Bydgoszcz
22C
Słonecznie
54% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 24 • L 21
20C
Pon
21C
Wt
20C
Sr
18C
Czw
20C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaKiedy na Kolbego zapalą się latarnie? Ratusz odpowiada na pismo rady osiedla
18.06.2021 | 10:31

Kiedy na Kolbego zapalą się latarnie? Ratusz odpowiada na pismo rady osiedla

Na zdjęciu: Budowa buspasa przy ulicy Kolbego wywołuje spore utrudnienia w dojeździe na górny taras Osowej Góry.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Urząd Miasta Bydgoszczy udzielił odpowiedzi na pismo przewodniczącego Rady Osiedla Osowa Góra Radosława Ginthera w sprawie przedłużającej się budowy buspasa przy ulicy Kolbego. Dowiadujemy się z niej, że budowa zbiornika retencyjnego zamiast w sierpniu 2020 – zakończyła się w styczniu 2021 roku, a oświetlenie uliczne na przebudowywanym odcinku ma stopniowo powrócić w terminie od lipca do września tego roku.

Budowa 800-metrowego pasa dla autobusów na odcinku od ulicy Kormoranów do Grunwaldzkiej rozpoczęła się wiosną ubiegłego roku. Przedłużające się prace wywołują kolejne, często niezapowiedziane zmiany w organizacji ruchu. W głosy niezadowolenia wsłuchała się Rada Osiedla Osowa Góra. W poniedziałek, 24 maja jej przewodniczący Radosław Ginther zwrócił się do prezydenta Rafała Bruskiego o „natychmiastowe zakończenie przebudowy Kolbego, która trwa już nie tygodnie czy miesiące, a lata”. – Zastanawiającym jest fakt, jak można budować buspas o długości około 1 kilometra tak długi czas – podkreśla przewodniczący.
– Pragniemy zapytać pana, dlaczego zamyka się ulice nie informując wcześniej o tym mieszkańców? Ostatnio taka sytuacja miała miejsce przy Dolnej Waleniowej, ale zamykane są także inne drogi – zaznacza. I dodaje, że budowa buspasa pozbawiła mieszkańców Kolbego oświetlenia ulicznego.

Zobacz również:

Osowa Góra ma dość budowy buspasa

Odpowiedzi na pismo przewodniczącego rady osiedla udzielił dyrektor wydziału organizacyjno-administracyjnego urzędu miasta Wojciech Jazdon. Dowiadujemy się z niej, że budowa zbiornika retencyjnego na odcinku ulicy Kolbego (początkowo jej koniec planowano na 17 sierpnia 2020 roku) ostatecznie zakończyła się… 4 stycznia 2021 roku. A opóźnienia przy realizacji inwestycji Miejskich Wodociągów i Kanalizacji miały – zdaniem wykonawcy buspasa, czyli firmy Kobylarnia – wpłynąć na tempo robót drogowych.

W reakcji na pismo Ginthera i uwagi odnośnie braku informacji o zmianach w rejonie Dolnej Waleniowej Jazdon oznajmił, że ZDMiKP poinformował mieszkańców o modyfikacji organizacji ruchu 20 maja, lecz jak informowaliśmy zmiany zostały wprowadzone wczesnym rankiem, a informacja na facebookowej relacji zarządu dróg pojawiła się kilka godzin później.

Mieszkańców Osowej Góry interesuje też to, kiedy na ulicy Kolbego zostanie włączone oświetlenie uliczne. – W chwili obecnej trwają roboty związane z instalacją nowego oświetlenia drogowego po wschodniej stronie ulicy Kolbego. Orientacyjny termin uruchomienia oświetlenia na odcinku od ulicy Sępiej do Dolnej Waleniowej to lipiec tego roku. Całkowite zakończenie prac związanych z uruchomieniem oświetlenia przewiduje się na wrzesień – przekazał Jazdon.

ZDMiKP przyznaje, że zakończenie budowy buspasa ma nastąpić 30 września. Rzecznik prasowy drogowców Tomasz Okoński informował, że roboty na Kolbego „są trudne do wykonania, gdyż są prowadzone pod ruchem, który na tym odcinku jest dość spory”. – Obecnie trwają prace kanalizacyjne, telekomunikacyjne, brukarskie przy budowie chodników i parkingów od strony sklepów oraz roboty rozbiórkowe. Wiele prac wymaga tzw. przerw technologicznych, co wstrzymuje na ok. tydzień dalsze roboty na niektórych odcinkach – przekazywał.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści