Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kręć kilometry dla Metropolii. Rozpoczęła się rywalizacja w ramach Rowerowej Stolicy Polski

Dodano: 01.06.2023 | 10:25

Na zdjęciu: Rywalizacja potrwa przez cały czerwiec.

Fot. mat. prasowe

1 czerwca rozpoczęła się kolejna edycja rywalizacji w ramach Rowerowej Stolicy Polski. Można już zbierać kilometry dla swoich miast, gmin, zakładów pracy, szkół i wielu innych grup.

Do rywalizacji przystąpiły 62 miasta i 90 gmin z całej Polski. Zasady są proste. Wystarczy pobrać darmową aplikację Aktywne Miasta, zalogować się i dołączyć do rywalizacji. Następnie trzeba tylko wybrać swoje miasto lub gminę i grupę, dla której będzie się zbierać kilometry. Bydgoszcz wraz z sąsiednimi gminami startuje jako Metropolia Bydgoszcz.

Aplikacja współpracuje z Garmin Connect, skąd można importować treningi. Wszelkie informacje na temat zasad korzystania i zapisywania treningów można znaleźć na stronie aktywne.miasta.pl.

Nagrody w Rowerowej Stolicy Polski 2023

Dla najlepszych uczestników zarówno w rywalizacji miejskiej, jak i gminnej w kategorii open przygotowano vouchery na zakupy w sklepie internetowym centrumrowerowe.pl o wartości 1000zł, 750zł i 500zł. Dodatkowo najlepsi otrzymają zestawy kosmetyków od FaleLokiKoki oraz sportowe gadżety Aktywne Miasta. Nowością w tym roku jest nagrodzenie również najlepszych 3 rowerzystek i rowerzystów we wszystkich kategoriach wiekowych – voucherami do sklepu centrumrowerowe.pl 150zł, 100zł i 50zł.

Na upominki mogą liczyć nie tylko najlepsi, ale też każdy, kto pokona określony dystans. Mieszkańcy Metropolii Bydgoszcz, którzy przejadą od 400 do 800 km, dostaną bidon sportowy, za 801 do 1200 km – zapięcie rowerowe, a za 1201 lub więcej – żółtą koszulkę Rowerowej Stolicy Polski marki SISU. Nagrody otrzymają także najbardziej rowerowe szkoły.

Wzorem ubiegłych lat dla najlepszych miast i gmin przygotowano pamiątkowe puchary oraz samoobsługowe stacje naprawy rowerów.

Rajdy w ramach Rowerowej Stolicy Polski

Aby mobilizować do kręcenia kilometrów, zaplanowano wspólne przejazdy. Pierwszy z nich odbędzie się 3 czerwca, gdy rowerzyści pokonają trasę z Bydgoszczy do Łabiszyna. Kolejne wycieczki dotrą do Solca Kujawskiego, Pruszcza oraz Nakła.

Wszystkie rajdy do innych miast będą startować spod ratusza. Obowiązują wcześniejsze zapisy, które będą uruchamiane na 7 dni przed przejazdem. Koszt wzięcia udziału to symboliczne 5 zł. Na każdym rajdzie losowane będą dwa zestawy nagród, zaś na koniec jeden z uczestników rajdów będzie mógł wygrać nagrodę specjalną – voucher o wartości 500 złotych do sklepu sponsora – CentrumRowerowe.pl

Na zakończenie rywalizacji 30 czerwca odbędzie się także nocny rajd ulicami miasta. Start o godz. 22:00. Udział jest bezpłatny i nie ma wcześniejszych zapisów.

Terminarz rajdów:
3 czerwca, 10:00 – Bydgoszcz – Łabiszyn,
10 czerwca, 10:00 – Bydgoszcz – Solec Kujawski/Nowa Wieś Wielka (jeżeli prom będzie czynny, uczestnicy przepłyną na drugą stronę Wisły)
17 czerwca , 10:00– Bydgoszcz – Pruszcz,
24 czerwca, 10:00 – Bydgoszcz – Nakło,
30 czerwca, 22:00 – nocny rajd kończący RSP po mieście.

Trasy z Młynów Rothera

Młyny Rothera przygotowały trzy trasy dla uczestników, które są już dostępne w aplikacji Aktywne Miasta. Zawierają one od dziesięciu do kilkunastu punktów kontrolnych, a w aplikacji można znaleźć ciekawostki dotyczące tych miejsc.

Pierwsza trasa „WĘZŁY: Młyny Rothera – Owczy Most” ma23 km i prowadzi wzdłuż Kanału Bydgoskiego aż po malownicze łąki w Kruszyńcu, do ujścia Górnego Kanału Noteckiego. Druga trasa „WĘZŁY: Młyny Rothera – Brdyujście” to 14-kilometrowy odcinek, który prowadzi z centrum, wzdłuż rzeki, aż do ujścia Brdy.

Natomiast ostatnia trasa przygotowana przez Młyny to „WĘZŁY: Młyny Rothera – Stary Fordon”. Wybierając ten odcinek, należy pokonać 17 km. Trasa prowadzi z centrum nad Wisłę, po drodze przybliżając historię bydgoskiej kolei, przemysłu, żeglugi i rekreacji.

Sebastian Torzewski