Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kiedy koniec prac na Kazimierza Wielkiego? ZDMiKP podaje dwie daty

Dodano: 03.07.2023 | 11:10

Na zdjęciu: Czy tramwaje pojadą nowym mostem Kazimierza Wielkiego w grudniu 2023?

Fot. ZDMiKP

W środę, 5 lipca miała zakończyć się budowa nowych mostów Kazimierza Wielkiego wraz z przebudową układu drogowego i torowego. Ślimaczące się roboty są jednak daleko w lesie i wydaje się, że potrwają jeszcze kilkanaście miesięcy. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej obiecuje jednak, że most tramwajowy zostanie oddany do użytku jeszcze w tym roku, a finisz prac drogowych nastąpi w lutym 2024. Trzymamy za słowo.

Podpisana w lipcu 2021 roku umową z wykonawcą nowych mostów nad Brdą (tramwajowego i drogowego), czyli firmą Trakcja zakładała zakończenie inwestycji w dwa lata, czyli do lipca bieżącego roku. Tak się jednak nie stało – wielokrotnie informowaliśmy o braku postępu prac i przeciągających się robotach, a co za tym idzie – utrudnieniach w ruchu drogowym i tramwajowym. Zaangażowanie firmy budowlanej było dalekie od oczekiwań, zwłaszcza w pierwszych miesiącach budowy.

Trakcja wykorzystała jednak pandemię koronawirusa, a potem wojnę w Ukrainie i wystąpiła do ZDMiKP z wnioskiem o zmianę i wydłużenie terminu realizacji zadania o sześć miesięcy. Wykonawca tłumaczył, że oba wydarzenia zakłóciły ciągłość budowy. Drogowcy dodają również, że na tempo prac wpłynęły inne utrudnienia, m.in. odmienne warunki hydrologiczne pod obiekty mostowe i komory kanalizacji deszczowej. – Wobec powyższego, konieczne stało się wydłużenie terminu na realizację całej inwestycji – tłumaczy Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

ZDMiKP podaje konkretne terminy zakończenia prac przy mostach Kazimierza Wielkiego

Drogowcy deklarują, że most tramwajowy wraz z całym przebudowanym układem torowym na Fordońskiej i Toruńskiej ma być gotowy (wraz z pozwoleniem na użytkowanie) do 15 grudnia 2023 roku. Miasto jest bowiem zobligowane do tego, by do końca roku rozliczyć dotację unijną (50 milionów złotych) na budowę trasy dla pojazdów szynowych. Cała inwestycja, której koszt to ponad 150 milionów złotych jest także dofinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 15 milionów złotych.

Kiedy zakończą się prace na nowym moście drogowym? Tu trzeba uzbroić się w większą cierpliwość i liczyć na łagodną zimę: roboty drogowe wraz z budową przeprawy (z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie) mają zostać zrealizowane do 29 lutego 2024 roku. – Aktualnie jesteśmy w trakcie zawarcia aneksu do umowy na wydłużenie terminu realizacji zgodnie z powyższymi ustaleniami – dodaje Okoński.

W lipcu spore utrudnienia na Fordońskiej

Prace w rejonie Kazimierza Wielkiego wciąż trwają – w lipcu kierowców i pasażerów autobusów czekają spore zmiany i utrudnienia. Od soboty, 1 lipca zamknięta dla ruchu jest północna jezdnia ulicy Fordońskiej oraz skrzyżowanie z ulicą Łęczycką. Wyłączony z ruchu przelotowego jest odcinek od Fabrycznej do Bałtyckiej. Zamknięcie ma na celu położenie warstwy ścieralnej nawierzchni na skrzyżowaniu z Łęczycką i w jego obrębie. Na czas prac – według ZDMiKP mają potrwać do 7 lipca – ruch w obu kierunkach będzie możliwy jezdnią południową.

Dokończenie prac na nitce Fordońskiej w kierunku centrum ma na celu wprowadzenie kolejnych sporych zmian – drogowcy zapowiadają bowiem, że w drugim tygodniu lipca zamkną południową jezdnię i rozpoczną jej przebudowę. Wtedy ruch zarówno w stronę centrum, jak i Fordonu zostanie poprowadzony jezdnią północną.

WIĘCEJ O ZMIANACH NA FORDOŃSKIEJ: Nie tylko Gdańska. Od 1 lipca spore zmiany w ruchu na Fordońskiej

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
DMK
DMK
11 miesięcy temu

A kiedy będzie otwarty ruch tramwajowy na kapuściska przez Perłową?

Jonas
Jonas
11 miesięcy temu

Po polsku, pisze się i mówi „na Ukrainie”
Przestańcie włazić w odbyt Ukraińcom!!!

Zybi
Zybi
11 miesięcy temu

Już nie raz pisałem i nikt nic nie mówi o karach dla firmy TRAKCJA!!! Zacznijmy od tego ,że opieszałość była już w stopniu zaawansowanym na początku. Przez kilka miesięcy nic nie było robione a teraz zwalają wszystko na pandemię czy wojnę!!! Możecie sprawdzić w innych miastach – ta sama firma też nie dotrzymywała terminów umów!!!

kij
kij
11 miesięcy temu

Ta firma powinna trafić na czarną listę. Wszyscy powiązani z tą inwestycją – i zamawiający i wykonawcy powinni znaleźć się w kręgu zainteresowań prokuratury. To co się dzieje na Fordońskiej od 3 lat trudno określić słowami.
A tu się okazuje, że wszystko jest w porządku i nawet kar umownych nie nałożono?