Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kolejne polskie obostrzenia w walce z koronawirusem. „Musimy ograniczyć nasze kontakty o 80-90 procent”

Dodano: 31.03.2020 | 13:00
Mateusz Morawiecki

Obostrzenia zostały wprowadzone na najbliższe dwa tygodnie, z możliwością ich przedłużenia - mówił na konferencji prasowej premier.

Na zdjęciu: Mateusz Morawiecki mówił o nowych obostrzeniach w kraju w związku z pandemią koronawirusa.

Fot. Krystian Maj / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / archiwum

Premier i minister zdrowia przedstawili nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Zaczną obowiązywać od początku kwietnia.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki i szef resortu zdrowia prof. Łukasz Szumowski przedstawili nowe obostrzenia, jakie wprowadza Polska w związku z pandemią koronawirusa. To kolejne zmiany, tyle że te są jeszcze bardziej restrykcyjne. Jak mówił jeszcze wczoraj szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, miniony weekend pokazał, że trzeba rozważyć wprowadzenie nowych restrykcji, bowiem w telewizjach pokazywano zdjęcia m.in. z bulwarów czy parków rekreacji, gdzie ludzie tłumnie wychodzili na spacery czy bieganie.

Nie zachowaliśmy tutaj dyscypliny w takim wymiarze, w jakim powinniśmy

– nie ukrywał podczas wtorkowej konferencji szef rządu. Premier powiedział, że Polska chce za wszelką cenę uniknąć tych błędów, jakie zostały popełnione przez inne kraje Europy Zachodniej. Minister Łukasz Szumowski mówił z kolei, że w Polsce obecnie codziennie notuje się 200-250 nowych zakażeń. – Wszystkie modele dotyczące przebiegu epidemii mówią o podwajaniu co kilka dni tych przyrostów – przekazał Szumowski.

Jakie zmiany zostały wprowadzone przez rząd? To przede wszystkim nakaz liczby osób przebywających w sklepach do maksymalnie trzech osób na jedną kasę, na targowiskach – trzech osób na jeden stragan, a w placówkach pocztowych do dwóch osób na jedno okienko. Wprowadzono ograniczenia dostępu do parków, bulwarów, skwerów, plaż i innych miejsc rekreacji, zaś między ludźmi jest nakaz zachowania dwóch metrów odległości. To obostrzenie nie dotyczy sytuacji, w której rodzicowi towarzyszyć będzie małe dziecko lub niepełnosprawnemu towarzyszył będzie opiekun. Dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia, nie mogą sami wyjść z domu – musi być przy nich opiekun.

Zamknięte zostaną wypożyczalnie rowerów miejskich, a także gabinety kosmetyczne, salony fryzjerskie i tatuażu. Jednocześnie rząd wprowadził rozwiązanie, które – jak mówił premier Morawiecki – funkcjonuje już m.in. w Czechach. W godzinach 10:00 – 12:00 apteki, drogerie i sklepy spożywcze będą otwarte dla osób w wieku powyżej 65 lat. W sklepach, wszyscy klienci są zobowiązani do nakładania specjalnych rękawiczek. W weekendy zamknięte zostaną markety budowlane. Podobna sytuacja będzie z hotelami i obiektami noclegowymi, jednakże wyjątkiem będą miejsca z osobami odbywającymi kwarantannę i są wykorzystywane do izolacji osób oraz wykorzystywane do pracowników np. firm budowlanych, którzy przebywają w sposób półstacjonarny. Goście, którzy przebywają w hotelach, muszą do czwartku 2 kwietnia, się z nich wymeldować. Na wszystkich stacjach benzynowych jest obowiązek dezynfekcji m.in. dystrybutorów po każdym kliencie. Limity przewożenia pasażerów w busach i autobusach przewoźników prywatnych będą na takich samych zasadach, jak w pojazdach komunikacji miejskiej.

Na czas pandemii koronawirusa, odwołane zostały wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, z wyjątkiem tych, które są pilnie wymagane ze względu na stan zdrowia. Dodatkowe obowiązki wprowadzono za to w miejscach pracy: między stanowiskami pracy (w biurowcach) powinien być odstęp ok. półtora metra, zaś każdy pracownik musi być wyposażony w niezbędne środki dezynfekcji. Od teraz wprowadzona zostanie także obowiązkowa kwarantanna dla domowników osób, które są objęte kwarantanną.

Minister Szumowski zaapelował do Polaków: – Musimy ograniczyć nasze kontakty, żeby ograniczyć przyrosty, ale nie o 50 procent, tylko o 80-90%.

Rano, Ministerstwo Zdrowia informowało w mediach społecznościowych, że koronawirusa stwierdzono w Polsce u 2132 osób (we wtorkowy poranek przekazano informację o 77 nowych przypadkach zakażeń). Zmarło 31 osób, jednocześnie w ciągu minionej doby na obecność koronawirusa przeprowadzono 4,8 tys. testów. Minister zdrowia mówił też, że niebawem Polska powinna osiągnąć częstotliwość 5 tys. testów na dobę.

Szymon Fiałkowski