Konstruowanie systemu rynnowego – jak to zrobić?
Dodano: 26.08.2024 | 10:51Na zdjęciu: Zadaniem rynien jest zbieranie wody, która spływa z połaci dachowej.
Fot. nadesłane
Każde zabudowanie, aby woda deszczowa mogła być odprowadzana z dachu, musi posiadać system rynnowy. Jest on niezbędny do tego, by deszcz nie skapywał z krawędzi połaci dachowej, co jest nieprzyjemne dla użytkowników, ale i może niszczyć otoczenie budynku. Sprawdź, o czym pamiętać przy konstruowaniu systemu rynnowego.
Podstawa systemu – rynny
Jak można się domyślać, podstawą systemu rynnowego są rynny. Najpopularniejsze są te wykonane z polichlorku winylu, odpornego na działanie czynników zewnętrznych. Szeroki wybór takich rynien znajdziesz tutaj: https://www.castorama.pl/dach-i-rynny/rynny-pcv.cat. Modele te dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, które dopasujesz do koloru połaci dachowej albo fasady budynku. Większość z nich można również przemalować na dowolny kolor.
Zadaniem rynien jest zbieranie wody, która spływa z połaci dachowej. Z tego powodu sama połać jest zazwyczaj pochylona w taki sposób, aby woda deszczowa nie zostawała na dachu, tylko z niego spływała – w przeciwnym razie mogłoby to niszczyć materiał i powodować podcieranie do konstrukcji dachowej. Dodatkowo same rynny również montuje się za pomocą uchwytów i haków pod lekkim skosem w stronę rur spustowych. Utrzymanie odpowiedniego kąta pochylenia nawet przy nietypowych dachach umożliwiają rynajzy.
Rury spustowe w systemie rynnowym
Rury spustowe produkowane są często z polichlorku winylu, ale również stali czy aluminium, które następnie są powlekane, aby zapobiegać tworzeniu się rdzy. W przeciwieństwie do rynien montowanych mniej więcej równolegle do gruntu, rury spustowe montuje się prostopadle do niego. Ich zadaniem jest zbieranie wody, która spływa z uwagi na montaż pod kątem przez rynny, a następnie odprowadzanie deszczówki poza budynek.
Łączniki do rur spustowych muszą cechować się szczelnością z uwagi na konieczność połączenia ich z samymi rynnami. Z tego powodu ważne jest, aby wybierać elementy dopasowane do siebie pod względem materiału oraz średnicy. Rury spustowe mogą mieć rozmaite końcówki, bardzo często w charakterystyczny sposób zabezpieczone, aby unikać rozbryzgiwania wody. Deszczówka z nich odprowadzana jest zazwyczaj w okolice obniżenia w gruncie albo studzienki, jednakże zdarza się, że bywa zbierana do pojemników na deszczówkę. W ten sposób można wykorzystać ją do podlewania ogrodu.
Rewizje, czyli bezpieczeństwo
Jeśli zabudowania znajdują się w okolicy zalesionej, gdzie nie brakuje drzew, zazwyczaj rynny narażone są na zatykanie. Liście mogą gromadzić się zarówno w samych rynnach przy połaci dachowej, jak i – o wiele częściej – bezpośrednio w rurach spustowych. To może doprowadzić w skrajnych przypadkach do uszkodzenia całego systemu, jeśli opady są intensywne i trwają długo.
Z tego powodu w rurach spustowych na wysokości ok. 1 m od powierzchni gruntu montuje się tak zwane rewizje. Służą one do wygodnego otwarcia rury, a ta następnie wydobycia albo łatwego przepchania przeszkody złożonej z liści czy gałązek w dół systemu. Jednocześnie przy silnym zalesieniu nie warto ignorować konieczności oczyszczania samych rynien. Dobrze jest to robić przynajmniej raz na rok albo częściej, zależnie od potrzeb, obserwując przepustowość całego systemu.
System rynnowy zapobiega ściekaniu wody z połaci dachowej w sposób niekontrolowany. Nie tylko sprawia, że łatwiej utrzymać jest porządek wokół budynku, ale też zapobiega np. uszkodzeniu gruntu w miejscu, gdzie woda ścieka regularnie. Warto pamiętać jednak, że rynny powinny być montowane zawsze pod kątem, a rury spustowe – posiadać rewizję.
- Majka Jeżowska, T.Love czy Maciej Stuhr. Listopad pełen emocji z Adria Art w Bydgoszczy! - 14 października 2024
- Fonomo Music & Film Festival coraz bliżej! Sprawdź, co w programie - 14 października 2024
- Weekend z Klaunem w Family Park Bydgoszcz. Już w październiku! - 10 października 2024