Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kluczowa miejska inwestycja w zawieszeniu. Czeka na unijne pieniądze

Dodano: 21.09.2016 | 10:32
Grunwaldzka Bydgoszcz

Decyzja w sprawie dofinansowania rozbudowy ulicy Grunwaldzkiej zapadnie dopiero pod koniec roku.

Na zdjęciu: Po zakończeniu modernizacji na ulicy Grunwaldzkiej ma się pojawić między innymi buspas w kierunku centrum miasta.

Fot. Stanisław Gazda

Centrum Unijnych Projektów Transportowych przesunęło termin rozpatrzenia wniosków o dofinansowanie rozbudowy dróg w miastach na prawach powiatu. Zdaniem ratusza, oznacza to, że o co najmniej pół roku może opóźnić się rozpoczęcie modernizacji ulicy Grunwaldzkiej.

CZYTAJ TAKŻE: Trasa W-Z przejdzie gruntowną metamorfozę. Miasto pokazuje projekt [WIZUALIZACJE]

Jedna z flagowych miejskich inwestycji, która ma połączyć drogę krajową nr 80 z projektowanym węzłem drogi ekspresowej S5 w Pawłówku, miała powstać do 2019 roku. Miasto wiosną złożyło wniosek o jej dofinansowanie ze środków unijnych – aplikowało o ponad 100 milionów złotych (łączny koszt to około 150 mln zł). Ogłosiło również przetarg na wyłonienie wykonawcy zadania.

Tyle że termin rozstrzygnięcia konkursu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z którego ma pochodzić wsparcia na rozbudowę ul. Grunwaldzkiej, został pod koniec sierpnia przesunięty. I to znacząco, bo do końca roku. Pierwotnie, ocena wniosków miała zakończyć się na przełomie czerwca oraz lipca. Jesienią z kolei miały być podpisywane umowy z miastami-beneficjentami. Jak wyjaśnia na swojej stronie internetowej CUPT, instytucja odpowiedzialna za konkurs, decyzja o przesunięciu terminu zakończenia procedury zapadła w związku „ze znaczną liczbą zastrzeżeń do wniosków o dofinansowanie”.

Przypomnijmy, że rozbudowa ul. Grunwaldzkiej ma odbyć się w trzech etapach i spowodować, że kluczowy szlak w osi północ-południe zyska po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. W stronę centrum miasta ma zostać dodatkowo wytyczony buspas. Ruch tranzytowy w ciągu DK nr 80 ma zostać oddzielony od lokalnego drogami serwisowymi.

W związku z planowaną przebudową prezydent Bruski zwrócił się do wojewody Mikołaja Bogdanowicza o zabezpieczenie środków na wykup nieruchomości kolidujących z inwestycją. Ich faktycznym właścicielem – jako że mowa jest o modernizacji drogi krajowej – będzie bowiem Skarb Państwa.