Bydgoszcz
-9C
67% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSE
H -8 • L -9
2C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
3C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoKoronawirus. Wojewoda podziękował za wsparcie policjantom
Mikołaj Bogdanowicz, insp. Piotr Leciejewski - SF-1
04.06.2020 | 14:13

Koronawirus. Wojewoda podziękował za wsparcie policjantom

Konferencja odbyła się w czwartkowe przedpołudnie.

Na zdjęciu: Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i szef kujawsko-pomorskich policjantów insp. Piotr Leciejewski podczas konferencji prasowej, która odbyła się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Fot. Szymon Fiałkowski

 Podczas czwartkowej (4 czerwca) konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz dziękował za wsparcie w walce z koronawirusem policjantom.

Na początku spotkania z mediami oficjalnie ogłoszono, że insp. Piotr Leciejewski został szefem kujawsko-pomorskich policjantów (dotąd był pełniącym obowiązki komendanta wojewódzkiego).

Kilka miesięcy temu, w lutym gdy pandemia koronawirusa zbliżała się do naszego kraju, stanęliśmy wszyscy przed wielkim sprawdzianem. Miał on zweryfikować, czy struktury państwa polskiego są w stanie reagować na czas bardzo dużego kryzysu, którego wcześniej nie spotykaliśmy, na który musieliśmy reagować z dnia na dzień – powiedział wojewoda. Przypomniał, że policjanci w czasie pandemii musieli nie tylko dbać o utrzymanie porządku. – To na co chciałbym zwrócić uwagę, to obszar związany z kwarantanną. Kontrolowane były osoby przekraczające granice. To policja musiała kontrolować wszystkie nowe osoby, które do naszego kraju wjeżdżają – mówił Bogdanowicz. Jak dodawał, policjanci codziennie osobiście lub telefonicznie kontaktowali się z osobami, które przebywały w kwarantannie. Dopytywali też, czy te osoby nie mają potrzeb i innych problemów.

Jednego dnia było dziewięć tysięcy kontaktów w tym trudnym momencie

– zaznaczał Mikołaj Bogdanowicz. Jak mówił, miejsce konferencji było nieprzypadkowe – w magazynach przy ul. Iławskiej w tej chwili są dystrybuowane płyny dezynfekcyjne do placówek na terenie całego regionu – m.in. szpitali czy DPS-ów.

– Służba pełniona w czasie pandemii to służba w zupełnie nowych realiach, która musiała charakteryzować się przede wszystkim bezpieczeństwem – począwszy od naszych obywateli, przez pracowników policji, którzy wykonywali nowe zadania – mówił nowy szef kujawsko-pomorskich policjantów. Insp. Leciejewski dziękował także za wspólną służbę innym formacjom: Wojskom Obrony Terytorialnej, Straży Miejskiej, Żandarmerii Wojskowej, które wspierały policjantów. – To była wspólna służba ramię w ramię. Ona nadal jest i stajemy cały czas twarzą w twarz z tym zagrożeniem – dodawał. Komendant wojewódzki wyliczał, że interwencje związane z koronawirusem stanowiły niespełna jedną piątą wszystkich przeprowadzanych w tym czasie przez policjantów. – Chciałbym podkreślić jeszcze rolę policji i zadania, jakie stawialiśmy przed policjantami, aby społeczeństwu służyć, bo do tego jesteśmy powołani – powiedział i dodał, że ponad połowa interwencji przeprowadzanych w tym czasie związanych z gromadzeniem się ludzi stanowiły pouczenia. – To była rola policji. Pouczać, wskazywać odpowiedni model zachowywania się. Jeśli chodzi o interwencje policji w stosunku do osób, które nie przestrzegały rygoru zakrywania nosa i ust, to 80% tych interwencji kończyło się pouczeniami – podkreślał i zaznaczył, że do sądu skierowano 242 wnioski o ukaranie osób „recydywistów”.

Insp. Leciejewski podał, że na Kujawach i Pomorzu policjanci przeprowadzili w sumie 312 tysięcy kontroli dot. przestrzegania zasad kwarantanny. – Na dobę takich sprawdzeń było niemal 3,6 tys. – dodał. Odpowiedział również, że koronawirusa wykryto w sumie u dziewięciu funkcjonariuszy w województwie (w tym u jednego pracownika cywilnego), natomiast w kwarantannie przebywało ich około stu trzydziestu. – Na tę chwilę, jeszcze dwóch policjantów choruje. Pozostała liczba to już osoby zdrowe, które wróciły do służby – zakończył.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
jan Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jan
Gość
jan

Czy przypadkiem nie pozarażali tych spacerujących. Może ich skierują do nachodzenia po domach i zamiast pouczeń i grzywien zarażą korona wirusem.

Powiązane treści