Bydgoszcz
21C
Słonecznie
32% wilgotność
Wiatr: 6km/h S
H 21 • L 21
21C
Pon
21C
Wt
20C
Sr
15C
Czw
14C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKursy pływania dla niemowląt
01.03.2016 | 17:20

Kursy pływania dla niemowląt

Dowiedz się, dlaczego warto zapisać dziecko na takie zajęcia.

Na zdjęciu: Małe dzieci bardzo dobrze radzą sobie w wodzie.

Fot. wolny dostęp

„Jak ryba w wodzie” – właśnie tak czują się małe dzieci na basenie. Potwierdzają to lekarze, którzy od kilku lat zachęcają do zabierania niemowląt na nauki pływania. Jak takie zajęcia wpływają na rozwój dziecka?

Podczas nauki pływania dziecko już od najmłodszych lat oswaja się z wodą. Przebywa w niej wraz z najbliższą mu osobą: rodzicem lub opiekunem. Niekiedy w takich zajęciach uczestniczą oboje rodzice, którzy chcą bacznie obserwować nie tylko postępy ich pociechy, ale również radość, jaką dają jej te zajęcia. Nauka pływania to nie tylko trening, ale przede wszystkim zabawa, która odbywa się w ciepłej wodzie o temperaturze około 32°C.

Zajęcia organizowane są przeważnie w niewielkiej grupie osób. Dzieci poznają siebie nawzajem, uczą się kontaktu z innymi, integrują. Pływanie wpływa na rozwój osobowości i zdolności socjalnych. Dzieci uczestniczące w zajęciach na basenie zazwyczaj są aktywniejsze, inteligentniejsze oraz lepiej radzą sobie ze stresem, który towarzyszy im w późniejszym wieku. Ponadto w tego typu kursach powinny brać udział przede wszystkim niemowlęta z dysfunkcjami narządów ruchu, gdyż pływanie to także ćwiczenie aparatu ruchowego i układu kostnego, które wspomaga rehabilitacje.

W Bydgoszczy istnieje kilka szkół pływania, które oferują zajęcia dla niemowląt. Zazwyczaj uczestniczą w nich dzieci od 3 lub 4 miesiąca życia. Zajęcia przeważnie prowadzą członkowie Polskiego Stowarzyszenia Pływania Niemowląt. Jednym z nich jest Jacek Pałuka, który prowadzi kursy pływania dla niemowląt w Szkółce Pływania PERITUS. Skontaktowaliśmy się z nim, by dowiedzieć się, jak duże jest zainteresowanie takimi zajęciami. – W przeciągu 10 lat mojej pracy w kursach uczestniczyło ok. 1600 dzieci. Myślę, że zainteresowanie kursami pływania będzie rosło, bo wzrosła świadomość ludzi na temat tego, jak bardzo korzystne są takie zajęcia – mów Jacek Pałuka. Trener pływania zauważa również, że niektóre dzieci zaczynają naukę pływania w wieku 3 miesięcy i kontynuują ją przez następne lata.

O tym, jak rozwija się dziecko dzięki zajęciom pływania najlepiej przekonają się osoby, które zapiszą swoje pociechy na kurs pływania dla niemowląt.


Podobne wpisy

Powiązane treści