Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 3 • L 1
1C
Pt
1C
Sob
0C
Nd
-2C
Pon
-4C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesKolejny zagraniczny kontrakt Pesy podpisany. „To nasze najnowocześniejsze tramwaje”
19.07.2021 | 19:19

Kolejny zagraniczny kontrakt Pesy podpisany. „To nasze najnowocześniejsze tramwaje”

Na zdjęciu: Wizualizacja tramwajów Twist, które trafią do rumuńskiej Krajowy. 17 pojazdów ma dotrzeć tam do wiosny 2023 roku.

Fot. PESA Bydgoszcz

W poniedziałek, 19 lipca przedstawiciele władz rumuńskiej Krajowy oraz bydgoskiej Pesy podpisali kontrakt na dostawę siedemnastu tramwajów Twist. Wartość umowy to blisko 150 milionów złotych. Realizacja dostaw zamówionych pojazdów powinna zakończyć się wiosną 2023 roku.

Krajowa wybrała ofertę Pesy pod koniec czerwca, a po niespełna miesiącu współpraca polsko-rumuńska została sformalizowana. – Dzięki podpisanej właśnie umowie mieszkańcy miasta będą mogli podróżować nowoczesnymi, komfortowymi tramwajami – deklarowała po parafowaniu dokumentów burmistrz miasta Lia-Olguța Vasilescu. A prezes Pesy Krzysztof Zdziarski zapewniał, że spółka nie tylko „dostarczy do Krajowy spełniające europejskie standardy tramwaje”, ale również „będzie dzielić się doświadczeniem i wiedzą zebraną podczas realizacji podobnych unijnych projektów dla kilkunastu miast”.

Twisty, które trafią do Rumunii, to tramwaje, które mają być bazą dla rodziny pojazdów o roboczej nazwie Tram.eu. Ich konstrukcja ma umożliwiać dowolne zabudowanie wnętrza, uwzględniając lokalne uwarunkowania danego klienta. W wersji dla Krajowy tramwaje będą miały 27 metrów długości, 58 miejsc siedzących, będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiadać klimatyzację, Wi-Fi czy gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych. – Projekt Twista dla Krajowy to nasz najnowocześniejszy tramwaj. Jesteśmy gotowi do budowy prototypu, a po testach i homologacji rozpoczniemy produkcję – przekonywała Hanna Wiśniewska-Sibru, przedstawicielka Pesy na rynek rumuński.

Dostawy 17 pojazdów szynowych dla Krajowy powinny zakończyć się 22 miesiące od momentu podpisania kontraktu. Oznacza to, że wszystkie tramwaje powinny dotrzeć do Rumunii do maja 2023 roku.

Warto dodać, że nie jest to pierwsza umowa bydgoskiej firmy na rumuńskim rynku. Jej tramwaje kursują już w Kluż-Napoce, a obecnie trwa budowa pojazdów dla Jass. Swingi dla tego ostatniego miasta przeszły już proces homologacji, a pierwsze pojazdy wyjadą z Bydgoszczy jeszcze w lipcu.

Zamówienie Krajowy jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści