Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Koronawirus w regionie. „W najbliższych tygodniach spodziewamy się wzrostów”

Dodano: 07.01.2022 | 20:55

Na zdjęciu: Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz skomentował sytuację epidemiczną w regionie.

Fot. KPUW

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz skomentował obecną sytuację epidemiczną w województwie kujawsko-pomorskim. W najbliższych tygodniach spodziewany jest wzrost liczby zakażeń.

Obecnie w województwie zajętych jest 1037 spośród 1564 dostępnych łóżek i 108 ze 137 respiratorów. Polepszyła się sytuacja w szpitalu tymczasowym w Ciechocinku. 5 stycznia znajdowało się w nim 20 osób, a zajęty były cztery respiratory. – W najbardziej krytycznym momencie mieliśmy tam ponad 60 pacjentów i 10 zajętych respiratorów. W izolatorium przebywa obecnie 6 osób. Zarówno ono, jak i wszystkie miejsca, których mamy ponad 1500, będą utrzymane – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podczas środowej konferencji prasowej.

Jak wyjaśniał przedstawiciel rządu w terenie, notowany jest obecnie spadek zakażeń w stosunku do zeszłego tygodnia na poziomie 7 procent. Taki stan rzeczy może jednak nie potrwać długo. –  Są niestety województwa, w których występuje już tendencja wzrostowa zakażeń i spodziewamy się, że za jakiś czas będzie ona także dotyczyła województwa kujawsko-pomorskiego – mówił Bogdanowicz.

Obecnie ok. 15 proc. testów daje wyniki pozytywne. To mniej niż miesiąc temu, gdy wynik pozytywny dawało 29 proc. Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Jan Gessek zwrócił uwagę,  że w ostatnim czasie odnotowywany jest spadek liczby wykonywanych wymazów oraz wyjazdów zespołów wymazowych, co prawdopodobnie jest spowodowane tym, że w czasie świątecznym Polacy niechętnie udawali się do lekarzy.

Niestety przyspieszamy z liczbą zleconych wymazów i, co za tym idzie, z liczbą wyników dodatnich. Będziemy w najbliższych tygodniach obserwować wzrosty. W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z dynamiką ujemną pozytywnych wyników, teraz jednak będziemy musieli zmierzyć się z dynamiką dodatnią – stwierdził Gessek.

Obecnie w województwie kujawsko-pomorskim funkcjonuje 18 laboratoriów covidowych, co pozwala na wykonywanie 12 tysięcy badań dziennie. W ostatnim czasie ta liczba powiększyła się o dwa tysiące. Dyrektor kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ przedstawił także dane dotyczące szczepień. Dotychczas zaszczepionych zostało 11 tysięcy pacjentów w wieku 5-11 lat, co stanowi zaledwie 9 proc. wszystkich dzieci w tym wieku.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments