Bydgoszcz
8C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 8 • L 7
9C
Pt
10C
Sob
9C
Nd
12C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaKonwencja wojewódzka PiS. Z udziałem premiera i prezesa [RELACJA NA ŻYWO]
Jarosław Kaczyński
30.09.2018 | 06:56

Konwencja wojewódzka PiS. Z udziałem premiera i prezesa [RELACJA NA ŻYWO]

Konwencja odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej.

Na zdjęciu: Podczas niedzielnego wydarzenia zaplanowano wystąpienie prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego.

Fot. Stanisław Gazda / archiwum

W niedzielę w Filharmonii Pomorskiej odbędzie się konwencja wojewódzka PiS, na której pojawią się premier Morawiecki i prezes Kaczyński. 

UWAGA! Strona nie odświeża się automatycznie, aby zobaczyć nowe wpisy należy ją odświeżać klawiszem F5.

12:34 – Koniec konwencji PiS. Przedstawiciele partii udają się jeszcze do Torunia.

12:29 – Premier wylicza, że przeciwnicy obecnej władzy chcą likwidacji urzędów wojewódzkich, czy też krytykują działania CBA. – Ta otoczka jest ważna ze względu na skuteczność działań. I to w Bydgoszczy musi zostać przywrócone. Jedynym gwarantem takiej dobrej współpracy z władzą centralną jest właśnie Tomasz Latos – przyznaje. Morawiecki cieszy się, że utworzono na uczelniach w Bydgoszczy i Toruniu kierunek weterynarii.

12:25 – Około połowa mieszkańców województwa mieszka w małych miastach lub na wsiach, to co robimy: wypłaty rekompensat dla rolników z powodu suszy, program dla Kół Gospodarstw Wiejskich to coś bez precedensu. Kochamy polską wieś i chcemy, by była naszą chlubą – podkreśla. – Mam nadzieję że przed wyborami parlamentarnymi cała droga S5 będzie gotowa – dodaje Morawiecki. Premier uważa, że Bydgoszcz zasługuje na sukces. – Wiem, że Tomasz Latos ma wielką miłość do swojej małej ojczyzny – mówi szef rządu.

12:21 – Tak, jak wybrano dla nas listę numer 10, tak strzałem w dziesiątkę dla Bydgoszczy jest Tomasz Latos – przyznaje Morawiecki. Mówi, że Latos bryluje w grze w brydża. Wylicza, że środki, które zostały zabrane mafiom vatowskim będą przeznaczane na rozwój m.in. ziemi kujawsko-pomorskiej, czy najważniejszych miast regionu.

12:15 – Widać, że bez pomocy Polskiego Funduszu Rozwoju, Pesa nie miałaby łatwo. Gdyby nie zmiana, która miała miejsce w 2015, to nie byłoby łatwo – mówi Morawiecki. – Pokazujemy, że idziemy i zmieniamy Polskę. Tak było w polityce społecznej, wydatkach zbrojeniowych. To wszystko wzięło się z ciężkiej pracy i wiary w Państwo Polskie – przyznaje. Morawiecki pokazuje sukces uszczelniania systemu VAT.

12:10 – Rozpoczęliśmy kolejną wielką industrializację Polski. PiS w planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju postawiło na rozwój silnej bazy gospodarczej. Tworzymy nowoczesny przemysł, także tutaj w Bydgoszczy i to możemy obiecać – deklaruje premier Morawiecki. Podaje przykład firmy Zachem. – To nie tylko lata 90., czy początek lat 2000, kiedy rządziło SLD-PSL, potem samodzielnie SLD, ale w szczególności o czym się zapomina to lata 2007-2015 czyli lata rządów PO-PSL, które doprowadziły do fali wyprzedaży majątku. Majątek Zachemu został sprzedany, m.in. firmie BASF, która wkrótce po tym, jak kupiła firmę Zachem to ją zamknęła i 700 osób poszło na bruk. Ten powolny proces samoistnej reindustrializacji został zahamowany, a mamy tutaj deficyt w handlu towarami chemicznymi – mówi. Morawiecki deklaruje odbudowę przemysłu chemicznego.

12:05 – Głos na konwencji zabiera premier Mateusz Morawiecki. – Polska potrzebuje napraw – przypomina szef rządu.

12:00 – Trzeba wspierać młodych ludzi, ale na drugim biegunie mamy osoby podeszłe, o których nie zawsze się pamięta. Ja powołam pełnomocnika, który sprawami starszych ludzi będzie się zajmował. Powołam program „Aktywny senior”. Chcę, żeby ludzie mogli wyjść i korzystać z życia – podkreśla. Kolejną ambicją Latosa jest powstanie cargo na bydgoskim lotnisku. – Będę o to zabiegał – mówi na zakończenie swojego przemówienia. Cała sala skanduje „Tomasz, Tomasz”. Poseł Król wierzy, że Latos będzie przyszłym prezydentem miasta.

11:57 – Latos przypomina kwestię dróg osiedlowych. – To też jest Bydgoszcz, obecny prezydent o tych drogach zapomniał – mówi. – Trzeba odtworzyć nabrzeża Wisły w Starym Fordonie. Ja to zrobię – kolejna deklaracja. Jest mowa o Fordonie, który jest zdaniem Latosa dzielnicą zapomnianą. – Zadbam o Fordon, nie tylko o nabrzeże Wisły, ale także o dom kultury, a jeden z moich zastępców będzie pełnił rolę burmistrza Fordonu – przypomina Latos.

11:54 – Bydgoszcz, region to także współpraca ponadregionalna, stąd tak ważną sprawą jest port multimodalny, który powstanie na obrzeżach miasta. To wielka szansa dla całej Polski i regionu, portów trójmiejskich. Mając dobre kontakty w Warszawie, będę pilnował aby ta realizacja przebiegała bez jakichkolwiek zakłóceń – podkreśla. – Program dla miast wykuwał się podczas spotkań z mieszkańcami. Mój program to program wszystkich bydgoszczan. On jest nadal otwarty, zapraszam wszystkich do jego tworzenia, dodawania ważnych elementów, którymi warto się zająć. Codziennie po jednym elemencie tego programu przedstawiam i będę tak robił aż do zwycięskich wyborów – mówi Latos.

11:51 – Ja będę współpracował ze wszystkimi mieszkańcami, nie będę ich dzielił na lepszych i gorszych, tych którzy rację mają lub nie mają. Obecny włodarz miasta skakał pod naszymi biurami. Rolą prezydenta jest łączyć, a nie dzielić – mówi Tomasz Latos. – „Wspólny cel – Wielka Bydgoszcz” – to hasło wyborcze Latosa. – Będę otwarty na sprawy mieszkańców, jak zostanę prezydentem. Nie będę od tego uciekał, prezydent musi ze wszystkimi współpracować i ja tego dokonam. Jednym z konkretnych zadań jest rozwój infrastruktury. – My to wszystko nadrobimy, te zaległości nadrabiamy – przyznaje i wspomina przykład budowy drogi S5, która miała powstać do 2012 roku, a jest nadal w budowie. – W przyszłym roku większość odcinków zostanie oddana. Jeden rok opóźnienia tej drogi to pięć lat opóźnienia biznesu – deklaruje.

11:49 – Latos nawiązał do piosenki, którą nagrały na potrzeby kampanii jego dzieci. – Tam są pewne znamienne słowa;miało być tak piękne, a jest tak przeciętnie. Ja na tę przeciętność się nie zgadzam – deklaruje Latos. – Być może są takie osoby, które to akceptują. Wierzyć się nie chce, ale w mediach społecznościowych obecny prezydent Bydgoszczy napisał, że woli być maruderem. My tego nie chcemy – mówi. Latos nawiązuje do budynku Filharmonii Pomorskiej i przypomniał słowa Andrzeja Szwalbego „Bydgoszcz bez kompleksów”. – Ja te słowa powtarzam – dodaje. Przyznaje, że cały region wymaga zmiany.

11:46 – Na scenie pojawił się kandydat na prezydenta Bydgoszczy. – Nie brakuje mi wiary, determinacji i siły. Wierzę, że można wygrać i że wspólnie wygramy – zaczął swoje przemówienie. – Bydgoszcz zasługuje na dobrego przyjaciela – mówi Tomasz Latos, który podziękował za wsparcie swoim najbliższym.

11:44 – W sali ukazano spot wyborczy Tomasza Latosa.

11:42 – Jeśli ktoś chce dobrej zmiany, to musi poprzeć PiS i Tomasza Latosa – zaznacza prezes PiS. – Do końca tej kampanii trzeba pracować, pracować i jeszcze raz pracować oraz wierzyć w zwycięstwo – dodaje na zakończenie Jarosław Kaczyński. Sala wstała z miejsc i skanduje: Zwyciężymy.

11:39 – To będzie wybór między dwoma opcjami i sposobami prowadzenia polityki: utrwalania pozycji miejscowych elit, nie chcę tego określać, bo może być proces, a wiemy jakie mamy sądy, czy też interes wspólnoty, bo ją trzeba budować. Partia, która reprezentuje sposób konsekwentny politykę czynną jest jedna – nazywa się Prawo i Sprawiedliwość – podkreśla Kaczyński. – Jesteśmy za czynną polityką historyczną, gospodarczą i doceniamy rolę wolności. Jeśli chodzi o kandydatów, to jest tylko jeden kandydat, który uosabia ten kierunek działania i to nie słowem, a czynem, wieloletnią działalnością. Był wielokrotnie nawet przez naszych wrogów uznawany za najlepszego posła. Jest nim Tomasz Latos – dodaje prezes PiS.

11:37 – Jeżeli ktoś tutaj w Bydgoszczy – mieście, które historycznie zostało poszkodowane – uważa, że można realizować poglądy liberalne, to tak naprawdę nie służy społeczeństwu, Bydgoszczy, tej ziemi kujawsko-pomorskiej, a różnego rodzaju interesom, które się tutaj ukształtowały, gdzie pewne grupy mają przewagę. Jeżeli jest ktoś za polityką czynną, to służyć przynajmniej może i chce ogromnej większości społeczeństwa. Ci, którzy chcą polityki czynnej, chcą przeciwstawiać się patologii, a przeciwnicy mówią, że nie wszystko można i patologii nie można uniknąć. Zapytajmy – kto jaki pogląd reprezentuje, kto zamykał fabryki, prywatyzował. Czy to było w interesie Bydgoszczy? – pyta Kaczyński.

11:31 – Patriotyzm w tych obydwu sprawach jest ważny. Musi budować postawę dobrych polityków, którzy służą dobru wspólnemu – zaznacza prezes PiS.

11:28 – Przeczytałem taką krótką historię Bydgoszczy i byłem wstrząśnięty. Znalazłem taką ocenę, że jeśli chodzi o wydarzenia z 3 września 1939 to są dwie oceny – polska i niemiecka. I tak, jakby były równe. Jest mowa o pewnych oszustwach, dziesięciu tysiącach bydgoszczanach wymordowanych, ale to mnie uderzyło. To nie jest dobre podejście do historii – mówi Jarosław Kaczyński. – Polska chce być w UE, mieć jak najlepsze stosunki z sąsiadami. To optymalna sytuacja, ale nie może oznaczać gotowości do podporządkowania się innym i takim, którego suwerenność byłaby pozorem.

11:24 – Przed nami wybory samorządowe. To dobry czas, by się zastanowić na kogo głosować – zaczął przemówienie prezes PiS.

11:20 – Początek konwencji. Rozpoczął ją poseł Piotr Król, który przywitał prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Cała sala wstała z miejsc i zaczęła skandować Jarosław, Jarosław. Odegrano hymn państwowy. – To będzie dobry dzień dla bydgoszczan – mówi Piotr Król.

10:48 – Przed Filharmonią demonstruje grupka Obywateli RP i Komitetu Obrony Demokracji. Odsłonili oni również symboliczny pomnik Lecha Kaczyńskiego.

10:45 – Konwencja ma rozpocząć się o 11:00, w planach są przemówienia prezesa Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.

Konwencja odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej.


Powiązane treści