Bydgoszcz
4C
Opady
75% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 4 • L 3
4C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
11C
Pon
11C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaKto zbuduje nowe tramwaje dla Bydgoszczy? Chętny jest jeden
22.11.2016 | 19:56

Kto zbuduje nowe tramwaje dla Bydgoszczy? Chętny jest jeden

Tylko bydgoska Pesa wyraziła ostatecznie chęć wyprodukowania w latach 2017-2018 osiemnastu niskopodłogowych tramwajów dla miasta nad Brdą.

Na zdjęciu: Dwanaście swingów produkcji Pesy trafiło na bydgoskie tory po oddaniu w styczniu br. linii tramwajowej do Fordonu.

Fot. Leszek Grabowski / archiwum

Dopiero za czwartym podejściem doszło do otwarcia kopert w przetargu na zakup na potrzeby bydgoskiej komunikacji osiemnastu nowych tramwajów. Lista oferentów jest jednak krótka – obejmuje jedynie miejscową Pesę.

Miasto w ramach rozbudowy ulicy Kujawskiej, ułożenia na niej torowiska łączącego rondo Kujawskie z rondem Bernardyńskim oraz przebudowy pętli na Kapuściskach planuje nabycie piętnastu pojazdów o długości około 30 metrów oraz trzech o 10 metrów krótszych. W postępowaniu wzięła udział jedynie Pesa, proponując ceną 141,1 mln złotych brutto. Solaris, który pierwotnie także był zainteresowany złożeniem oferty, ostatecznie do przetargu nie przystąpił. – W najbliższym czasie oferta bydgoskiego producenta zostanie szczegółowo przeanalizowana pod kątem spełniania wszystkich warunków zamówienia – wyjaśnia Anna Tarnowska z biura prasowego bydgoskiego ratusza.

Zobacz także: Rozkład jazdy już na MetropoliaBydgoska.pl

Pierwsze tramwaje z nowego zamówienia mają wyjechać na torowiska już w przyszłym roku, pozostałe zostaną dostarczone w 2018 roku. Wiadomo, że pojazdy będą wykorzystywane przede wszystkim przy obsłudze górnego tarasu oraz nowego łącznika z centrum Bydgoszczy w ciągu ulicy Kujawskiej.

Zakup tramwajów ma uzyskać dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Całkowity koszt inwestycji, obejmujący również prace przy wspomnianej ul. Kujawskiej oraz ulicy Wojska Polskiego ma wynieść nawet 277 mln zł.


Powiązane treści