[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Koalicja Obywatelska zatwierdziła listy do rady miasta. Kto będzie ich liderem?

Dodano: 01.09.2018 | 14:25

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Część obecnych radnych Bydgoszczy (od lewej): Monika Matowska, Janusz Czwojda, Mateusz Zwolak i Jakub Mikołajczak. Pierwszy z lewej poseł PO Krzysztof Brejza, trzecia od prawej posłanka Teresa Piotrowska.

Fot. Stanisław Gazda / archiwum

Agnieszka Bąk, Joanna Czerska-Thomas, Lech Zagłoba-Zygler, Elżbieta Rusielewicz, Monika Matowska oraz Maciej Świątkowski – to liderzy list Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach do rady miasta. Potwierdziły się tym samym nasze informacje sprzed kilku dni o roszadach w szeregach porozumienia PO, Nowoczesnej oraz Inicjatywy Bydgoszcz.

Bąk zadebiutuje na pozycji „jedynki” w okręgu obejmującym północno-wschodnią Bydgoszcz, w tym takie osiedla jak Osowa Góra, Miedzyń, Czyżkówko czy Piaski. Cztery lata temu w tym samym okręgu startowała z miejsca trzeciego, otrzymała niemal 800 głosów i została radną. Awansowała, bo z listy Koalicji Obywatelskiej nie wystartuje Grażyna Ciemniak (przyjęła propozycję startu z list PiS-u w okręgu szóstym obejmującym osiedla górnego tarasu miasta).

Tak jak informowaliśmy w środę kolejnymi wyborczymi lokomotywami będą: nowa przewodnicząca Nowoczesnej w Bydgoszczy Joanna Czerska-Thomas, Monika Matowska i – w Fordonie – Lech Zagłoba-Zygler. Zestawienie uzupełniają: Elżbieta Rusielewicz, która wywalczyła mandal w poprzednich wyborach samorządowych, ale wkrótce po nich objęła funkcję wicewojewody, a po zmianie władzy wypadła poza główny nurt lokalnej polityki oraz Maciej Świątkowski, dotąd radny wojewódzki, który na Kapuściskach, Wyżynach i Łęgnowie powalczy o głosy ze wspomnianą Ciemniak.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wybory samorządowe 2018 w Bydgoszczy. Listy SLD Lewica Razem bez Jana Szopińskiego

Za plecami liderów znaleźli się zarówno aktualni radni, jak również członkowie koalicyjnej Nowoczesnej czy społecznicy. Za Agnieszką Bąk na liście ma znaleźć się Robert Langowski, a tuż za nim – Wojciech Bulanda z Bydgoskiej Masy Krytycznej. Na Bartodziejach kolejny raz „dwójką” będzie Jakub Mikołajczak, a listę zamknie Paweł Górny ze Społecznego Rzecznika Pieszych. W Fordonie wspólnie z Zagłobą-Zyglerem o głosy fordoniaków będzie walczyła między innymi Katarzyna Zwierzchowska. Na drugich miejscach znaleźli się także: Janusz Czwojda (okręg czwarty – m.in. Błonie Szwederowo; za Rusielewicz) i Szymon Wiłnicki (okręg piąty – Śródmieście, Wzgórze Wolności, Glinki; za Matowską). W okręgu szóstym „dwójka” ma przypaść członkowi Nowoczesnej, trzecia pozycja – Bernadecie Różańskiej-Majchrzak, a czwarta – Mateuszowi Zwolakowi.

Do nadchodzących wyborów – na co wskazywaliśmy – nie przystąpią: aktualny przewodniczący rady miasta Zbigniew Sobociński oraz trójka innych radnych PO: Janusz Drozdalski, Andrzej Kaczmarek i Alicja Witowska-Araszkiewicz.

W poniedziałek listy mają zatwierdzić wojewódzkie struktury Platformy Obywatelskiej.