Lech Wałęsa na Bydgoskiej Karcie Miejskiej. Upamiętnienie ważnej rocznicy
Dodano: 03.12.2020 | 11:23Na zdjęciu: Słynne zdjęcie przemówienia Lecha Wałęsy do wielotysięcznego tłumu bydgoszczan w marcu 1981 roku znajdzie się w przyszłym roku na okolicznościowej Bydgoskiej Karcie Miejskiej.
Fot. Jerzy Kośnik / mat. ZDMiKP Bydgoszcz
W przyszłym roku minie czterdzieści lat od wydarzeń Bydgoskiego Marca. Z tej okazji Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej planuje wydać okolicznościową kartę miejską. Znajdzie się na niej znane zdjęcie autorstwa Jerzego Kośnika.
Specjalne wydanie Bydgoskiej Karty Miejskiej wpisuje się w inicjatywę upamiętnienia wydarzeń z marca 1981 roku. Przypomnijmy, że w listopadzie rada miasta podjęła decyzję o ustanowieniu roku 2021 rokiem Bydgoskiego Marca, stąd wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym czy edukacyjnym będzie powiązanych właśnie ze zdarzeniami z tamtego okresu.
Na karcie, która pojawi się w obiegu po Nowym Roku, wydrukowane zostanie zdjęcie wykonane 20 marca 1981 roku przy ulicy Marchlewskiego (obecnie Stary Port). Ówczesny przewodniczący „Solidarności” Lech Wałęsa przemawia do tłumów bydgoszczan zgromadzonych w ścisłym centrum miasta. Na zdjęciu Jerzego Kośnika widać ludzi stojących przy obu brzegach Brdy. – Liczymy, że dla wielu bydgoszczan to historyczne zdjęcie będzie oryginalną pamiątką przypominającą o tych ważnych dla miasta wydarzeniach 1981 roku – podkreśla Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP.
Bydgoski Marzec to określenie dla wydarzeń zapoczątkowanych 19 marca 1981 roku, gdy z obrad Wojewódzkiej Rady Narodowej siłą usunięto i pobito działaczy „Solidarności”. Najbardziej ucierpieli wówczas: Mariusz Łabentowicz oraz Jan Rulewski. Brutalna akcja odbiła się echem w całym kraju. Była akceleratorem protestów i pogłębiła niepokoje związane z wcześniejszą odmową zarejestrowania rolniczej „Solidarności”.
Jak tłumaczy ZDMiKP, okolicznościowa karta miejska ma „upamiętnić tamte chwile oraz uczestników Marca, którzy w niełatwych czasach zdecydowali się podjąć walkę o wolność, samorządność, niezależność i demokrację”. – Wydarzenia stały się częścią drogi do wolności i są symbolem walki o wolną Polskę – podsumowuje Tomasz Okoński.
- Brawurowa ucieczka ulicami i chodnikami miasta. Sprawca zmyślił historię o kradzieży auta - 28 kwietnia 2022
- Pijany motocyklista doprowadził do zderzenia w parku przemysłowym. Tragedia była o krok - 28 kwietnia 2022
- Zabytkowe kamienice w Bydgoszczy idą do renowacji. W tym roku tylko trzy - 28 kwietnia 2022