Bydgoszcz
11C
Słonecznie
84% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 12 • L 10
20C
Pon
20C
Wt
20C
Sr
22C
Czw
25C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoKlatka schodowa w bydgoskim sanepidzie odzyskała pierwotny urok [ZDJĘCIA]
30.10.2018 | 21:08

Klatka schodowa w bydgoskim sanepidzie odzyskała pierwotny urok [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu:

Fot. Stanisław Gazda

Dobiegły końca, rozpoczęte na początku września 2018 r. w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, prace konserwatorskie, renowacyjne i rekonstrukcyjne boazerii oraz stolarki otworowej w holu budynku A.

Dzięki renowacji, w głównej klatce schodowej zyskały dawny blask i pierwotny urok przepiękna boazeria z drewna dębowego obfitująca w  liczne sztukatorskie zdobienia. Do dawnej świetności przywrócone zostały również drzwi znajdujące się przy klatce schodowej na ścianie południowej, wykonane z drewna dębowego i mosiądzu. Renowacja dotyczyła również okna klatki schodowej, wykonanego z różnych gatunków drewna.

Ściany, drzwi, oraz ramy okna (pokryte wcześniej ciemną farbą) zostały starannie zrekonstruowane, oczyszczone i zabezpieczone jedynie substancją ochronną, co pozwoliło podkreślić wyjątkowe piękno najdrobniejszych detali.

Prace renowacyjne były możliwe dzięki dofinansowaniu środkami z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. WSSE w Bydgoszczy zamierza odrestaurować kolejne pomieszczenia, które zachowały swój pierwotny charakter tj. z czasu powstania budynku zaprojektowanego przez Józefa Stanisława Święcickiego.


Powiązane treści