Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kto odbierze śmieci od mieszkańców Śródmieścia i Bielaw po Nowym Roku? Znamy wyniki przetargu

Dodano: 21.12.2020 | 11:53

Na zdjęciu: W latach 2021-2023 odpady od mieszkańców Śródmieścia oraz Bielaw ma odbierać spółka ProNatura. Po rozwiązaniu umowy z Komunalnikiem tymczasowo obsługiwała już (od 1 września) ten sektor miasta.

Fot. Szymon Fiałkowski

Miejska spółka ProNatura będzie do końca 2023 roku odbierała odpady od mieszkańców centrum Bydgoszczy. W rozstrzygniętym właśnie przetargu w pokonanym polu pozostawiła Remondis.

Oferta Pronatury za trzyletnią (poczynając od 1 stycznia) obsługę sektora czwartego obejmującego Śródmieście oraz Bielawy opiewała na nieco ponad 21 milionów złotych. Remondis oczekiwał z kolei siedem milionów złotych więcej. O zwycięstwie zadecydowała cena, choć nie była jedynym kryterium. Stanowiła 60 procent oceny końcowej. Pozostałych czterdzieści stanowiło kryterium „ekologia”, gdzie obie spółki uzyskały maksymalną liczbę punktów. Aby tak się stało, musiały zadeklarować, że posiadają ponad dziesięć samochodów spełniających normę emisji spalin Euro 6 i to nimi będą realizować zlecenie na terenie miasta.

Nowy przetarg był potrzebny z uwagi na rozwiązanie umowy na obsługę śródmiejskiego sektora ze spółką Komunalnik. Przypomnijmy – firma z Dolnego Śląska w kwietnia rozpoczęła odbiór odpadów z osiedli Nowego Fordonu, północno-zachodniej części Bydgoszczy i właśnie Śródmieścia oraz Bielaw. Od początku działalności firmy towarzyszą olbrzymie pretensje i kontrowersje. Efektem były tysiące zgłoszeń od niezadowolonych mieszkańców w związku z zalegającymi śmieciami. Dopiero w sierpniu podpisano dokumenty, na mocy których od 1 września odpowiedzialność za sektor IV przejęła tymczasowo właśnie ProNatura.

Komunalnik nadal obsługuje sektory II (Nowy Fordon) i V (m.in. Smukała, Osowa Góra, Czyżkówko), ale problemy z odbiorem odpadów nie ustają. Miasto kilkakrotnie deklarowało, że w przypadku dalszych zaniedbań będzie dążyło do rozwiązania umowy z firmą z Nysy. Nałożone kary (w wysokości przekraczającej obecnie 4 mln złotych) zamierza wyegzekwować przed sądem.

Jeśli spółka Remondis nie odwoła się od wyniku przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej, miasto będzie miało zielone światło do podpisania umowy z ProNaturą.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Śmieciarz Bronek
Śmieciarz Bronek
3 lat temu

Komunalnil tylko chichra się pod nosem,z niemocy miasta i dalej „pracuje” po swojemu

Łukasz
Łukasz
3 lat temu

Fordon nadal zasypany śmieciami, większość leżała jeszcze przed świętami. O segregacji można zapomnieć, bo ludzie wrzucają śmieci tam, gdzie jest miejsce. Inaczej leżałyby na ziemi. Zresztą często widzę, że pracownicy komunalnika też wrzucają śmieci „jak leci”.