Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Komitet burmistrza Koronowa przedstawia program wyborczy. Co się w nim znalazło?

Dodano: 18.03.2024 | 10:33

Na zdjęciu: Aktualnie urzędujący burmistrz Patryk Mikołajewski powalczy o reelekcję ze Stanisławem Gliszczyńskim oraz Krzysztofem Gradkiem

Fot. archiwum IN

„Gmina Koronowo – Kurs na Rozwój” – komitet aktualnie urzędującego burmistrza Koronowa Patryka Mikołajewskiego zaprezentował swój program wyborczy. Jest on obszerny. Mieszkańcy zauważyli jednak brak postulatów dotyczących poprawy komunikacji autobusowej na terenie gminy.

7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Aktualnie urzędujący burmistrz Patryk Mikołajewski (poprzednio związany z komitetami Prawo i Sprawiedliwość oraz Koronowo Budzi Się) powalczy o reelekcję ze Stanisławem Gliszczyńskim oraz Krzysztofem Gradkiem.

Obwodnica Koronowa

Komitet „Gmina Koronowo – Kurs na Rozwój” z którego startuje Patryk Mikołajewski opublikował swoje założenia programowe. W postulatach jest m.in. poprawa komfortu życia. Co konkretnie? Przebudowa dróg dochodzących do Placu Zwycięstwa, budowa dróg w strefie przemysłowej (przy DK 25), budowa drogi łączącej Koronowo z Samociążkiem (ul. Letniskowa), budowa ulic w rejonie ul. Kasprzaka, budowa drogi przez park Grabina, przebudowa ulic na osiedlach Samociążek i Pieczyska, budowa fragmentu chodnika przy Szosie Kotomierskiej, współpraca z GDDKiA w sprawie modernizacji ul. Dworcowej, zabieganie o obwodnicę Koronowa oraz parkingi.

Ścieżka rowerowa dookoła Zalewu Koronowskiego

Oprócz tego mowa jest o budowie sieci wodociągowych, studni głębinowych, termomodernizacji i przebudowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Koronowie, budowa żłobka na Tuszynach, budowa ośrodka kultury przy Szosie Kotomierskiej, stworzenie dziennego domu pobytu dla seniora, budowa budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Przemysłowej. Zapowiadana jest także rewitalizacja terenów przy ul. Witosa, przebudowa stadionu miejskiego, rozbudowa hali sportowej, budowa skateparku i toru rolkarskiego przy ul. Wąskotorowej, odtworzenie ścieżek dydaktycznych w parku Grabina, budowa przystani dla kajakarzy nad Zalewem Koronowskim oraz budowa ścieżki rowerowej dookoła Zalewu Koronowskiego. Temat ścieżek rowerowych niedawno opisywaliśmy. Pomimo zapowiedzi z poprzedniej kampanii wyborczej w obecnej kadencji nie wybudowano ani metra ścieżek rowerowych.

Nowy urząd na Placu Zwycięstwa

Gmina Koronowo kupiła już budynek przyległy do ratusza, gdzie znajdował się Dom Towarowy. Ma tam być nowy urząd. Od kilku lat niszczeje też, tzw. „pałac opata” – komitet deklaruje jego przejęcie i odrestaurowanie. Ostatnio informowaliśmy o pogarszającym się stanie budynku dawnej synagogi żydowskiej. W tym przypadku mówi się o dostosowaniu budynku dla potrzeb kina. Oferta Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury ma zostać rozszerzona.

Pogarsza się stan oczyszczalni

Trwają też prace projektowe dot. budowy nowego ośrodka zdrowia oraz przebudowy oczyszczalni ścieków, która jest w coraz gorszym stanie technicznym. Komitet deklaruje też przejęcie na własność, a następnie wyremontowanie drogi wraz z chodnikiem na Rybkowie w Mąkowarsku. We Wtelnie ma zostać wybudowane przedszkole, w Buszkowie boisko sportowe, w Salnie plaża.

Co z komunikacją autobusową?

W programie nie znalazły się założenia dotyczące poprawy jakości komunikacji autobusowej na terenie gminy. To kula u nogi władz Koronowa. Coraz więcej osób skarży się na jakość połączeń autobusowych Bydgoszcz-Koronowo-Mąkowarsko, brak dojazdu na obszary wiejskie, a nawet na problemy z dotarciem w okresie letnim nad Zalew Koronowski. Przypomnijmy, że podczas kampanii wyborczej w 2018 roku Mikołajewski zapowiadał prowadzenie działań zmierzających do reaktywacji połączeń pasażerskich na linii kolejowej 241 Tuchola-Koronowo wraz z pozyskaniem zewnętrznego finansowania budowy przedłużenia linii kolejowej do Bydgoszczy, autobusy do Sokola-Kuźnicy, Glinek, Samociążka Wieś, podjęcie współpracy z ZDMiKP w Bydgoszczy celem rozbudowy siatki połączeń komunikacji MZK Bydgoszcz o Gminę Koronowo podobnie jak skomunikowane są już gminy Osielsko, Dobrcz, Białe Błota, Nowa Wieś Wielka, zakup elektrycznych autobusów, uruchomienie sezonowych linii turystycznych. Te postulaty nie zostały zrealizowane. Patryk Mikołajewski tłumaczy jednak, że uruchomiono dwie linie autobusowe w gminie, wprowadzono karty metropolitalne uczniowską i kartę malucha. Wiadomo, że komunikacja podmiejska do Koronowa nie zostanie uruchomiona, bo zdaniem burmistrza są to zbyt duże pieniądze, a poza tym mogłoby to spowodować wycofanie się komercyjnych przewoźników.