Bydgoszcz
2C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h ENE
H 2 • L 2
2C
Sob
2C
Nd
1C
Pon
-0C
Wt
5C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaWstrząsające historie, które wydarzyły się naprawdę. Wygraj książkę! [KONKURS]
18.11.2021 | 10:48

Wstrząsające historie, które wydarzyły się naprawdę. Wygraj książkę! [KONKURS]

Na zdjęciu: Książki będą do odbioru w siedzibie redakcji  MetropoliaBydgoska.PL przy ul. Kościuszki 27B w Bydgoszczy.

Fot. AW

Jesienna pogoda często nie zachęca do wyjścia z domu, więc wielu z nas szuka sposobów na spędzenie czasu w domowym zaciszu. Nasz wybór to po prostu dobra książka. Mamy dla Was dwie propozycje, które możecie wygrać w konkursie organizowanym wspólnie z Wydawnictwem Czwarta Strona.

Aby wygrać jedną z nich wystarczy wysłać e-maila na adres: konkurs@metropoliabydgoska.pl. W tytule napisać „Konkurs książka” i dalej podać swoje imię, nazwisko, tytuł książki, którą chciałoby się wygrać i odpowiedzieć na pytanie konkursowe: Dlaczego książki są w Twoim życiu ważne?

Na zgłoszenia czekamy do 21 listopada 2021 r. (niedziela), do godziny 22:00. Nagrodzimy autorów najciekawszych odpowiedzi. O wygranej poinformujemy zwycięzców w wiadomości zwrotnej. Książki będą do odbioru w siedzibie redakcji  MetropoliaBydgoska.PL przy ul. Kościuszki 27B w Bydgoszczy.


Opisy książek:

“Zniewolona Rosja. Historia poddaństwa” Borys Kierżencew
W chwili zniesienia pańszczyzny w 1861 roku dwadzieścia trzy miliony rosyjskich obywateli stanowiło prywatną własność ziemiaństwa. Chłopi byli sprzedawani jako żywy towar, przegrywano ich w karty, zsyłano na Syberię, okrutnie karano za nieposłuszeństwo i składanie skarg. Wiele postaci skrzywdzonych chłopów opisanych przez Turgieniewa, Tołstoja, Puszkina czy Dostojewskiego miało swoje pierwowzory w realnym życiu. Przykład okrutnego księcia Gagarina, który torturował i zabił służącego, po czym zainscenizował jego samobójstwo, jest tego najlepszym dowodem. Tak jak i plastyczne opisy chłopskich buntów, przeważnie zakończonych rzezią lub zsyłką. Borys Kierżencew odkrywa nowe karty historii naszego wschodniego sąsiada i skłania do refleksji nad zjawiskiem niewolnictwa w Europie Wschodniej.


“Już nie chce być człowiekiem. Opowieść o przetrwaniu zagłady” Pieter van Os 

Rodzina fanatycznych nazistów kochała ją jak własną córkę. Ona sama zakochała się w niemieckim inżynierze, który w klapie marynarki nosił przypinkę partii Hitlera. Jako Anni Gmitruk, folksdojczka ze wschodniej Polski, nigdy nie zdradziła, kim była naprawdę: Malą Rywką Kizel, żydowską dziewczyną z ortodoksyjnej rodziny, której bliscy zginęli w warszawskim getcie. Dzięki wrodzonej odporności, znajomości języka, mieszance szczęścia i uroku Mali udało się uniknąć ich losu. Pieter van Os odbył szereg podróży śladami bohaterki, mocno zagłębiając się w powikłane dzieje naszej części Europy. Dzięki temu książka, oprócz niezwykłej historii głównej bohaterki, jest również uniwersalną opowieścią o odkrywaniu własnej tożsamości.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści