Bydgoszcz
20C
Słonecznie
25% wilgotność
Wiatr: 8km/h NNW
H 22 • L 19
14C
Pon
14C
Wt
12C
Sr
21C
Czw
22C
Pt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaKłopotek ma odejść z polityki. Ale na liście Koalicji Europejskiej w eurowyborach znajdzie się jego żona
Eugeniusz Kłopotek_ PSL - SF (2)
16.03.2019 | 13:39

Kłopotek ma odejść z polityki. Ale na liście Koalicji Europejskiej w eurowyborach znajdzie się jego żona

Na zdjęciu: Eugeniusz Kłopotek miał - zdaniem mediów - być przeciwny sojuszowi PSL z Koalicją Europejską.

Fot. SF

Według informacji Onet.pl Agnieszka Kłopotek – żona posła Polskiego Stronnictwa Ludowego Eugeniusza Kłopotka – zajmie trzecie miejsce na liście Koalicji Europejskiej w województwie kujawsko-pomorskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dziennikarz portalu Andrzej Stankiewicz potwierdza też, że na znajdzie się Janusz Zemke. Platforma Obywatelska oficjalnie ogłosiła za to start Radosława Sikorskiego i posła Krzysztofa Brejzy.

Trwające od kilku miesięcy spekulacje na temat formuły startu największych partii opozycyjnych zakończyły się w lutym – wtedy to Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej i Partii Zieloni ogłosiły start we wspólnym bloku, zwanym Koalicją Europejską. Później w skład bloku weszli przedstawiciele Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Zobacz również:

Koalicyjne małżeństwo z rozsądku. SLD startuje z PO do wyborów europejskich

Współpraca w ramach wielkiej koalicji wymusiła na PO ustępstwa przy układaniu list wyborczych. Stało się jasne, że wielu prominentnych polityków Platformy będzie musiało zadowolić się niższym miejscem na karcie do głosowania, bądź w ogóle się na niej nie znalazło. W piątek lider PO Grzegorz Schetyna ogłosił nazwiska kandydatów partii, którzy znajdą się na listach Koalicji Europejskiej w majowych wyborach. Jeśli chodzi o województwo kujawsko-pomorskie, nie było niespodzianki – liderem listy będzie były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jeden z najbardziej znanych polityków wywodzących się z Bydgoszczy obecnie skupia się na promowaniu niedawno wydanej książki „Polska może być lepsza” – 22 marca spotka się z mieszkańcami Łochowa, ale już niebawem skupi się na kampanii wyborczej. Pomimo że po aferze taśmowej Sikorski usunął się w cień, siła jego nazwiska oraz mobilizacja elektoratu antypisowskiego powinna bez problemu zapewnić mu miejsce w ławach europarlamentu.

Na liście KE do europarlamentu znajdzie się też Krzysztof Brejza. Poseł z Inowrocławia znany jest z częstych zapytań do instytucji publicznych, m.in. dotyczących funkcjonowania Służby Ochrony Państwa. Brejza zajmie ostatnie miejsce na liście. Żadnym zaskoczeniem nie jest też to, że drugie miejsce przypadnie związanemu z SLD Januszowi Zemke. Ciekawsze są jednak kulisy pozycji nr 3 na liście Koalicji.

Jak informuje dziennikarz Onet.pl Andrzej Stankiewicz, wewnętrzne ustalenia członków KE były takie, że w każdym regionie w pierwszej trójce musi znaleźć się Agnieszce Kłopotek, żony posła PSL Eugeniusza Kłopotka. Obecnie Kłopotek jest radną sejmiku województwa – pełni tę funkcję drugą kadencje. Onet zdradza, że umieszczenie żony parlamentarzysty było częścią politycznej gry. — To też element przekonywania Gienka do Koalicji Europejskiej, bo był jednym z największych przeciwników współpracy z PO, SLD i Nowoczesną — mówi, cytowany przez Onet, anonimowy działacz ludowców. Sam Kłopotek niedawno deklarował, że po zakończeniu trwającej kadencji Sejmu rezygnuje z działalności politycznej.

Stankiewicz podkreśla też, że kształt list wzbudził w PO wiele głosów sprzeciwu. – W terenie nie podoba się to, że w ramach handlu z koalicjantami partia oddała dobre miejsca na listach. W ten sposób np. w Łódzkiem w pierwszej dwójce nie ma nikogo z Platformy. Do tego dochodzą ogromne frustracje obecnych europosłów PO — dla większości z nich nie ma dobrych miejsc, więc niektórzy wcale nie wystartują – pisze dziennikarz. Co ciekawe, wśród ogłoszonych przez Schetynę nazwisk kandydatów PO z list Koalicji Europejskiej nie ma europosła Tadeusza Zwiefki. Wcześniej spekulowano, że może on znaleźć się na wysokim miejscu w Wielkopolsce – władze partii postawiły jednak na byłą premier Ewę Kopacz (z drugiego miejsca o mandat powalczy inny były szef rządu – Leszek Miller).

Od miesiąca znamy już za to nazwiska liderów list Prawa i Sprawiedliwości. W województwie kujawsko-pomorskim z pierwszego miejsca o ponowny wybór powalczy Kosma Złotowski. Drugą pozycję zajął poseł Tomasz Latos. Nowa siła na politycznej scenie – Wiosna Roberta Biedronia – na razie nie ujawniła składu swoich list. Jak informowała „Gazeta Wyborcza” liderem na Kujawach i Pomorzu ma być ważny współpracownik Biedronia Marcin Anaszewicz.

Tegoroczne wybory do europarlamentu odbędą się 26 maja, czyli w ostatnią niedzielę miesiąca.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści