Bydgoszcz
-1C
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSE
H 0 • L -1
2C
Sr
3C
Czw
2C
Pt
2C
Sob
2C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoKoronawirus. Wojewoda dziękuje wojsku za wsparcie w walce z pandemią
29-05-2020_ konferencja prasowa_ Mikołaj Bogdanowicz, Rafał Rewoliński, płk Krzysztof Stańczyk, ppłk Andrzej Koprowski - SF
29.05.2020 | 23:01

Koronawirus. Wojewoda dziękuje wojsku za wsparcie w walce z pandemią

Na zdjęciu: Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz przedstawiciele wojska - płk Krzysztof Stańczyk i ppłk Andrzej Koprowski podczas piątkowej konferencji prasowej, na której omawiano wsparcie wojska w naszym regionie w walce z pandemią koronawirusa.

Fot. Szymon Fiałkowski

Za zaangażowanie w walce z pandemią koronawirusa dziękował żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Na Kujawach i Pomorzu trzeci dzień z rzędu nie stwierdzono nowych zakażeń.

Podczas piątkowej (29 maja) konferencji prasowej, która odbyła się na terenie 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Bydgoszczy, wojewoda i żołnierze podsumowali dotychczasowe działania w związku z walką z pandemią koronawirusa (statystyki prezentujemy poniżej).

– Liczba osób chorych z dnia na dzień spada – mówił wojewoda. Przypomniał, że na terenie województwa działa osiem laboratoriów, które mogą przeprowadzać badania na obecność koronawirusa. – Przeprowadziliśmy niemal 40 tysięcy badań laboratoryjnych – dodał Mikołaj Bogdanowicz i zaznaczył, że dziennie takich badań jest wykonywanych ponad tysiąc. Przedstawiciel rządu w terenie zaznaczał o dużej i istotnej roli wojska. – Żołnierze dostarczyli do niemal 725 szkół w regionie środki dezynfekcyjne. Szkoły były przygotowane do organizacji zajęć – powiedział Bogdanowicz. Zaznaczył, że środki były dostarczane do magazynów na terenie Bydgoszczy i Torunia. – Wsparcie wojska to nie tylko logistyka, to także walka na pierwszej linii frontu – podkreślił wojewoda, nadmieniając, że wśród akcji zakończonych sukcesem była m.in. ta w Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, gdzie było jedno z ognisk koronawirusa w regionie.

Przeszło stu żołnierzy cały czas pełni służbę i wspiera, pracując w szpitalach, na triażach i w karetkach wymazowych, które są trzy

– mówił Mikołaj Bogdanowicz. Wyliczał też, że wojskowi ponad 20 tysięcy razy dostarczali posiłki dla osób starszych i potrzebujących. Jego zdaniem, pomysł utworzenia formacji Wojsk Obrony Terytorialnej był doskonały.

Dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Krzysztof Stańczyk podkreślał, że wojskowi skupili się w głównej mierze na wsparciu lokalnej społeczności. – Wsparliśmy szpitale, ponad 25 placówek medycznych. Wsparcie patroli z policją, DPS-ów. Przejechaliśmy w jeden dzień ponad 12 tys. kilometrów, dostarczając materiały z Agencji Rezerw Materiałowych – powiedział. Dodał, że w ramach operacji „Odporna wiosna” wojskowi w jej pierwszej fazie wesprą Brygadę Dolnośląską i Zachodniopomorską.


KORONAWIRUS NA KUJAWACH I POMORZU – ŚLEDŹ AKTUALNE STATYSTYKI


Piątek był kolejnym dniem, w którym na Kujawach i Pomorzu nie zostało stwierdzone zakażenie koronawirusem (jest ich 594 – jak podało Ministerstwo Zdrowia, ze statystyk w regionie odjęto jeden przypadek zakażenia z 14 maja). W województwie mamy kolejne dwie osoby, które zostały wyleczone z choroby – jest ich 461, zmarło 46 osób.

W szpitalach w województwie pod kątem koronawirusa hospitalizowane są 83 osoby, 1467 przebywa w kwarantannie, a 60 objęto nadzorem sanitarno-epidemiologicznym. Do badań łącznie pobrano 39 679 próbek.

W kraju dzisiaj stwierdzono 333 nowe przypadki zakażenia, zmarło 13 osób. W sumie potwierdzonych jest 23 155 zachorowań na koronawirusa w Polsce, zmarło 1051 osób, wyzdrowiało 10 692. W ciągu minionej doby wykonanych zostało ponad 26,7 tys. testów.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści