Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kolejna inwestycja UKW. Tym razem na Wyżynach

Dodano: 23.02.2018 | 12:13

UKW planuje rozbudowę Collegium Psychologicum, znajdującego się przy ulicy Leopolda Staffa.

Na zdjęciu: W najbliższych latach planowany jest też remont dotychczasowych obiektów wydziału na Wyżynach.

Fot. SG

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zamierza rozbudować Collegium Psychologicum. W nowej części budynku ulokowane zostanie Centrum Pomocy Psychologicznej.

Rozbudowa wydziału mieszczącego się przy ulicy Leopolda Staffa obejmie budowę czterokondygnacyjnego budynku o powierzchni użytkowej wynoszącej 2 tysiące mkw. Znajdą się w nim wyposażone w nowoczesny sprzęt sale, gabinety i laboratoria badawcze. Przy okazji realizacji inwestycji zagospodarowany zostanie też otaczający obiekty teren – powstanie na nim parking i przestrzenie zielone.

Jak przekazał rzecznik uczelni Sławomir Łaniecki, Centrum jest jednym z elementów kontraktu terytorialnego, w którym UKW jest partnerem dla lidera projektu – Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Łaniecki określił też termin zakończenia budowy.

– Projekt nazywa się: „Medycyna a zdrowie człowieka. Kujawsko-pomorski interdyscyplinarny program diagnozy spersonalizowanej i opieki zdrowotnej”. Obecnie trwa przetarg mający wyłonić wykonawcę niezbędnej dokumentacji projektowej. Dlatego na wizualizacje i szczegółowe dane należy jeszcze poczekać. Inwestycja ma zostać zamknięta do 30 marca 2021 r. – mówi rzecznik.

Dyrektor Instytutu Psychologii UKW prof. dr hab. Janusz Trempała podał nam więcej informacji na temat nowego budynku oraz tego, czym będzie zajmowało się centrum. Powstanie ono przy łączniku dotychczasowych dwóch skrzydeł Collegium, z przesunięciem w stronę ulicy Grzymały-Siedleckiego. Projektowany obiekt będzie połączony krótkim łącznikiem z aktualnym holem. Uniwersytet otrzymał dotację na budowę w wysokości 11 milionów złotych z Kontraktu Terytorialnego – całość środków na ten cel zostanie uzupełniona o wkład własny uczelni. W związku z tym, że dotacja nie może być przeznaczona na renowacje istniejących budynków, UKW zamierza przeprowadzić w nich modernizacje we własnym zakresie.

– Osobno planujemy prace remontowe dotychczasowego, najstarszego skrzydła A (od strony kościoła) z innych środków, w tym: kapitalny remont dachu, docieplenie murów, nowa elewacja, wymiana stolarki okiennej, modernizacja sanitariatów, nowe przyłącza i kolektory poprawiające przepustowość ścieków całego rozwijającego się kampusu Collegium Psychologicum – poinformował profesor.

Projektowane Centrum Pomocy Psychologicznej będzie prawdopodobnie pierwszą w kraju uniwersytecką jednostką badawczo-rozwojową, ukierunkowaną na poszukiwanie i stosowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie pomocy psychologicznej.

– Działalność łączyć będzie trzy funkcje: badawczą, aplikacyjną i dydaktyczną. Zakładamy, że współpraca w ramach Centrum z sektorem gospodarki i usług (interesariuszami zewnętrznymi) ukonkretni kierunki naszych badań i ułatwi sprzedaż wyników w postaci rozwiązań doskonalących diagnozę i interwencję psychologiczną, a także poradnictwo psychologiczne dla mieszkańców Bydgoszczy, które w nowych warunkach zamierzamy poszerzyć – zapowiada Trempała.

Instytut Psychologii UKW jest jednym z nielicznych w kraju, które posiadają kategorię A w ocenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dyrektor instytutu podkreśla, że rozbudowa obiektów na Staffa jest konieczna do realizacji badań naukowych.

– Liczymy na to, że rozbudowa stworzy warunki gwarantujące dalszy pomyślny rozwój Instytutu Psychologii w Bydgoszczy. Pracownicy IPS UKW ostatnio podejmują nowe kierunki badań wymagających stosowania coraz bardziej zaawansowanej technologicznie aparatury (np. obrazowania aktywności mózgowej, ruchu gałek ocznych, analizy ekspresji emocjonalnej czy funkcjonowania w wirtualnej rzeczywistości). Aktualnie realizujemy kilka grantów badawczych na łączną kwotę przekraczają 4 mln. zł. W obecnych warunkach lokalowych zaczyna brakować miejsca na budowę nowych laboratoriów – mówi profesor.

Kolejna inwestycja UKW. Tym razem na Wyżynach