Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
71% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 19 • L 17
20C
Nd
17C
Pon
15C
Wt
14C
Sr
13C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoKozłowicz odpowiedział na interpelację Wenderlicha dotyczącą zabytków na Zbożowym Rynku. Trafią one do zbiorów Muzeum Okręgowego
27.06.2021 | 19:18

Kozłowicz odpowiedział na interpelację Wenderlicha dotyczącą zabytków na Zbożowym Rynku. Trafią one do zbiorów Muzeum Okręgowego

Na zdjęciu: Archeolodzy pracowali na Zbożowym Rynku na przełomie 2020 i 2021 roku.

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

Szef klubu radnych PiS w bydgoskiej radzie miasta Jarosław Wenderlich skierował interpelację, w której pytał o znalezione w trakcie prac w obrębie Zbożowego Rynku zabytki archeologiczne.

O znaleziskach informowaliśmy już na naszych łamach. Archeolodzy w obrębie Zbożowego Rynku oraz na ul. Kujawskiej i Wiatrakowej pracowali na przełomie 2020 i 2021 roku, a miało to związek z rozbudową ul. Kujawskiej. W związku z odkryciami archeologów, interpelację skierował radny Jarosław Wenderlich. Szef klubu radnych PiS pytał m.in. o to, czy wydobyte zabytki zostaną przekazane w poczet zbiorów bydgoskiego Muzeum Okręgowego, a także czy planowana jest wystawa plenerowa w rejonie Zbożowego Rynku, w skład której wchodziłyby zatopione w żywicy przedmioty wydobyte podczas prac. – Ekspozycja źródeł archeologicznych w miejscu ich wydobycia zawsze ma jeszcze wyższą wartość edukacyjną i pozwala na większe uwrażliwienie ludzi na historię Bydgoszczy – napisał w interpelacji radny, który dopytał także o możliwość postawienia tablicy informacyjnej w rejonie Zbożowego Rynku na temat przeszłości tego miejsca.

Na interpelację radnego Wenderlicha odpowiedział zastępca prezydenta Bydgoszczy. Mirosław Kozłowicz zapowiedział, że zabytki zostaną przekazane do Muzeum Okręgowego, jednak stanie się to po zakończeniu inwestycji, wraz ze sprawozdaniem z przeprowadzonego nadzoru i przeprowadzonych badań archeologicznych. – Obecnie prowadzona jest szczegółowa inwentaryzacja przedmiotów, kolejno muszą zostać spakowane – przekazał Kozłowicz i dodał, że decyzję przekazania materiałów do muzeum wydaje Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Zastępca prezydenta wyliczał także to, co odkryli archeolodzy. Były to fragmenty ceramiki naczyniowej, kafli, kości zwierzęcych, przedmioty metalowe związane z wyposażeniem grobowym (nożyki, kabłączki skroniowe, medaliki, monety), a także zabytki kamienne i krzemienne. – Materiały są w większości datowane na średniowiecze i nowożytność – podkreślił. Kozłowicz dodał, że odkryto także ludzkie szkielety. Te zostaną teraz skierowane do analiz antropologicznych, a następnie pochowane na cmentarzu.

Ponadto, padła deklaracja o montażu tablicy informacyjnej na temat znalezisk. – Wydaje się, że najlepszą lokalizacją będzie obszar powstały po rozbiórce budynku przy ul. Zbożowy Rynek 2 – napisał zastępca prezydenta w odpowiedzi na interpelację Wenderlicha i zaznaczył, że organizacja wystawy plenerowej byłaby ciekawą propozycją tak dla mieszkańców miasta, jak i turystów. – Forma i zakres będzie mógł być ustalony po zakończeniu prowadzonego nadzoru archeologicznego i wydaniu stosownej decyzji przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – zakończył Mirosław Kozłowicz.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści