Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 14 • L 13
16C
Pt
15C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
14C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaKonwencja wyborcza Tomasza Latosa [RELACJA NA ŻYWO]
Tomasz Latos
16.09.2018 | 15:36

Konwencja wyborcza Tomasza Latosa [RELACJA NA ŻYWO]

Na zdjęciu: Tomasz Latos w niedzielę ma zaprezentować swój program wyborczy.

Fot. archiwum

W niedzielę o godzinie 15:30 odbędzie się konwencja wyborcza kandydata na urząd prezydenta Bydgoszczy Tomasza Latosa. Zapraszamy na tekstową relację na żywo.

Uwaga! Relacja nie aktualizuje się automatycznie. Prosimy odświeżać za pomocą klawisza F5 lub klikając TUTAJ.

16:58: –  Zrobię to, bo Bydgoszcz to moje życie i chcę budować wielką Bydgoszcz. Moim hasłem wyborczym jest: „Wspólny cel. Wielka Bydgoszcz” – zakończył  Latos.

16:56:Niestety, liczba mieszkańców Bydgoszczy może spaść poniżej 300 tysięcy. Trzeba zatrzymać młodych ludzi w  Bydgoszczy. Dla nich też będzie określona propozycja. W jej ramach można wykorzystać potencjał mieszkaniowy ADM-u, który jest niewykorzystywany. Nie mogę pogodzić się z tym, że przychodzą do mnie młodzi i starzy, średniozamożni i biedni, którzy mówią o swojej sytuacji, a ja jednocześnie wiem o różnych niewykorzystanych powierzchniach mieszkaniowych w naszym mieście.  To też trzeba zmienić.  I ja to zmienię! – zapowiada Latos.

16:55: – Na koniec też coś dla  młodych i tych w starszym wieku. Trzeba rozwijać domy dla osób starszych, rozwijać potencjał, który jest na osiedlach, żeby pomagać ludziom starszym. Organizować zajęcia. Ja do tego doprowadzę. Będę miał osobę w ratuszu, która tym będzie się zajmować – zapowiada Latos.

16:54:  Dalej Latos: Trzeba tworzyć wielkie przedsięwzięcia i festiwale w Bydgoszczy.  To nie tylko Camerimage, z którym nie wiadomo co postanowią obecni włodarze. Trzeba go zatrzymać i to jest moja deklaracja!

16:52: – Trzeba pilnować rozbudowy Opery Nova, remontu Filharmonii Pomorskiej. Te dwie instytucje będą miały przyjaciela w prezydencie – zadeklarował Latos.

16:49: –  Aby były pieniądze, trzeba umieć rozmawiać z biznesem i stwarzać mu możliwości. Te też nie są  wykorzystane. Być może  częściowo z przyczyn obiektywnych, bo wiele lat czekamy na drogę S5, która miała być już w roku 2012. Trzeba też stworzyć inne możliwości. Na przykład, aby Bydgoszcz skorzystała na budowie portu multimodalnego – mówi Latos, który ma też nadzieję na rozwój Portu Lotniczego Bydgoszcz  dzięki cargo.

16:47:  – Wspomnę o Zawiszy i Polonii.  To trudne, ale na pewno możliwe i potrzebne, a  nawet niezbędne zadanie do wykonania. Rolą prezydenta jest poszukać takich sponsorów, którzy na trwałe będą budowali wielkość sportu w naszym mieście. Ja tego dokonam – deklaruje Latos.

16:46: Fordon zasługuje na więcej – na halę widowisko-sportową, na basen w Starym  Fordonie, na dom kultury, bo sam Wiatrak nie wystarczy.  Jednym słowem – zasługuje na szereg inwestycji. Na przykład na drugą drogę zapewniającą na skomunikowanie z centrum Bydgoszczy – zapowiada Latos.

16:44Mamy Brdę, Kanał Bydgoski. Trzeba zrobić więcej.  I w centrum, i dalej, w kierunku Brdyujścia. Widziałem we Wrocławiu, jak wiele można zrobić, aby potencjał wody wykorzystać.  Ja to wspólnie z mieszkańcami, radami osiedla, uczynię – mówi poseł.

16:43: – Bydgoszcz to nie tylko te główne drogi, ale też mniejsze, osiedlowe ulice, które do dzisiaj nie są utwardzone, o których obecny prezydent zapomniał lub przynajmniej dba w sposób niewystarczający. Ja deklarują minimum sto ulic przez te pięć lat – zapowiada Latos.

16:42:Program ma siedem filarów.  Nie  będę ich teraz omawiał. Będę codziennie przedstawiał moje pomysły.  Siedem dni tygodnia i siedem filarów – zapowiada Latos.

16:41: – Mój program wyborczy jest tak naprawdę tylko podpisany przeze mnie, bo to efekt wielu rozmów z bydgoszczanami – mówi Latos

16:40: – Jeżeli mamy być wielkim miastem na miarę naszych ambicji, naszych pragnień, naszej dumy, to musimy działać razem od pierwszego dnia po wyborze – stwierdził  Latos.

16:38 Latos mówi, że jako prezydent będzie słuchał opozycji i chciał zgody w samorządzie. – Niektórzy próbują prowadzenia negatywnej kampanii w internecie, na konferencjach prasowych podważając moje dokonania. Nie wiem, jak czują się te osoby, które  wypowiadają te kłamliwe opinie – mówi Latos.

16:36: –  Nie wyobrażam sobie prezydenta, który dzieli lepszych i gorszych. Skakać pod czyimś biurem to dla mnie rzecz w ogóle niedopuszczalna, a i to miało miejsce.  Prezydent powinien łączyć bydgoszczan – mówi Latos.

16:34 Swój program Latos zaczął budować od stwierdzenia Andrzeja Szwalbe:  „Bydgoszcz – miasto bez kompleksów”. – Mamy co nadrabiać, ponieważ gdy rozmawiam z wieloma mieszkańcami Polski, to mówię, że miasto rzeczywiście pięknieje, ale w zasadzie nie potrafią dokładnie skojarzyć, z czym Bydgoszcz im się wiąże. Częściej pamiętają o Toruniu – tłumaczy. Jego zdaniem, obecne władze nie potrafiły zadbać o markę miasta.

16:33:Jeden z moich kolegów partyjnych, tych najważniejszych, gdy usłyszał, że kandyduję, spytał, po co mi to. Odpowiedź była prosta: Bo kocham to miasto! – mówi Latos.

16:32: Latos dziękuje przedmówcom i zebranym gościom za obecność.

16:31:Zacytuję słowa Gazety Wyborczej, która oceniała kiedyś Tomasza jako radnego: „Szkoda, że nie ma więcej takich Latosów”. Jeden byłby prezydentem, drugiego mielibyśmy w domu, a  trzeci spokojnie realizowałby się w Sejmie, bo już stamtąd słyszymy głosy ubolewania, szkoda, że go nie będzie – stwierdziła  Anna Latos, po czym zapowiedziała wejście na scenę swojego męża.

16:27: 50 minut konwencji za nami. Na razie zebrani słyszą, że Latos to człowiek sprawiedliwy, pracowity i nastawiony na pomaganie ludziom. Niestety, wciąż nie dowiedzieliśmy się, jak zamierza te cechy wykorzystać  jako prezydent Bydgoszczy.

16:26: Teraz na scenę została zaproszona żona Tomasza Latosa, Anna.

16:25:Tata mógłby być lekarzem, żyć w spokoju.  Uniknąłby tej całej nagonki, tych artykułów w internecie.  Widzą państwo, jaka siła w nas drzemie, poradzimy sobie. Tylko pytam, po co. Wszystko to co mówię i mówili moi przedmówcy, chyba przekonuje Państwa, że jest najlepszym kandydatem – stwierdziła córka posła.

16:19: Długa owacja nagrodziła piosenkę przygotowana przez dzieci. Na scenę weszła córka Latosa, Kasia. – Politycy są różni. Rozumiem, że można pisać krytyczne artykuły, wyrażać opinie. Mój tata jest zaprzeczeniem tych złych polityków. Mówi się, że politycy kłamią. Tata nie kłamie. U nas w domu mówienie prawdy zawsze było najważniejsze. Jak miałam cztery lata, to skłamałam po raz pierwszy i ostatni. Rodzice wszystko mi wtedy wytłumaczyli.

16:16: Teraz leci piosenka „Sen o Bydgoszczy” przygotowana przez dzieci Latosa. Gdy na słowo „Miało być tak pięknie, a jest tak przeciętnie” na ekranie pojawił się obraz Torbydu, to machająca flagami publiczność roześmiała się.

16:12:  Na scenę wszedł poseł Piotr Król. – 20 lat temu, gdy razem weszliśmy do rady miasta, Tomek był przystojny, młody i miał brodę.  Teraz jest nadal przystojny i szczupły. Ja mogę powiedzieć  o sobie, że też nie mam brody – zaczął parlamentarzysta. – Mógłbym wymieniać jego osiągnięcia polityczne. Ale chcę opisać  jedną sytuację, po której będę pamiętał go zawsze. Żyjemy w czasach, które stały się bardzo wirtualne. Jak ludzie wsiadają do windy i mają jechać 11 pięter, to już na pierwszym sięgają po telefony.  Kiedyś byśmy ze sobą rozmawiali. Tomek zna też ten prawdziwy świat. Bo kto z was nie grał w tysiąca albo chociaż z dziećmi w wojnę. Tomek kocha brydża. Jak na niego patrzę, jak realizuje politykę, to najlepsze swoje cechy wyniósł z pasji.  Bo żeby grac w brydża trzeba umieć współpracować, przewidywać, a przede wszystkim lubić ludzi i spotykać ich przy stole. To przeciwstawienie tego gapienia się w ekrany. Tomek kiedyś opowiedział mi taką historię, mam nadzieję, że nie będzie zły, że ją teraz powiem. Toczył kiedyś walkę z chorobą. Ona była na tyle ciężka, że zaatakowała jego palce. Nie mógł grać w brydża. Ja bym się poddał. A on związał palce, żeby móc grać w karty. Nie zrezygnował. To jest facet który lubi ludzi, lgnie do nich i chce rozwiązywać ich problemy. Tomek jest przeciwieństwem tego, co mamy dziś w ratuszu, gdzie jest magnetyczna klamka. Gdy Tomek będzie prezydentem, to normalne będę spotkania z nim i jego zastępcami.

