Bydgoszcz
11C
Niebo częściowo zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 2km/h SW
H 12 • L 11
13C
Wt
16C
Sr
17C
Czw
9C
Pt
8C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeKolejna inwestycja w Parku w Myślęcinku. Powstanie tam biegunarium
16.02.2018 | 12:32

Kolejna inwestycja w Parku w Myślęcinku. Powstanie tam biegunarium

Ogłoszono przetarg na wykonanie prac, które potrwają dwa lata.

Na zdjęciu: Biegunarium powstanie w głębi istniejącego Zoo.

Fot. Justyna Wróblewska/archiwum

Na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku powstanie biegunarium. Ogłoszono przetarg na wykonanie prac.

Na terenie Parku powstanie Biegunarium. Precyzując, wybudowany zostanie kompleks wybiegów dla zwierząt okołobiegunowych, a to oznacza że zamieszkają tam między innymi foki, pingwiny, niedźwiedzie czy lisy polarne. Prace koncepcyjne nad koncepcją takiego kompleksu zakończyły się w ubiegłym roku.

LPKiW w Myślęcinku ogłosiło przetarg na wykonanie tych prac. – Na dzień dzisiejszy nie otrzymaliśmy jeszcze żadnych ofert w tej sprawie – przekazała nam Bożena Hennig z biura prasowego parku. Jak dodała, termin składania ofert przetargu upływa 1 marca w samo południe, a o 12:30 otwarte zostaną koperty od firm. Prace zostaną wykonane w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.

Biegunarium ma powstać w tylnej części istniejącego Zoo. Ponad 3800 metrów kwadratowych zajmie jedna z największych stref, która będzie przeznaczona dla niedźwiedzi polarnych, a ten projekt będzie realizowany w głębi ZOO. Obecnie teren ten zajmuje silnie zadrzewiony wybieg dla dzików i nieużytkowane tereny zielone. Na jego terenie znajdą się m.in. gawry, skały i basen. Cześć basenu ma być przeszklona, żeby można było oglądać pływające zwierzęta z poziomu obniżonego chodnika. Blisko 4 tys. m2 zajmą dwa duże wybiegi dla reniferów i wołów piżmowych. Kolejne ok. 1,5 m2 zajmie strefa dla fok, która zostanie zlokalizowana w południowej części. Znacznie mniej, bo 500 m2 będzie miała strefa dla pingwinów, a kolejne 400 m2 zajmie wybieg łączony dla lisów polarnych i rosomaków.

Wszystkie wybiegi i baseny mają być zaaranżowane w sposób możliwie wiernie oddający naturalne środowisko zwierząt. Będą wyposażane w elementy dostosowane odpowiednio do potrzeb, trybu życia i aktywności w zależności od gatunku. Całość zostanie uzupełniona szerokim chodnikiem dla zwiedzających o cechach promenady, tj. z małą architekturą w postaci licznych ławek czy koszy na odpadki, estetycznego ogrodzenia, tablic informacyjnych dot. prezentowanych zwierząt i oświetlenia zewnętrznego.

Powstanie także budynek wielofunkcyjny – na dwóch kondygnacjach będzie około 400 m2 powierzchni użytkowej. Będzie tam zaplecze socjalne dla pracowników, punkt gastronomiczny dla zwiedzających, toalety ogólnodostępne oraz ambulatorium dla wszystkich zwierząt.

Na ten moment, Leśny Park Kultury i Wypoczynku w zamówieniu zlecił zadanie sporządzenia projektu budowlanego, uzyskanie pozwolenia na budowę i sporządzenie projektów wykonawczych oraz kosztorysów inwestorskich, a także specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót. Jak przekazała nam rzecznik LPKiW, prace rozpoczną się po wyborze wykonawcy i podpisaniu umowy oraz przekazaniu placu budowy. – Trudno jest nam wskazać teraz termin, w którym te prace mogłyby się rozpocząć – dodała Bożena Hennig. Jak doprecyzowała, termin związania z ofertą wynosi 30 dni od ostatecznego terminu składania ofert, a cała inwestycja powinna potrwać dwa lata. Szacowany pełny koszt inwestycji powinien wynieść około dziesięciu milionów złotych.


Powiązane treści