Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Miał 2,7 promila i jechał Wojska Polskiego. Będzie konfiskata auta?

Dodano: 18.03.2024 | 13:20

Na zdjęciu: Z konfiskatą auta musi liczyć się zatrzymany wczoraj (17 marca) około 16:30 kierowca opla insignia.

Fot. KMP Bydgoszcz

Wczoraj (17 marca) bydgoscy policjanci zatrzymali kierującego oplem, który prowadził po spożyciu alkoholu. Miał on aż 2,7 promila alkoholu!

Od kilku dni (dokładnie od 14 marca) obowiązują już przepisy artykułu 44 b kodeksu karnego, zgodnie z którymi sąd orzeka przepadek pojazdu mechanicznego lub jego równowartości za przestępstwo w ruchu drogowym. Na ich podstawie policjanci odbiorą samochód, gdy:

  • zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
  • sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego;
  • sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego zbiegnie z miejsca zdarzenia;
  • sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów – lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających
  • nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem lub znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

Należy jednak pamiętać, że przedmiotem tymczasowego zajęcia nie mogą być pojazdy mechaniczne objęte umową leasingu, tzw. pojazdy firmowe lub objęte współwłasnością. W takim wypadku będzie orzekany przepadek jego równowartości, albo w przypadku pojazdów służących do wykonywania czynności zawodowych lub służbowych polegających na prowadzeniu na rzecz pracodawcy – nawiązka.


CZYTAJ TAKŻE: 25 lat temu otwarto pierwszą galerię handlową w Bydgoszczy. Wspominamy Geanta!


Z tego typu konsekwencjami musi liczyć się zatrzymany wczoraj (17 marca) około 16:30 kierowca opla insignia. – 47-latek został zatrzymany przez policjantów ruchu drogowego na ulicy Wojska Polskiego w Bydgoszczy. Przeprowadzone badanie jego stanu trzeźwości wykazało 2,7 promila alkoholu w organizmie. Bydgoszczanin stracił prawo jazdy i odpowie za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Natomiast jego pojazd został odholowany administracyjnie na parking strzeżony. Po wyjaśnieniu kwestii związanych z prawem własności samochodu, może on się stać przedmiotem tymczasowego zajęcia mienia w ramach nowych przepisów – opisuje kom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego bydgoskiej policji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments