Kiedy trzeba zgłosić szkodę z OC?
Dodano: 06.04.2021 | 19:14Na zdjęciu: Każdy kierowca wie, że musi kupić ubezpieczenie OC.
Fot. mat. autora
Czy po wypadku lub kolizji trzeba niezwłocznie zgłaszać szkodę do firmy ubezpieczeniowej sprawcy? Teoretycznie nie trzeba się z tym spieszyć, ale praktyka pokazuje, że im mniej zwlekasz, tym lepiej dla Ciebie. Szczególnie że roszczenia o odszkodowanie z OC nie są wcale bezterminowe i w końcu się przedawniają. A gdy do tego dojdzie, nic już nie wskórasz.
Każdy kierowca wie, że musi kupić ubezpieczenie OC. Nie ma w tym nic trudnego. Można wybrać się do siedziby konkretnej firmy lub skontaktować z agentem, a jeszcze prostszym sposobem jest skorzystanie z porównywarki internetowej. Kupując polisę online, oszczędza się nie tylko czas, ale też pieniądze, wybierając najkorzystniejszą z możliwych ofert. Szybko, łatwo i przyjemnie. Sprawa nieco się komplikuje dopiero wtedy, gdy z ubezpieczenia trzeba skorzystać.
Zgłoszenie szkody z OC – jak to zrobić?
Przede wszystkim pamiętaj, że odszkodowanie z OC sprawcy należy Ci się zawsze po wypadku lub kolizji z innym pojazdem. Nieważne, czy jesteś kierowcą drugiego samochodu biorącego udział w zdarzeniu, pasażerem jednego z aut, czy potrąconym pieszym lub rowerzystą. Jeśli doszło do szkody związanej z ruchem pojazdu, możesz ubiegać się o odszkodowanie. Pytanie tylko, jak to zrobić?
Na szczęście sprawa nie jest skomplikowana. W gruncie rzeczy ogranicza się do kontaktu z zakładem ubezpieczeń, w którym ma wykupione OC sprawca wypadku. Ale już tutaj pojawia się pierwszy możliwy problem. Trzeba wszak wiedzieć, o jaką firmę ubezpieczeniową chodzi. Informacje na ten temat musisz uzyskać od sprawcy, najlepiej już na miejscu zdarzenia, spisując wspólne oświadczenie.
– Może się zdarzyć, że sprawca kolizji odmówi przyznania się do winy. W takiej sytuacji koniecznie wezwij na miejsce zdarzenia policję. Wezwanie funkcjonariuszy będzie też obowiązkowe, jeśli okaże się, że ze sprawca nie ma ważnego OC. Jeżeli masz wrażenie, że tak jest, możesz zweryfikować dane ubezpieczeniowe drugiego kierowcy za pomocą bazy UFG, wystarczy do tego numer rejestracyjny jego samochodu – tłumaczy Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń Mubi.
Gdy uzyskasz już niezbędne informacje od sprawcy wypadku/kolizji, musisz zgłosić szkodę do jego ubezpieczyciela. Można to zrobić np. telefonicznie, pocztowo lub mailowo, a wiele firm udostępnia także specjalne formularze online na swoich stronach internetowych. Niezależnie od wybranego sposobu, zgłoszenie powinno zawierać:
- datę i miejsce zdarzenia,
- okoliczności zdarzenia,
- dane uczestników zdarzenia,
- informacje na temat pojazdów uczestniczących w zdarzeniu.
Oczywiście konieczne będzie także określenie wartości poniesionych strat, dlatego przy zgłoszeniu przydadzą się m.in. zdjęcia uszkodzeń, faktury za naprawę czy dokumentacja medyczna w razie szkód osobowych. Zebranie wszystkich dokumentów może jednak potrwać, dlatego zasadne staje się pytanie – ile właściwie jest na to wszystko czasu?
Termin na zgłoszenie szkody z OC określa ustawa
Przede wszystkim pamiętaj, że szkody nie trzeba zgłaszać od razu. Możesz to zrobić w dowolnym momencie, jednak obowiązują Cię pewne ograniczenia. Chodzi o tzw. przedawnienie roszczeń (https://mubi.pl/poradniki/przedawnienie-roszczen-z-oc/), czyli określony prawnie czas, po którego upływie Twoje żądania względem firmy ubezpieczeniowej staną się bezzasadne. Inaczej mówiąc, jeśli będziesz zwlekał ze zgłoszeniem szkody zbyt długo, stracisz szansę na odszkodowanie.
A co dokładnie oznacza „zbyt długo”? Tutaj trzeba sięgnąć do przepisów Kodeksu cywilnego, w którym zostały ustalone terminy przedawnienia dotyczące spraw ubezpieczeniowych. Zgodnie z nimi, termin przedawnienia wynosi:
- przy kolizji – 3 lata od momentu, gdy dowiedziałeś się o szkodzie i sprawcy, ale nie więcej niż 10 lat od samego zdarzenia;
- przy wypadku – 20 lat od zdarzenia.
Skąd taka różnica? Dłuższy termin dotyczy sytuacji, w których doszło do popełnienia przestępstwa. Wypadek jest taką okolicznością, ponieważ można o nim mówić wtedy, gdy w jego wyniku ktoś doznał uszczerbku na zdrowiu lub poniósł śmierć.
Jak liczyć termin przedawnienia przy OC?
Przepisy to jedno, ale rzeczywistość często bywa bardziej skomplikowana. Może się więc okazać, że sprawca zdarzenia nie jest znany. Co wtedy? Na szczęście nie musisz się martwić, że po upływie 3 lat stracisz szansę na odszkodowanie. W takim przypadku bieg przedawnienia rozpoczyna się bowiem dopiero w momencie, gdy sprawca zostanie zidentyfikowany (ale musi się to stać maksymalnie w ciągu 10 lat od zdarzenia).
Warto pamiętać też o sytuacjach, w których bieg przedawnienia zostaje przerwany. Dzieje się tak w dwóch przypadkach:
- w momencie zgłoszenia szkody (bieg przedawnienia zostaje przywrócony po wydaniu decyzji dotyczącej jego przyjęcia bądź odrzucenia przez ubezpieczyciela),
- w momencie podjęcia czynności przed sądem (np. złożenia pozwu przeciwko firmie ubezpieczeniowej).
Czy można odłożyć zgłoszenie szkody z OC na później?
Jak widać, czasu na zgłoszenie szkody z OC jest sporo. Dodatkowo korzystny dla poszkodowanych jest fakt, że terminy przedawnienia są określone ustawowo, zatem firmy ubezpieczeniowe nie mogą na nie w żaden sposób wpływać. W przeciwieństwie zatem do zgłaszania szkód z AC, przy którym każdy ubezpieczyciel określa własne zasady, przy OC nie musisz się martwić, że coś przegapisz.
Nie znaczy to jednak, że powinieneś odkładać takie sprawy na później. Pamiętaj, że czas wcale nie działa na Twoją korzyść. W rzeczywistości im wcześniej zgłosisz szkodę, oczywiście znając sprawcę i rozmiar uszkodzeń, tym lepiej. Dzięki temu masz większe szanse na udowodnienie swoich roszczeń, a przez to uzyskanie odszkodowania, które w pełni pokryje poniesione straty.
- Biznes w Plenerze, czyli wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców z Kujaw i Pomorza [ZDJĘCIA] - 27 czerwca 2025
- Z oceanu prosto na Twój stół! Poznaj zalety dzikiego łososia - 26 czerwca 2025
- Pielęgnacja skóry po zabiegach laserowych – jak przyspieszyć regenerację? - 26 czerwca 2025