Bydgoszcz
1C
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 1 • L 1
4C
Czw
4C
Pt
3C
Sob
1C
Nd
2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoKoronawirus. Bydgoska bazylika wprowadza zmiany w porządku nabożeństw
bazylika bydgoszcz
14.03.2020 | 11:11

Koronawirus. Bydgoska bazylika wprowadza zmiany w porządku nabożeństw

Parafia poinformowała o zmianie w sobotę przed południem.

Na zdjęciu: Bazylika pw. św. Wincentego A'Paulo w Bydgoszczy zmienia plan mszy świętych.

Fot. Szymon Fiałkowski

Bydgoska Bazylika pw. św. Wincentego A’Paulo jako pierwsza wprowadziła zmiany w planie nabożeństw w związku z trwającą pandemią koronawirusa.

Jak w sobotę (14 marca) rano poinformowało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, w Polsce potwierdzone są 84 przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarły dwie osoby – to 57-letnia kobieta z Poznania i 73-letni mężczyzna z Wrocławia.

Wczoraj wieczorem, podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. – To nie jest decyzja ani spontaniczna ani emocjonalna. To decyzja strategiczna. Tę decyzję Polska podejmuje podobnie jak Słowacja, Czechy, jako jeden z pierwszych krajów w Europie. Chcemy być mądrzy przed szkodą, a nie po szkodzie – mówił szef rządu. Na jej mocy wprowadzono zmiany, m.in. w przypadku organizacji zgromadzeń publicznych. Te zostały ograniczone do 50 osób, a zmiany dotyczą uroczystości państwowych i religijnych.

Jako jedna z pierwszych do zmian dostosowała się bazylika pw. św. Wincentego A’Paulo w Bydgoszczy. W sobotnie przedpołudnie, parafia poinformowała o zmianach w planie mszy świętych. Te będą odprawiane dla 50 osób maksymalnie. Nabożeństwa odbywać się będą w godzinach: 6:00, 6:30, 7:30, 8:00, 10:00, 10:30, 11:30, 12:00, 13:00, 13:30, 16:00, 16:30, 18:00, 18:30. – Przyszło nam żyć w trudnych czasach, ale nas wierzących siłą, mocą i pokojem jest sam Bóg. To On prowadzi i umacnia i dzisiaj jakże mocno chce do nas zawołać Nie bójcie się jestem z wami – czytamy (pisownia oryginalna) w komunikacie bazyliki w mediach społecznościowych.

Duchowni bazyliki piszą, aby w nabożeństwach uczestniczyły te osoby, które złożyły intencje.

Msze święte będą sprawowane przy zamkniętym kościele

– informują. Apelują też do osób starszych, schorowanych oraz dzieci tych wszystkich, którzy nie mają sił, aby pozostali w domach.

W chrzcielnicy bydgoskiej bazyliki, księża wystawili wodę święconą w plastikowych butelkach, a także specjalny płyn do dezynfekcji i ręczniki papierowe.

Kuria Diecezji Bydgoskiej poinformowała za to, że do 29 marca 2020 r. włącznie ks. bp Jan Tyrawa odwołał planowane bierzmowania w ramach wizytacji parafialnych. Terminy wizytacji pozostają bez zmian. Odwołane zostają również spotkania z wiernymi w ramach wizytacji.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tomski
tomski
11 miesięcy temu

Oszaleli. Słyszeliście o pacjencie 31 z Korei. To poczytajcie i otrząśnijcie sie.

Powiązane treści