Bydgoszcz
14C
Słonecznie
67% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 15 • L 14
17C
Sr
15C
Czw
9C
Pt
8C
Sob
8C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesKolejny zagraniczny kontrakt Pesy. 16 tramwajów pojedzie do Rumunii
pesa rumunia
19.06.2020 | 00:08

Kolejny zagraniczny kontrakt Pesy. 16 tramwajów pojedzie do Rumunii

Na zdjęciu: Tak będzie wyglądał tramwaj Pesy dla Jassów.

Fot. PESA

Pesa podpisała umowę na dostawę 16 tramwajów Swing dla rumuńskiego miasta Jassy. To kolejny po Klużu ośrodek z tego kraju, które zdecydowało się na współpracę z bydgoskim producentem. Wartość kontraktu to prawie 130 milionów złotych.

Jassy to jedno z największych miast i historyczna stolica Rumunii. Jest położone w północno-wschodniej części kraju. To licząca ponad 300 tysięcy mieszkańców stolica regionu i ważny ośrodek administracyjny, przemysłowy i uniwersytecki. Tramwaj, który Pesa zaoferowała Jassom został zaprojektowany w oparciu o najlepsze rozwiązania użytkowanego w Łodzi pojazdu 122 NaŁ-10. Konstruktorzy odpowiednio zmodyfikowali i dopasowali go pod potrzeby rumuńskiego klienta. Klasyczny i sprawdzony w wieloletniej eksploatacji pięcioczłonowy pojazd z rodziny Swing o długości 30 metrów oferuje użytkownikowi 100% niskiej podłogi, może zabrać do 240 pasażerów, w tym prawie 60 na miejscach siedzących. Pojazd jest ekologiczny, a niskie zużycie energii potwierdzone zostało testem SORT2. Tramwaj będzie wyposażony w nowoczesne systemy sterowania, diagnostykę on line i monitoring video.

W przetargu organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Administracji Publicznej Rumunii bydgoska firma złożyła najlepszą ofertę – 16 składów będzie kosztować 130 milionów złotych. W czwartek, 18 maja Pesa poinformowała o podpisaniu umowy z urzędem miasta w Jassach. Obie strony złożyły na niej podpisy korespondencyjnie ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii wywołanej COVID-19.


CZYTAJ TAKŻE: Toruń chce kupić tramwaje. Pesa jedynym oferentem 


To kolejna po Kluż umowa na dostawę tramwajów w Rumunii. Dostarczymy do Jassów komfortowe, bezpieczne, nowoczesne tramwaje, i jestem przekonany, że pasażerowie będą z nich zadowoleni. Dla nas to bardzo ważny kontrakt, chcemy bowiem rozwijać obecność Pesy na rynku tramwajowym w Europie – powiedział Krzysztof Zdziarski, prezes zarządu Pesy.

Pesa dostarczyła pierwsze tramwaje do Rumunii w 2012 roku. Były to cztery pojazdy Swing 120Nc zamówione przez Przedsiębiorstwo Transportu Publicznego w Kluż-Napoce. W przypadku Jassów, Pesa zrealizuje dostawy pojazdów w okresie 22 miesięcy od daty podpisania umowy. – Pierwszy tramwaj zostanie dostarczony już w drugiej połowie 2021 roku – zapowiedziała Hanna Wiśniewska – Sirbu, reprezentant Pesy na rynku rumuńskim.

Zakup tramwajów to jeden z elementów realizowanego w Jassach programu modernizacji i rozwoju transportu publicznego. – Jassy to historyczna stolica Rumunii i miasto, które jako pierwsze wprowadziło elektryczny transport publiczny 122 lata temu. Jestem pewien, że tramwaje Pesy będzie się tutaj czuły jak w domu  – stwierdził burmistrz Mihai Chirica.

Pesa to jeden z największych producentów pojazdów szynowych w Europie. Ponad 700 wyprodukowanych w Bydgoszczy tramwajów wozi w tej chwili mieszkańców Moskwy, Kijowa, Sofii, Szeged, Kluż i Kaliningradu oraz Warszawy, Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Bydgoszczy, Torunia, Szczecina, Częstochowy, Łodzi, Katowic, Gorzowa Wielkopolskiego i Elbląga. Jak informuje producent, obecnie – mimo trudności związanych ze skutkami epidemii koronawirusa – firma realizuje produkcję i dostawy kolejnych tramwajów dla Kijowa, Sofii, Gdańska, Tramwajów Śląskich i Częstochowy. Ponadto, w kwietniu i maju Pesa przekazała kolejne osiem pociągów do Niemiec – dostawy Linków dla DB mają zakończyć się we wrześniu. Do Włoch wyjechały już 4 z 14 zamówionych dodatkowo przez Trenitalia pojazdów ATR220Tr. Pod koniec maja dostarczono także czwarty pojazd zamówiony przez Kolej Białoruską.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści