Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 7km/h WNW
H 7 • L 6
9C
Pon
10C
Wt
10C
Sr
6C
Czw
0C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeKujawska, jak z (innej) bajki…
08.07.2016 | 15:36

Kujawska, jak z (innej) bajki…

Ulica Kujawska nigdy nie była chlubą Bydgoszczy, ale ma szansę wkrótce nią się stać...

Na zdjęciu: Kujawska się zmienia...

Fot. Stanisław Gazda

Dzisiaj (8 lipca) złożony został wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej polegającej na modernizacji ul. Kujawskiej. Przebudowane zostaną też ronda Bernardyńskie i Kujawskie. Inwestycji towarzyszyć będzie zakupy nowych tramwajów.

 W budżecie miasta na 2016 rok zarezerwowano na  rozbudowę ul. Kujawskiej  48 mln zł. Koszt całej inwestycji szacowany jest na ponad 276 mln złotych. Będzie to obok modernizacji  ul. Grunwaldzkiej i budowy przedłużenia Trasy Uniwersyteckiej największe miejskie przedsięwzięcie realizowane w najbliższych latach. Jego finisz planowany jest na 2019 rok. Przy rozbudowie ul. Kujawskiej pomoże skorzystanie  z dofinansowania europejskiego w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”.

Rozbudowa ul. Kujawskiej zakłada między innymi budowę nowego torowiska tramwajowego i drugiej jezdni na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego. Konieczna jest także modernizacja obu rond oraz dróg dojazdowych. Ulica Bernardyńska przebudowana zostanie od ronda Bernardyńskiego do mostu. Po stronie wschodniej posiadać będzie układ ścieżek i chodników połączony z traktami spacerowo-rowerowymi położonymi na nabrzeżu Brdy.

Ciąg Wały Jagiellońskie –Toruńska będzie rozbudowany do dwóch jezdni od ul Długiej do ul. Babia Wieś. Rondo Kujawskie ze względu na konieczność zmniejszenia pochylenia linii tramwajowej musi zostać obniżone. Linia tramwajowa pomiędzy dwiema jezdniami ul. Kujawskiej również będzie na znacznym odcinku znajdowała się poniżej poziomu jezdni. Będzie to wymagało budowy  murów oporowych. Na jezdni wschodniej ul. Kujawskiej wydzielony zostanie również buspas.

Wszystkie rozwiązania dostosowane będą do osób niepełnosprawnych, co oznacza m.in. budowę pochylni dla wózków czy wyposażenie sygnalizacji drogowej w sygnalizatory dźwiękowe, wbudowanie elementów ryflowanych ułatwiających orientację osobom niepełnosprawnym.

Projekt rozbudowy ul. Kujawskiej uwzględnia szereg uwag zgłoszonych przez mieszkańców w trakcie konsultacji społecznych. Do rozpoczęcia prac przy dużych inwestycjach potrzebne jest zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). To pozwolenie na budowę, które zatwierdza jednocześnie nowy podział geodezyjny oraz pozwala przejąć niezbędne nieruchomości.

 


Powiązane treści