16:04:  Przełomowym momentem w życiu politycznym Latosa było objęcie prezydentury w kraju przez Aleksandra Kwaśniewskiego. Wtedy – jak wspomina dr Pilecki – Latos stwierdził, że tak być nie może i wstąpił do Chrześcijańsko-Demokratycznego Stronnictwa Pracy, aby kandydować do rady miasta. Doktor chwali też Latosa-lekarza. – To jest tak wybitny lekarz, że aż szkoda, że jest politykiem.

16:01: Na razie mamy głównie wspomnienia o Latosie z młodości, często przytaczane jest jego zamiłowanie do sportu. – Gdyby on wcześniej był prezydentem Bydgoszczy, to by nie doszło do tego, że nie ma sportu. Tomasz Latos jako prezydent Bydgoszczy będzie musiał jeździć na mecze żużlowe do Torunia. To jest niemożliwe – stwierdził dr Pilecki, który następnie wspominał, jak razem z Latosem przeszedł z AWS do PiS-u. – Jednocześnie wielu naszych kolegów z korzeniami PZPR-owskimi szło do Unii Wolności, potem PO.

15:57:Tomasz jest człowiekiem dialogu. Nasze miasto potrzebuje takiego gospodarza, który zadba o pozycję Bydgoszczy, zadba o mieszkańców.  Jestem o tym głęboko przekonany, dlatego zachęcam wszystkich bydgoszczan, aby w tych wyborach oddali głos na mojego kolegę ze szkolnej ławy,  Tomka Latosa – zakończył  Białkowski.  Kolejnego gościa – dra Stanisława Pileckiego – zapowiedział ponownie Bartosz Latos. – To dla mojego taty wzór do naśladowania – stwierdził syn kandydata.

15:54:  Białkowski wspomina, jak w czasie meczu piłkarskiego w liceum Latos miał „bliskie spotkanie z pniem”. –  Skończyło się na gipsie.  Cała klasa  się solidaryzowała, bo naprawdę stanowiliśmy wyjątkową grupę.  Rokrocznie się spotykamy. Tomka nigdy na tych spotkaniach nie zabrakło, mimo nawału obowiązków zawsze znajduje czas, aby spotkać się z nami i przy ognisku wspominać dawne czasy. A nie były to łatwe czasy, bo w klasie maturalnej zastał nas stan wojenny.

15:51:  A tak to wygląda z widowni:

15:50:Tomaszu, jeśli ciebie bydgoszczanie wybiorą, to wreszcie będziemy mieli prezydenta, który nie obiecuje, ale rzeczywiście czyni naszą Bydgoszcz piękniejszą – zakończył Dzierżak. Następnie Bartosz Latos zaprosił na scenę dr. Jacka Białkowskiego, przyjaciela Latosa z liceum.

15:45: Mama powiedziała mi pierwszego dnia w szkole, że ten chłopiec to syn doktora Latosa, który mnie leczył. Następnego dnia podszedłem do niego i powiedziałem: „Cześć, twój tata mnie leczył” – wspomina Dzierżak. Następnie omawia kolejna lata znajomości z posłem.

15:42: Na scenę wszedł Witold Dzierżak, który przyjaźni się z Latosem od czasów szkolnych.

15:40: Prezentowany jest spot Tomasza  Latosa. Na nim kandydat przedstawie siebie, swoją rodzinę.

15:35:  Konwencja rozpoczęła się od odegrania hymnu. Później głos  zabrał Julian Drob – Niezmiernie miło powitać mi Państwa na konwencji przyszłego prezydenta Bydgoszczy Tomasza Latosa. Ten dzień jest początkiem drogi, która prowadzi nas do celu.  Tym celem jest uczciwa, normalna i piękna Bydgoszcz. Aby to osiągnąć, musimy działać wspólnie – zapowiedział przewodniczący Forum Młodych PiS, po czym zaprosił na scenę Bartosza Latosa, syna posła, a dziś także współprowadzącego.


Powiązane treści