Bydgoszcz
15C
Słonecznie
71% wilgotność
Wiatr: 8km/h WSW
H 16 • L 14
16C
Pt
15C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
14C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaKoniec czasu na zgłaszanie list z kandydatami na radnych. Kukiz’15 i komitet z Fordonu powalczą o głosy bydgoszczan
Kukiz'15 Bydgoszcz
18.09.2018 | 10:15

Koniec czasu na zgłaszanie list z kandydatami na radnych. Kukiz’15 i komitet z Fordonu powalczą o głosy bydgoszczan

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Paweł Skutecki (w środku) będzie kandydatem na prezydenta miasta. Do miejsca w radzie aspirują (od prawej): Adam Goździewski, Maciej Borkowski, Krzysztof Drozdowski i Radosław Ginther. Pierwszy z lewej: Karol Kwiatkowski startujący w wyborach do sejmiku.

Fot. Sebastian Torzewski

Pięć komitetów będzie zabiegać o głosy mieszkańców na terenie całej Bydgoszczy, szósty dołączy do nich w Fordonie – o północy minął termin zgłaszania organom wyborczym list z kandydatami do rady miasta.

Rzutem na taśmę swoje listy zarejestrowali działacze Kukiz’15. Gdy w poniedziałek po południu zadzwoniliśmy do biura poselskiego Pawła Skuteckiego zapytać o ich los, usłyszeliśmy odpowiedzi wyraźnie poirytowanej pracowniczki bydgoskiego parlamentarzysty:

– Czy listy do rady miasta zostały dzisiaj przedstawione do komisji wyborczej?
– A co to w ogóle jest za pytanie? Jeszcze nie.
– Dlaczego „Co to za pytanie”? Do dzisiaj jest termin, więc pytam.
– Ale mamy proszę pana czas do północy. Myślę, że jak coś, to znajdzie pan informacje na PKW.
– Na pewno będziemy stronę PKW sprawdzać.
– No właśnie.

Listy wieczorem faktycznie zaczęły pojawiać się na stronie PKW. Jeszcze około godziny 23:00 Kukiz’15 miał jednak zarejestrowane grupy kandydatów jedynie w czterech okręgach. – Nadal trwa rejestracja, tak last minute – mówił nam przed północą sam poseł Skutecki, który będzie kandydatem na prezydenta miasta z ramienia ugrupowania.

Ostatecznie udało przeprowadzić się rejestrację kandydatów we wszystkich okręgach. I tak w okręgu pierwszym obejmującym między innymi Osową Górę, Miedzyń czy Czyżkówko liderem listy – o czym już informowaliśmy – będzie przedsiębiorca z branży budowlanej Adam Goździewski. Wspierał będzie go Radosław Ginther, nauczyciel, a także przewodniczący Rady Osiedla Osowa Góra. W okręgu drugim „jedynka” przypadła Marcie Żalińskiej prowadzącej firmę zajmującą się utrzymaniem czystości. Kolejni liderzy to także awizowani na MetropoliaBydgoska.PL: w Fordonie – Krzysztof Drozdowski, historyk zajmujący się m.in. tematyką Doliny Śmierci i społecznik (zorganizował pod koniec sierpnia akcję sprzątania cmentarza ewangelickiego na osiedlu Pałcz), a na Błoniu i Szwederowie – Maciej Borkowski, wieloletni trener Astorii Bydgoszcz i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 47 (a także Gimnazjum nr 26). Pierwsze miejsce w okręgu piątym (Śródmieście, Wzgórze Wolności, Glinki) przypadło Karolowi Musolfowi, ekonomiści i logistykowi, a w szóstym (Kapuściska, Wyżyny, Łęgnowo) – Sebastianowi Grysiakowi, przedsiębiorcy działającemu w branży finansowej, który zaangażował się w działalność na rzecz rewaloryzacji terenów pozachemowskich.


WSZYSTKO O KAMPANII W NASZYM SERWISIE –  WYBORY 2018 BYDGOSZCZ


W Fordonie do pięciu komitetów (poza Kukiz’15 są to: Koalicja Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Czas Bydgoszczy oraz SLD Lewica Razem) dołączy jeszcze komitet stworzony przez Aleksandra Wesołowskiego. Na liście kandydatów KWW Porozumienie Bydgosko-Fordońskie jest tylko pięć nazwisk: liderem jest sam Wesołowski, w przeszłości związany z ugrupowaniami lewicowymi, sam określający się jako specjalista zdrowia publicznego i epidemiologii oraz działacz społeczny. Na liście są ponadto: Ryszard Częstochowski, pisarz i założyciel Monaru w Bydgoszczy, wieloletni współpracownik Marka Kotańskiego (jego córka Patrycja Jendrzejewska startuje z list Czasu Bydgoszczy, komitetu wspierającego Marcina Sypniewskiego), specjalistka z zakresu dietetyki, autorka książek o tematyce zdrowotnej Paulina Ihnatowicz, a także Andrzej Łoziński i Iwona Wesołowska.

Aby brać udział w podziale mandatów do rady w poszczególnych okręgach (w Bydgoszczy wybieramy 31 radnych: w pięciu okręgach – po pięciu, w Fordonie – sześciu) komitet musi w skali całego miasta przekroczyć 5-procentowy próg wyborczy. Następnie w każdym okręgu liczba głosów oddana na całą listę podlega metodzie d’Hondta, czyli dzieleniu przez kolejne liczby (1, 2, 3… itd.), aż do uzyskania pięciu (w Fordonie – sześciu) najwyższych wyników. W ten sposób powstaje podział mandatów, które trafiają do tych osób z listy, które uzyskały najwyższe poparcie.

Termin zgłaszania kandydatów na prezydenta miasta upływa 26 września. Do tej pory zarejestrowani są trzej: Rafał Bruski, Tomasz Latos oraz Marcin Sypniewski. Deklarację udziału w wyborach złożyli ponadto: Anna Mackiewicz (SLD Lewica Razem) i wspomniany Skutecki.


Powiązane treści