.  nowy wiadukt przez Noteć oraz węzeł Rynarzewo. Jest to ostatni odcinek potrzebny do skompletowania trasy S5 na odcinku Wrocław – Poznań – Bydgoszcz. Na koniec maja zaawansowanie rzeczowe wyniosło 55,7 proc. Oddanie drogi do ruchu zaplanowano na IV kwartał 2021 roku.

Pozostałe odcinki 

Na otwartych już odcinkach Bydgoszcz Opławiec – Bydgoszcz Błonie oraz Szubin Północ – Żnin Północ trwają obecnie prace wykończeniowe, które mają zakończyć się w najbliższych tygodniach.

Po ukończeniu wszystkich odcinków droga ekspresowa S5 w woj. kujawsko-pomorskim będzie miała 128 km długości. W kolejnych latach ma zostać rozbudowana w celu połączenia autostrady A1 w okolicach Grudziądza z trasą S7 w Ostródzie. W maju zapewniono finansowanie prac przygotowawczych dla tej inwestycji.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments