Bydgoszcz
7C
Niebo częściowo zachmurzone
56% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 8 • L 7
9C
Wt
5C
Sr
2C
Czw
2C
Pt
1C
Sob
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKoleją po regionie nawet 200 kilometrów na godzinę? Wkrótce ma być to możliwe
Dworzec Bydgoszcz Główna
01.02.2017 | 17:53

Koleją po regionie nawet 200 kilometrów na godzinę? Wkrótce ma być to możliwe

PKP Polskie Linie Kolejowe szuka projektanta i wykonawcy modernizacji ponad 100-kilometrowego odcinka linii kolejowej 131.

Na zdjęciu: Linia kolejowa 131 przebiega między innymi przez stację Bydgoszcz Główna.

Fot. Eryk Dominiczak / archiwum

Blisko 70 milionów złotych może kosztować gruntowna przebudowa linii kolejowej nr 131 na odcinku od Inowrocławia do Twardej Góry w powiecie świeckim. Zarządca kolejowej infrastruktury – PKP Polskie Linie Kolejowe – ogłosił właśnie przetarg na to zadanie w formule „zaprojektuj i buduj”.

CZYTAJ TAKŻE: Linia kolejowa pod Bydgoszczą będzie zmodernizowana. Koszt – 100 milionów złotych

Głównym celem modernizacji linii, która przebiega także przez Bydgoszcz, jest zwiększenie jej przepustowości. Ma temu służyć podniesienie nominalnych prędkości – w przypadku pociągów pasażerskich ma to być aż 200 kilometrów na godzinę, w przypadku towarowych – 120 km/h. Jak wynika z analiz, na odcinku między Nową Wsią Wielką a wspomnianą Bydgoszczą, jak również od miasta nad Brdą w kierunku północnym przejeżdża niemal sto pociągów dziennie.

Aktualnymi bolączkami linii kolejowej nr 131 są miejsca, gdzie dopuszczalna prędkość znacząco spada – do nawet 50 km/h w przypadku składów pasażerskich i 40 km/h dla pociągów towarowych. Dlatego też w planach jest między innymi remont podbudowy torowiska, profilowanie torów, a także wymiana sieci trakcyjnej. Ponadto, przystanki osobowe Chmielniki oraz Rynkowo Wiadukt mają zostać przebudowane i zyskać nową infrastrukturę.

Przetarg został ogłoszony w formule „zaprojektuj i buduj”, co oznacza, że wykonawca musi przygotować również kompletną dokumentację techniczną i uzyskać niezbędne do rozpoczęcia inwestycji pozwolenia. PKP PLK na oferty czeka do 7 marca. 60 procent punktów można uzyskać za cenę, po 20 procent – za termin realizacji oraz okres gwarancji.

Linia kolejowa 131 stanowi część magistrali węglowej, która jest głównym połączeniem portów w Gdańsku i Gdyni z centralną częścią Polski i Śląskiem.


Powiązane treści