Bydgoszcz
9C
Słonecznie
61% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 9 • L 9
8C
Pt
10C
Sob
15C
Nd
20C
Pon
22C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaKonsultacje społeczne po nowemu. Na początek – dwa tematy
04.05.2017 | 15:52

Konsultacje społeczne po nowemu. Na początek – dwa tematy

W czwartek urząd miasta ogłosił konsultacje społeczne w dwóch sprawach.

Na zdjęciu: Jednym z tematów konsultacji będzie zagospodarowanie nabrzeży Brdy.

Fot. archiwum

W czwartek urząd miasta ogłosił rozpoczęcie konsultacji społecznych w dwóch ważnych dla bydgoszczan sprawach. Tym razem mieszkańcy będą wyrażać swoje zdanie zgodnie z niedawno przyjętym regulaminem konsultacji.

– Konsultacje były już w naszym mieście prowadzone, ale teraz będzie to uporządkowanie w oparciu o uchwałę – mówi Michał Sztybel, dyrektor biura obsługi mediów i komunikacji publicznej. Kształt uchwały o konsultacjach był dyskutowany przez kilka miesięcy  podczas ostatnich sesji rady miasta i na spotkaniach z m.in. radami osiedla.

Konsultacje będzie mogła zorganizować nie tylko rada miasta, ale też prezydent. Dotąd Bydgoszcz była jednym z zaledwie dwóch miast, w których prezydent musiał pytać o zgodę w tej sprawie radnych.  Z  inicjatywą będą mogły wystąpić też zespoły doradcze jak np. rada ds. estetyki, grupa stu mieszkańców, rady osiedli czy grupa trzech organizacji pozarządowych.

Konsultacje będą miały trwać minimum 21 dni i nie będą organizowane w wakacje. Od tych reguł będą jednak mogły zajść wyjątki, które  będą musiały zostać dokładnie uzasadnione. – Na przykład, gdy będzie krótki termin na zgłoszenie wniosku o dofinansowanie i uznamy, że warto w ekspresowym tempie spytać mieszkańców o zdanie – tłumaczy Sztybel.

Konsultacje nie będą miały charakteru wiążącego, ale w ratuszu zapowiadają, że będą poważnie traktować sugestie mieszkańców. – To oczywiście nie jest głosowanie, w którym wygra najpopularniejszy projekt. Chodzi o to, żeby wyłapać poszczególne mądre pomysły. Ale jeśli np. za jakąś opcją wypowie się 99% biorących udział, to trudno wyobrazić sobie, abyśmy zdecydowali inaczej – mówi Sztybel.

W czwartek urząd wystosował do mieszkańców zapytanie w dwóch sprawach – zagospodarowania nabrzeży Brdy i przyszłości terenów zielonych w Fordonie. – Chcemy, żeby mieszkańcy włączyli się w tworzenie dokumentów planistycznych. Do udziału zachęcamy też deweloperów, właścicieli nieruchomości czy architektów – mówiła dyrektor Miejskiej Pracownik Urbanistycznej Anna Rembowicz-Dziekciowska o ankiecie na temat wykorzystania terenów nadrzecznych, którą można wypełniać do 29 maja. Trzy dni krócej potrwają konsultacje dot. Fordonu. Dodatkowo 13 maja w największej dzielnicy miasta stanie mobilny punkt konsultacyjny, który dwa tygodnie później pojawi się na Wyspie Młyńskiej, zaś 24 maja w Fordonie odbędą się warsztaty.  Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.bydgoskiekonsultacje.pl.


Powiązane treści