Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kujawsko-Pomorskie na trasie Kolejowego ABC

Dodano: 19.12.2018 | 11:39

Na zdjęciu: Grafika promująca akcję

Fot. mat. pras.

Jak bezpiecznie zachowywać się na dworcu, peronie czy przejeździe kolejowym? Odpowiedź na to pytanie poznają dzieci podczas specjalnych zajęć organizowanych przez Urząd Transportu Kolejowego w ramach „Kampanii Kolejowe ABC.” W grudniu edukatorzy odwiedzili przedszkola w województwie kujawsko-pomorskim. O założeniach akcji mówi Ignacy Góra – Prezes UTK.

Jaki cel przyświeca autorom „Kampanii Kolejowe ABC?”

Nadrzędnym celem Kampanii Kolejowe ABC jest poprawa bezpieczeństwa na kolei. Chcemy by bezpiecznego zachowania się w pobliżu torów uczyli się już najmłodsi. Jeśli choć jedno życie uda się uratować dzięki naszej akcji – to będzie jej ogromy sukces.

Zajęcia edukacyjne to tylko jeden z elementów kampanii. W jaki sposób UTK popularyzuje zasady bezpieczeństwa?

Nie chcemy grozić palcem, ale edukować przez zabawę. Bohaterem Kampanii Kolejowe ABC jest sympatyczny nosorożec Rogatek, który ma być przyjacielem i przewodnikiem dzieci po zasadach bezpiecznego zachowania. Nie tylko przeprowadzamy lekcje. Przygotowaliśmy podręczniki z grami planszowymi, niedługo dostępna będzie gra na smartfony, rozpoczęliśmy kampanię reklamową. Spoty z Rogatkiem emitowane są w telewizji, w pociągach i na dworcach. Dostępne są również na YouTube, Facebooku i Instagramie. Kampania Kolejowe ABC ma też własną stronę internetową kolejoweabc.pl Można na niej między innymi odwiedzić Peronowo – miasteczko w którym mieszka bohater kampanii –Rogatek. Do pobrania ze strony są materiały edukacyjne, które można wykorzystać w trakcie zajęć w przedszkolach i szkołach.

Czy kolejowe statystyki potwierdzają konieczność przypominania o bezpiecznych zrachowaniach w pobliżu torów?

Kolej jest bardzo bezpiecznym środkiem transportu. Do końca października 2018 roku na kolei doszło do 537 wypadków. Należy pamiętać, że ponad 2/3 z nich wynika z przyczyn, za które nie odpowiada system kolejowy. Do niebezpiecznych zdarzeń dochodzi przede wszystkim na przejazdach i tzw. dzikich przejściach przez tory. Jednym ze sposobów poprawy bezpieczeństwa jest edukacja.

Justyna Torzewska