Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kontrowersje wokół Gali Sportu w Koronowie. Część osób ma zastrzeżenia w kierunku organizatorów

Dodano: 30.10.2023 | 09:11

Na zdjęciu: Gala Sportu odbyła się 20 października w koronowskiej hali sportowo-widowiskowej

Fot. Gmina Koronowo

Urząd Miejski w Koronowie zorganizował I Galę Sportu. Część osób z lokalnego środowiska sportowego oraz mieszkańcy mają zastrzeżenia co do organizacji wydarzenia.

Gala Sportu odbyła się 20 października w koronowskiej hali sportowo-widowiskowej. Nie była ona w żaden sposób promowana, wiele osób dowiedziało się o wydarzeniu już po fakcie. Część osób ze środowiska sportowego ma żal do władz gminy, że nie poinformowano ich o tak ważnym dla lokalnego sportu wydarzeniu.

Brak medalistki olimpijskiej

Jedną z niezaproszonych osób jest pochodząca z Koronowa lekkoatletka, medalistka igrzysk olimpijskich Iga Baumgart-Witan. Często podkreślała ona swoje przywiązanie do rodzinnego miasta, niejednokrotnie promując tym samym gminę Koronowo. Nieobecność tak wybitnego sportowca zauważyli kibice i mieszkańcy. W dość charakterystyczny dla siebie sposób Iga Baumgart-Witan odniosła się w mediach społecznościowych do tej sytuacji. – Tyle lat człowiek zdobywa medale, a potem zapomną zaprosić, może sprawdzili, że niedawno postanowiłam się wymeldować – napisała Iga Baumgart-Witan. – Benefity żadne nie potrzebne, ale trochę przykre jak takie coś widzę, może mieli inne kryteria zaproszeń… na szczęście jest wielu cudownych Koronowiaków co zawsze będą wspierać – dodała.

Bo nie było wniosku

Sytuację – również w mediach społecznościowych – próbuje ratować Magdalena Tabasz z Wydziału Obsługi Przedsiębiorczości i Promocji Urzędu Miejskiego w Koronowie. – Z całym szacunkiem dla wszelkich osiągnięć Igi, zawsze kibicuję itp. ale nie było nawet wniosku… a mogło go złożyć wiele osób np. radni lub nawet sama utalentowana sportsmenka – twierdzi Magdalena Tabasz. – Niestety do tej pory nie było formalnej możliwości, aby nagradzać finansowo sportowców. W końcu się udało… i z pewnością będzie to kontynuowane. Może warto coś zmodyfikować, poprawić ale jak to już napisałam „pierwsze koty za płoty” – dodała.

Dlaczego nie promowano wydarzenia?

To nie jedyne zastrzeżenia w kierunku organizatorów. Wiele osób twierdzi, że nie wiedziało o tym wydarzeniu. – Pewnie wielu chętnie wzięłoby w niej udział obdarzając gromkimi brawami każdego z nagrodzonych i wyróżnionych – twierdzi radny Rady Miejskiej w Koronowie Stanisław Gliszczyński. – Było by im na pewno miło – dodaje. Takich głosów jest więcej. – Na stronie miasta brak jakiejkolwiek informacji o przygotowaniach do takiej gali. Zero informacji dla mieszkańców, zero zaproszeń – zaznacza jeden z mieszkańców. Głos zabrał także Adrian Bilicki – wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego, trener młodych siatkarek w Klubie Sportowym Spartakus Koronowo. – Fajnie, tylko szkoda, że nie wszystkie organizacje sportowe zostały poinformowane, że się w ogóle takie coś odbywa. Z chęcią by się poszło nawet pooglądać i zintegrować z innymi ze środowiska sportowego – napisał Adrian Bilicki.

Opublikowano informację o naborze wniosków

Zdaniem urzędników informacja o naborze wniosków była udostępniona na stronie internetowej UM w Koronowie. Mieszkańcy – i słusznie – zauważają, że nie była tam jednak podana data wydarzenia. Pracownicy urzędu tłumaczą, że Gala była adresowana głównie do osób nagrodzonych i ich rodzin oraz trenerów.

Zabrakło niektórych klubów

W relacji wydarzenia, która opublikowana została później, widnieje informacja, że wśród wyróżnionych i nagrodzonych sportowców znaleźli się przedstawiciele Klubu Sportowego Koronowo, Klubu Sportowego Ippon Koronowo, CWZS „Zawisza”- Stowarzyszenie Wioślarskie, Studia Tańca „Pyras”, Klubu Tęcza Sportis Bydgoszcz, Żużlowego Klubu Sportowego Polonia Bydgoszcz, Klubu Sportowego Jastrzębie Koronowo, Bydgoskiego Klubu Sportowego Chemik, XYZ Fight Academy Bydgoszcz. Nie było wśród nagrodzonych osób m.in. przedstawicieli z klubów Victoria Koronowo, Wyczół Gościeradz, Olimpia Wtelno, Spartakus Koronowo.

Konieczna była uchwała

Przypomnijmy, że cała sprawa ma swój początek już parę lat temu. Wtedy pojawił się pomysł, aby nagradzać mieszkańców gminy Koronowo za osiągnięcia sportowe. Burmistrz Koronowa tłumaczył, że nie pozwalają mu na to przepisy. Jego zdaniem musi powstać specjalna uchwała regulująca zasady przyznawania nagród i wyróżnień. Niektórzy tłumaczyli, że nie jest potrzebna uchwała, a zarządzenie burmistrza w tej sprawie jak to robią inne lokalne samorządy w naszym regionie. Burmistrz stawiał jednak na swoim. Prace nad projektem uchwały przeciągały się, wojewoda odrzucił uchwałę, którą przyjęli radni. Trzeba było nanosić poprawki.

Pracownicy Urzędu Miejskiego w Koronowie zachęcają jednocześnie do zgłaszania wniosków w przyszłym roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Z Berlina
Z Berlina
4 miesięcy temu

Szanowni Pansto jest mi obojętne co mówi Pani kierownik „ Pierwsze koty za płoty ” tak opisuje Metropolia Bydgoska stanowisko Urzędnika . Ja przyglądać się z boku powiem tak . Hala widowiskowa sportowa w Koronowie jest wybudowana przez Pana Andrzeja Kołodziejczyka z ramienia UM kiedy był wice burmistrzem z myślą o Mieszkańcach , kiedy Pan radny Stanisław Gliszczynski został burmistrzem Hala funkcjonowała dalej dla Mieszańców Koronowa przez ten okres nie było żadnych skarg od Mieszkańców jak i od sportowców . Niektórzy z Państwa mogą nie lubić Pana Stanisława Gliszczyńskiego uwielbiać obecnego burmistrza i zastępców to Państwa wolny wybór . Dlatego… Czytaj więcej »

Berlin
Berlin
4 miesięcy temu

Pani Igo ja ten ze zdjęcia Panią przepraszam, w mojej ocenie pomylili Panią z Tuskiem i dlatego tak się stało .

Berlin
Berlin
4 miesięcy temu

No widzi Pani Pani Igo nawet sami sobie dają minusy . Nie jestem politykiem ale wiem że Prezydent Bydgoszczy jest z PO Bydgoszcz Panią doceniła ma Pani nawet swoje miejsce dla zasłużonych a jak UM w Koronowie podchodzi do tematu Pani osiągnięć widać to po przeczytaniu wypowiedzi jakiejś tam kierownik co o kotach mówi , można powiedzieć uderz w stół a zamiauczą . A

Roger
3 miesięcy temu

Bzdura jakaś. Przedstawiciele i wielu sportowców z wymienionych w artykule klubów sportowych było na sali i otrzymało nagrody . Pozdrawiam niedoinformowanego redaktora.