Bydgoszcz
10C
Niebo częściowo zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 0km/h NNW
H 11 • L 9
9C
Wt
10C
Sr
16C
Czw
15C
Pt
12C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKonsulaty Honorowe w Bydgoszczy: Czym mogą się pochwalić?
BIM - Węgry
01.01.2016 | 20:28

Konsulaty Honorowe w Bydgoszczy: Czym mogą się pochwalić?

Konsulat Honorowy Węgier w Bydgoszczy może być wzorem dla innych tego typu placówek. Jego działalność wzmacnia polsko-węgierskie relacje, uwzględniające ponad 1000 letnią historię Polski i Węgier.

Na zdjęciu: Ubiegłoroczne Bydgoskie Impresje Muzyczne, m.in. dzięki działaniom Konsula Honorowego Węgier gościły aż cztery węgierskie zespoły.

Fot. Stanisław Gazda

W Bydgoszczy mają swoje siedziby Konsulaty Honorowe: Austrii, Belgii, Republiki Federalnej Niemiec, Chorwacji, Czech, Ukrainy i Węgier. Konsule, to osoby, które z własnej i nieprzymuszonej woli, służą zbliżeniu między narodami, zarówno promocji Polski za granicą, jak też zbliżeniu Polski z innymi krajami w Polsce. Są przykładem wielowymiarowości dyplomacji.

 Metropoliabydgoska.pl chciała sprawdzić: wokół jakich i czego dotyczących spraw i problemów, koncentrowały się działania poszczególnych placówek? Z czego Konsulaty Honorowe były zadowolone najbardziej? Czym w 2015 roku mogły się poszczycić?

Z redakcją skontaktował się jedynie Konsul Honorowy Węgier w Bydgoszczy – Marek Andrzej Pietrzak, którego obszar jurysdykcji obejmuje także województwo kujawsko-pomorskie. Konsul przedstawił szerokie spektrum swoich działań, służących wzajemnemu oddziaływaniu kulturowemu Polski i Węgier.

Otrzymaliśmy szczegółową, roczną analizę przedsięwzięć. Marek Pietrzak przypomniał w niej styczniowe podpisanie deklaracji z Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Bydgoszczy w ramach realizacji programów wsparcia wojewódzkiego; spotkanie noworoczne w JFTC NATO w Bydgoszczy i przeprowadzone również w styczniu 2015 r.  spotkanie z Prezesem Portu Lotniczego w Bydgoszczy oraz z v-ce Marszałkiem Zbigniewem Ostrowskim w sprawie węgierskiej linii lotniczej WizzAir i ewentualnych połączeń do Budapesztu.

Styczeń ubiegłego roku, to także pierwsze w 2015 roku spotkanie poświęcone tematyce węgierskiej zorganizowane w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przez Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier. Takie spotkania odbywały się raz w miesiącu. Podczas każdego z nich przedstawiane były ciekawe zagadnienia z zakresu kultury, turystyki, historii, wzajemnych relacji polsko-węgierskich.

Również w styczniu, na wniosek Konsula Honorowego Węgier w Bydgoszczy przyjęta została Uchwała RM Bydgoszczy w sprawie nadania nazwy Franciszka Floriana Czakiego, geodety – Węgra który jako pierwszy wytyczył Kanał Bydgoski i zaproponował jego budowę królowi Stanisławowi Augustowi w 1766.  Nazwę Czakiego nosi skwer przy Śluzie Staromiejskiej w Bydgoszczy. W miejscu tym stanęła tablica upamiętniająca geodetę Czakiego w języku polskim, węgierskim, angielskim.

W lutym 2015 roku odbył się Bal charytatywny Rotary Club Bydgoszcz i kolejna licytacja wina węgierskiego – „Bydgostia Consular Marek Pietrzak” drugiej edycji. Zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczone zostały na cele charytatywne.

Marzec 2015, to m.in. spotkanie Konsula z młodzieżą szkoły podstawowej i gimnazjum w Łochowie k. Bydgoszczy i ukazanie walorów współpracy. Dzień węgierski na UKW, był tradycyjnym już spotkaniem przyjaciół Węgier.

31.03.2015 r. Konsul Marek Pietrzak spotkał się z władzami Szubina. Na spotkanie przybyli również przedsiębiorcy, którzy wyrazili wolę współpracy z firmami węgierskimi.

W kwietniu, na Węgrzech doszło do spotkania Konsula z winiarzami z regionu Balatonfured Csapok, by pięć miesięcy później – 04.09.2015 r mogło dojść do promocji „bydgoskiego” węgierskiego wina z serii „Bydgostia Consular Marek Pietrzak”. Była to już trzecia edycja. Wiosną Marek Pietrzak spotkał się z zastępcą Prezydenta Debreczyna. Rozmawiano o bydgoskim żużlu i możliwości uczestnictwa zespołów z województwa Hajdu-Bihar w Bydgoskich Impresjach Muzycznych.

22.05.2015 r. Konsul Honorowy Węgier wziął udział w charakterze prelegenta w Bydgoskim Festiwal Nauki (WSG), prezentując wykład „Węgry inaczej – kultura obyczaje”..

Na przełomie lipca i czerwca odbył się Letni Uniwersytet Dyplomacji organizowany przez UKW. Udział w nim wzięła 8 osobowa grupa studentów z Uniwersytetu w Veszprem. Dofinansowanie pochodziło z MSZ Węgier i Polski, zaś Konsul Marek Andrzej Pietrzak od roku wspiera działanie LUD.

W październiku miał miejsce wybór kolejnej edycji wina „Bydgostia Consular Marek Pietrzak”. Wino IV edycji tym razem będzie pochodziło z regionu Szekszard. Październik, to również miesiąc „Bydgoskiego Festiwalu Kultury Węgierskiej”, nawiązanie kontaktu ze szkołą podstawową w Węgiersku koło Golubia Dobrzynia.

 Z kolei w listopadzie 2015 roku, z inicjatywy Konsula Honorowego Węgier w Bydgoszczy miała miejsce wizyta delegacji węgierskiej policji krajowej z województwa pesztańskiego podczas której doszło do spotkań z władzami miasta, województwa oraz Komendantem Wojewódzkim Policji. Podpisana została wówczas pierwsza w Polsce umowa o współpracy policji polskiej i węgierskiej. Na mocy tejże umowy policjanci z kujawsko-pomorskiego będą uczestniczyli w zabezpieczeniu F1 na Hungaroringu , natomiast węgierscy policjanci będą uczestniczyć w patrolach drogowych w naszym województwie.

 26.11.2015 r. w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy im. Leona Wyczółkowskiego odbyła się promocja dwujęzycznej książki autorstwa Konsula Marka Pietrzaka pt. „Ferenc Florian Csaky – węgierski wkład w rozwój Bydgoszczy”.


Podobne wpisy

Powiązane treści