Bydgoszcz
3C
Słonecznie
73% wilgotność
Wiatr: 2km/h NE
H 5 • L 1
21C
Czw
21C
Pt
15C
Sob
15C
Nd
18C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIMinister zdrowia: Nadchodzi koniec stanu epidemii w Polsce
Szpital Zakaźny Bydgoszcz
06.05.2022 | 11:47

Minister zdrowia: Nadchodzi koniec stanu epidemii w Polsce

Na zdjęciu: Od 16 maja, stan epidemii zostanie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego - ogłosił w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia.

Fot. Archiwum

Obowiązujący od marca 2020 r. stan epidemii zostanie od poniedziałku, 16 maja przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego – poinformował w trakcie konferencji prasowej szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski zaczął dzisiejszą (6.05) konferencję w resorcie zdrowia od przedstawienia bieżącej sytuacji. – Coraz mniej o tym mówimy, a cały czas prowadzimy monitoring sytuacji – mówił i zaczął wyliczać, że dzisiaj w kraju potwierdzono 611 przypadków zachorowań. – To odzwierciedla średnią liczbę przypadków, jaką mieliśmy w ciągu ostatnich dwóch tygodni – podkreślił minister zdrowia. Jak dodał, z tygodnia na tydzień cały czas obserwowana jest spadkowa tendencja liczby zachorowań na COVID-19.

Jak zaznaczał, w tej chwili około tysiąc osób jest hospitalizowanych w związku z zakażeniem COVID-19. – Lekarze, z którymi rozmawiam i którzy leczą pacjentów cały czas informują, że to nie są już tak ciężkie przypadki, jak były odnotowywane w przypadku mutacji delta – przyznawał dalej minister Niedzielski i zaznaczył, że hospitalizacje są już znacznie krótsze.

Minister zdrowia ogłosił dzisiaj, że od poniedziałku, 16 maja stan epidemii zostanie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. – Epidemia zmierza w stan endemii – mówił dalej Niedzielski i dodał: – Wirus jest cały czas w naszym otoczeniu, ale ze względu na szczepienia, które odegrały kluczową rolę, osoby, które czasami bezobjawowo przechorowały COVID-19, ta endemia nie stanowi zagrożenia dla życia społeczno-gospodarczego. 

To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko – mówiąc symbolicznie – przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku i ta ocena sytuacji jest zdecydowanie lepsza – zakończył minister Niedzielski.

Minister zdrowia: Nadchodzi koniec stanu epidemii w Polsce
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments