Komitet Krzysztofa Gradka ma plan na Zalew Koronowski i komunikację publiczną. Przedstawiamy program
Dodano: 03.04.2024 | 10:35Na zdjęciu: Niewątpliwie sporym problemem z którym zmagają się mieszkańcy gminy Koronowo jest dostęp do komunikacji publicznej
Fot. IN
Po komitetach „Gmina Koronowo – Kurs na Rozwój” i „Ziemia Koronowska” przedstawiamy założenia programowe komitetu „Krzysztof Gradek”.
Kandydatów do Rady Miejskiej w Koronowie zarejestrowały trzy wyżej wymienione komitety. O urząd burmistrza powalczą Stanisław Gliszczyński (Ziemia Koronowska), Krzysztof Gradek (Krzysztof Gradek) i Patryk Mikołajewski (GKKR).
Kandydat bezpartyjny
Kandydatem na urząd burmistrza Koronowa z Komitetu Wyborczego Wyborców Krzysztof Gradek, jak sama nazwa wskazuje jest Krzysztof Gradek. To 51-letni mieszkaniec Koronowa, posiada wykształcenie wyższe i nie należy do żadnej partii politycznej. Ukończył studia z zarządzania jednostką terytorialną i samorządową. Był dyrektorem Banku PKO BP i Banku Spółdzielczego w Koronowie.
Wyeliminowanie z obszaru miasta DK 56
W programie wyborczym komitetu znalazły się takie postulaty jak rozwój infrastruktury, ochrona środowiska naturalnego, transparentność i odpowiedzialność władz gminy, wsparcie dla lokalnej przedsiębiorczości, rozwój gospodarczy, partycypacja społeczna, bezpieczeństwo publiczne, dostęp do opieki zdrowotnej, polityka mieszkaniowa. Z konkretnych postulatów warto wymienić podjęcie działań w celu wyeliminowania z obszaru miasta drogi krajowej numer 56, innowacyjny sposób budowania dróg – m.in. wykorzystanie betonu, podjęcie współpracy z podmiotem zewnętrznym w celu stworzenia komunikacji publicznej. Ponadto program zawiera stworzenie punktów doradztwa dla rolników, ulgę podatkową dla przedsiębiorstw dających zatrudnienie w gminie, stworzenie elektronicznej obsługi mieszkańców, programy wspierające – gminna karta dużej rodziny i gminna karta seniora, inwestycje w obiekty sportowe z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych, autonomiczny budżet świetlic wiejskich, inwestycje w miejscach wypoczynku nad wodą np. Krówka Leśna.
Kwestia polityki mieszkaniowej
Jeżeli chodzi o ochronę środowiska to komitet chce postawić na zalesianie terenów miejskich, dofinansowania do wymiany pieców (również online), a także stworzenie miejsca zabezpieczania wyłapanych zwierząt. Sporo w ostatnich latach mówiło się o polityce mieszkaniowej prowadzonej przez Urząd Miejski w Koronowie. Komitet Krzysztofa Gradka deklaruje opracowanie strategii mieszkaniowej – zapewnienie odpowiedniej dostępności mieszkań dla mieszkańców o różnych dochodach, budowę mieszkań komunalnych, programy mieszkań socjalnych, wspieranie indywidualnego budownictwa mieszkaniowego, racjonalne gospodarowanie istniejącymi już zasobami.
Co z Zalewem Koronowskim?
Wiadomo, że perełką turystyczną w skali całego województwa jest Zalew Koronowski. Nieuregulowana jest jednak nadal kwestia praw własności. Szerokim echem w całej Polsce odbiła się sprawa sprzedaży plaży w Smaociążku przez Eneę. Na pytania mieszkańców dotyczących zagospodarowania Zalewu Koronowskiego komitet odpowiada. – Ustawodawca nadał gminie prawo polegające na władztwie przestrzennym. Dotychczasowy sposób zagospodarowania terenu wokół zalewu nikogo nie satysfakcjonuje, ani wodniaków , ani turystów, ani tych, którzy widzą ogromny potencjał tego akwenu. Dlatego planujemy przygotować plan zagospodarowania przestrzennego terenu wokół zalewu. Musi to być rozwiązanie kompleksowe z określeniem funkcji poszczególnych obszarów. Chcemy w planie określić sposób zapewnienia obsługi komunalnej, czyli budowy dróg dojazdowych, zapewnienia dostaw wody pitnej, oraz odbioru ścieków. Również w tym planie zamierzamy wykorzystać wody zalewu jako źródło wody dla potrzeb gospodarstw domowych. Nie możemy oprzeć zaopatrzenia w wodę tylko jak obecnie o źródła podziemne. Zadaniem gminy nie jest budowanie np. hotelu ale obowiązkiem gminy jest stworzenie dogodnych warunków. Zalew to akwen o powierzchni 1600 ha z olbrzymią linią brzegową. Mądrze planując można zapewnić doskonałe miejsca dla wodniaków, wędkarzy i osób preferujących inne formy wypoczynku.
Komunikacja publiczna
Niewątpliwie sporym problemem z którym zmagają się mieszkańcy gminy Koronowo jest dostęp do komunikacji publicznej. Pojawia się coraz więcej skarg na jakość połączeń Bydgoszcz-Koronowo-Mąkowarsko oraz brak kursów do niektórych miejscowości. W 2018 roku podczas trwającej kampanii wyborczej komitet „Koronowo Budzi Się” zapowiadał podjęcie współpracy z ZDMiKP w Bydgoszczy celem uruchomienia siatki połączeń komunikacji MZK podobnie jaką posiada gmina Osielsko. Później wycofano się z tego tłumacząc to zbyt dużymi kosztami oraz ryzykiem wycofania się przewoźników komercyjnych z linii mniej rentownych. Uruchomiono natomiast dwie linie gminne oraz wprowadzono Metropolitalną Kartę Uczniowską i Kartę Malucha. Nasza redakcja postanowiła zapytać komitet Krzysztofa Gradka o tę kwestę. – Dobra komunikacja w gminie oraz skomunikowanie gminy z Bydgoszczą jest jednym z naszych priorytetów – odpowiada komitet. – Gmina Koronowo jest członkiem Stowarzyszenia Metropolia Bydgoska i jednym z zadań jest wspólne rozwiązywanie problemów komunikacyjnych. Jeżeli wolą mieszkańców będzie żeby Burmistrzem Koronowa był Krzysztof Gradek, to jak najbardziej podejmiemy rozmowy z ZDMiKP w Bydgoszczy celem utworzenia takiego połączenia. Znane są nam orientacyjne koszty i kwota nas nie przeraża – deklaruje komitet.
Infrastruktura dla rowerzystów
Postanowiliśmy zapytać też o kwestię budowy infrastruktury dla rowerzystów. Podczas mijającej kadencji ze środków budżetu Gminy Koronowo nie wybudowano ani metra ścieżki rowerowej. Porzucono też plan budowy ścieżki z Koronowa do Wierzchucina Królewskiego. Zdaniem komitetu Gmina powinna partycypować w kosztach zarówno projektów jak i wykonawstwa infrastruktury rowerowej przy drogach których gmina nie jest zarządcą. – Jesteśmy jak najbardziej przygotowani do współpracy z zarządcami dróg – informuje komitet. – Źle się stało, że gmina zrezygnowała z budowy ścieżki z Koronowa do Wierzchucina Królewskiego. Tym większy żal, że był przygotowany korzystny dla gminy montaż finansowy z udziałem środków powiatu, województwa oraz środków unijnych.
„Władza jest dla mieszkańców”
Komitet poinformował nas także, że kwestie lokalizacji ścieżek rowerowych przy drogach gminnych zostaną wskazane po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami, którzy wskażą najlepsze ich zadaniem lokalizacje. – Takie podejście wpisuje się w ideę naszego komitetu, „władza jest dla mieszkańców”, a nie odwrotnie.
- Inwestycja na osiedlu mieszkaniowym w Koronowie zakończona. Wyremontowano drogę wewnętrzną - 11 grudnia 2024
- Szkoła w Wierzchucinie Królewskim gotowa. Teraz czas na budowę orlika - 11 grudnia 2024
- Trwa grodzenie boiska bocznego w Koronowie. W przyszłorocznym budżecie brak środków na remont stadionu - 10 grudnia 2024