Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

KPEC walczy o czyste powietrze i inauguruje program „ Ciepło bez smogu”

Dodano: 22.03.2018 | 19:19

Na zdjęciu: "Ciepło bez smogu", to program, który będzie realizowany do skutku.

Fot. Stanisław Gazda

22 marca, konferencją prasową w Zespole Szkół Nr 9 zainaugurowany został program realizowany przez Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej promujący działania antysmogowe w naszym mieście. Zaprezentowane zostały cele i założenia programu oraz przedstawieni zostali jego Partnerzy.

Misją KPEC Bydgoszcz jest zapewnienie ciepła odbiorcom oraz dbałość o środowisko. Nasze ciepło jest w pełni ekologiczne, każdy, kto przyłączy się do sieci KPEC dba nie tylko o swój komfort, ale również o swoje otoczenie. Odbiorcy ciepła z KPEC nie zatruwają środowiska. Korzystamy z paliwa najwyższej jakości, system naszych filtrów, monitoring procesów ciepłowniczych na każdym etapie, to gwarancja, że ciepło z KPEC jest w pełni ekologiczne. Stąd pomysł na akcje „Ciepło bez smogu”. My nie trujemy, nasi odbiorcy również nie trują, niech wszyscy wokół się dowiedzą, że dbałość o środowisko jest dla nas bardzo istotnym czynnikiem. – powiedział Andrzej Baranowski, Prezes Zarządu KPEC Spółka z o.o.

Świadectwa „Ciepło bez smogu” KPEC nadaje i będzie nadawał tym, którzy korzystają z ciepła świadomie i ekologicznie – promując w ten sposób postawy proekologiczne. O świadectwa i tabliczki „Ciepło bez smogu”, do oznaczenia budynków, mogą się ubiegać wszyscy, którzy są lub będą odbiorcami ciepła ekologicznego z KPEC.

Program nie ogranicza się do przyznawania świadectw. Kapituła „Ciepło bez smogu” będzie również promować działania edukacyjne w zakresie walki ze smogiem oraz różnorakie inicjatywy przyczyniające się do ograniczenia smogu w naszym otoczeniu. Jedną z nich jest nadawanie świadectw „Ciepło bez smogu” firmom dystrybuującym kotły centralnego ogrzewania, które wycofają się ze sprzedaży pieców węglowych nice spełniających norm ekologicznych.

Przykładem takiej firmy jest BiMs PLUS Spółka z o.o., należąca do Piotra Grabana:

 – Przeraziłem się wynikami inwentaryzacji: w Bydgoszczy jest jeszcze ponad dwadzieścia tysięcy „śmieciuchów”, czyli pieców na paliwo stałe. A więc tak potężna jest skala trucia nas wszystkich. Jako bydgoszczanin z dziada pradziada i osoba, która w jakiś sposób może przyczynić się do edukowania, a przede wszystkim poprawy sytuacji – od 1 marca wprowadziłem w mojej firmie całkowity zakaz kotłów na paliwa stałe. Nawet tych, które spełniają normy emisji, bo nie można uprawiać proekologicznego stylu funkcjonowania i mówić o ochronie środowiska rozprowadzać „śmierdziuchy”! Apeluję z tego miejsca do wszystkich dystrybutorów, by również zrezygnowali ze sprzedaży pieców na paliwa stałe, ale też do naszych parlamentarzystów, by pochylili się nad ustawą zezwalającą strażnikom miejskim monitorowanie przy pomocy drona źródeł zanieczyszczenia, na kontrolę w sposób nieinwazyjny miejsc w których pali się byle czym…

Zastępca Prezydenta Bydgoszczy Maria Wasiak mówiąc o roli miasta w tym proekologicznym programie przypomniała, że właśnie podsumowuje ono kolejne działania antysmogowe i z satysfakcją wita program KPEC-u, który świetnie wpisuje się w trend społecznego dawania sobie rady ze smogiem.  Wasiak zapowiedziała, że miasto będzie chciało wykorzystać KPEC do walki o zdrowe powietrze. Ratusz teraz koncentrował się będzie na wymianie pieców na gazowe i chciałby w propagowanie tego typu ogrzewania włączyć właśnie KPEC. Innymi słowy, by przejście na ogrzewanie KPEC-owskie stało się trendy.

Głos zabrał Partner Programu Marek Magdziarz, prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Budowlani, która zarządza trzynastoma tysiącami lokali. Wszystkie budynki należące do spółdzielni korzystają z ciepła dostarczanego przez KPEC. Jedynie część starych zasobów mieszkaniowych w centrum korzysta z gazu. Ale to też wkrótce ma się zmienić. I zaapelował prezes Magdziarz do prezydenta miasta, by ten nie pozwolił by powstające nowe inwestycje w centrum miasta budowały własne kotłownie gazowe. To już na etapie projektowania powinno być zabronione. Jedyna możliwą opcją powinno być podłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej KPEC.

Adam Gudell prezes Zarządu Moderator Inwestycje Spółka z o.o. poinformował, że jego spółka idzie tym śladem i stare kamienice, gdzie tylko można przyłącza do miejskiego węzła ciepłowniczego. Determinacja jest tak wielka, że w jednym z obiektów, który wymagał dłuższego okresu prac podłączeniowych, zdecydowano się w tym okresie przejściowym na ogrzewanie olejowe, by tylko doprowadzić inwestycję do szczęśliwego końca. Wejście w budownictwo nowych obiektów, to już zdecydowane postawienie na KPEC.

Gospodarz miejsca konferencji Michał Chojecki, jest dyrektorem ZS Szkół nr 9, która to szkoła zdecydowała się na pełną termomodernizację, co jest na co dzień dostrzegane w zmniejszeniu zapotrzebowania na ciepło i energię elektryczną. A gdy do tego dodać odrębne podłączenie do sieci ciepłowniczej budynków szkolnych i sali gimnastycznej, co pozwala na racjonalne sterowanie dopływem ciepła – słowo efektywność zużycia ciepła, samo ciśnie się na usta. Tym więc sposobem szkoła przyczynia się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do środowiska i za to właśnie otrzymała dziś Świadectwo dla budynku szkoły, jako uczestnika programu „Ciepło bez smogu”.

Takie Świadectwa i tablice odebrali dziś także: Maria Wasiak (świadectwo Partera — Miasto Bydgoszcz oraz Świadectwo dla Budynku Ratusza), Marek Magdziarz (świadectwo Partnera), Adam Gudell (świadectwo Partnera), oraz Piotr Graban (Świadectwo Partnera).