Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kto zbuduje nowy wiadukt na Wojska Polskiego? Drogowcy poznali oferty w przetargu

Dodano: 22.02.2021 | 16:30

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Budowa nowego wiaduktu na ul. Wojska Polskiego powinna zakończyć się wiosną przyszłego roku.

Fot. Szymon Fiałkowski

Dopiero za piątym razem Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej poznał wstępne oferty firm zainteresowanych wybudowaniem nowego, północnego wiaduktu na ulicy Wojska Polskiego na granicy Wyżyn i Wzgórza Wolności. Wstępne, bo o tym, kto zrealizuje inwestycję, zadecyduje aukcja elektroniczna. Na razie chęć podjęcia się zadania wyraziło sześć podmiotów.

Budżet na rozbiórkę dotychczasowego i budowę nowego wiaduktu, którym dysponuje ZDMiKP, to 23,5 miliona złotych. A wszystkie oferty przedstawione drogowcom tę kwotę przewyższają. Choć niektóre – nieznacznie. Rozstrzał jest duży, bo najniższa oferta (złożona przez Mostostal Kielce) opiewa na 25,9 miliona złotych, a najdroższa, którą przedstawił Strabag – aż na blisko 55 mln złotych. Większość ofert opiewała jednak na kwotę poniżej 30 mln zł. W tej granicy mieściły się oferty: spółki Want z Tczewa (budowała wschodni wiadukt na al. Armii Krajowej), bydgoskiego Kormostu i firmy Primost Południe z Będzina. Swoją propozycję złożyło ponadto konsorcjum spółek PBW Inżynieria z Wrocławia i Dromosttor Polska z Lwówka Śląskiego (koszt – 36,9 mln zł).

Piątkowe otwarcie ofert to dopiero wstęp do rozstrzygnięć w przetargu. Podobnie jak w przypadku przebudowy ulicy Smukalskiej drogowcy zostawili sobie furtkę w postaci przeprowadzenia aukcji elektronicznej. Zostaną do niej dopuszczeni wszyscy oferenci, których dokumenty spełniały wymogi formalne udziału w postępowaniu. W jej trakcie możliwe będzie wskazanie innej (niższej) ceny niż zaoferowana na piśmie. Ten, kto zaproponuje najniższą kwotę, będzie mógł podpisać kontrakt.

W samych zapisach przetargowych brano pod uwagę jeszcze jedno kryterium – uzyskanie przejezdności wiaduktu. Chodzi o to, aby kierowcy uzyskali możliwość podróżowania nową przeprawą zanim skończą się wszystkie prace. Wszyscy potencjalni wykonawcy zadeklarowali, że ruch przynajmniej jednym pasem zapewnią do końca stycznia przyszłego roku. Zakończenie wszystkich robót planowane jest z kolei na 31 maja 2022 roku. Wiadukt objęty będzie 10-letnią gwarancją. Oprócz dwóch pasów ruchu powstanie na nim także ciąg pieszo-rowerowy.

Północny wiadukt na ul. Wojska Polskiego powstał w 1978 roku. Remont przeszedł na początku lat 90. W 2019 roku konieczne było ograniczenie na nim ruchu samochodów ciężarowych i ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę. Dodatkowo, już w ubiegłym roku, konstrukcja przeprawy zyskała podparcie do czasu prac rozbiórkowych.

Sąsiedni, południowy wiadukt nad aleją Jana Pawła II wyremontowano w latach 2016-2017.