Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Lekarski… i nie tylko! Cztery nowe kierunki studiów na Politechnice Bydgoskiej

Dodano: 30.04.2024 | 07:19

Na zdjęciu: Rekrutację na PBŚ promuje reklama wielkoformatowa przy rondzie Jagiellonów.

Fot. PBŚ

Politechnika Bydgoska poszerza ofertę studiów o cztery nowe kierunki. Poza zapowiadanym kierunkiem lekarskim, maturzyści będą mogli wybrać nowości na Wydziale Inżynierii Mechanicznej

Od 1 października kształcenie na Politechnice Bydgoskiej rozpoczną nowi studenci. Po raz pierwszy będą to przyszli lekarze, którzy będą kształcić się na Wydziale Medycznym PBŚ. Przygotowania do utworzenia kierunku lekarskiego rozpoczęły się w lutym 2023 roku. – Pozyskano doświadczoną kadrę medyków, o czym świadczą takie nazwiska profesorów jak Harat, Araszkiewicz, Tafil-Klawe czy Pawlak-Osińska. Zabezpieczono także zaplecze kliniczne – podkreśla dr Szymon Różański, rzecznik prasowy PBŚ i prorektor ds. rozwoju uczelni.

W minionym tygodni PBŚ postawiła kolejny ważny krok na rzecz kształcenia medyków – radni miasta zgodzili się na przekazanie w drodze darowizny Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego. Rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski zapewniał władze miasta. że przejęcie szpitala umożliwi modernizację istniejącego prosektorium, które powstanie w byłym zakładzie patomorfologii. – Mamy przygotowaną dokumentację, wkrótce ogłaszamy przetarg – będzie ono gotowe na początek roku akademickiego. Projekt przygotowaliśmy we współpracy z naszą kadrą akademicką i władzami szpitala – mówił radnym.

To oczywiście nie koniec inwestycji przy Szpitalnej: w najbliższym czasie na terenie szpitala powstanie nowe prosektorium, centrum symulacji medycznych i zaplecze dydaktyczne. Inwestycja będzie warta kilkadziesiąt milionów złotych – uczelnia posiada rządowe dofinansowanie na ten cel w kwocie 70 milionów złotych. – Pragnieniem wszystkich jest to, by szpital był kliniczny, ale to kwestia czasu – dodał rektor.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szpital miejski w rękach Politechniki Bydgoskiej. Radni i prezydent wsparli wydział medyczny

Poza szpitalem na Kapuściskach, studenci Wydziału Medycznego praktykować będą również w siedmiu innych lecznicach w Bydgoszczy i regionie. – Przy tworzeniu kierunek lekarskiego przyświecała nam przede wszystkim troska o wysoką jakość kształcenia oraz chęć utworzenia liczącego się ośrodka akademickiego w zakresie nauk medycznych. Nasi studenci zdobędą wiedzę i umiejętności pod okiem doświadczonej kadry specjalistów i praktyków, korzystając przy tym z zaplecza infrastrukturalnego związanego z różnymi dziedzinami medycyny, gwarantującego szeroki dostęp do nowoczesnego sprzętu, aparatury badawczej oraz zróżnicowanych grup pacjentów. Wdrożyliśmy uwagi wskazane w opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Dostosowaliśmy program studiów do aktualnego standardu kształcenia na kierunku lekarskim. Grupy kliniczne będą liczyły od 2 do 4 osób – mówi prof. dr. hab. n. med. Małgorzata Tafil-Klawe, dziekan Wydziału Medycznego.

Trzy nowości na Wydziale Inżynierii Mechanicznej

Kolejną nowością w ofercie Politechniki Bydgoskiej na rok 2024/2025 jest Inżynieria w medycynie. To interdyscyplinarny, okołomedyczny kierunek studiów pozwalający na zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu inżynierii mechanicznej, materiałowej, elektrycznej, elektronicznej, informatyki oraz nauk medycznych. Program kształcenia obejmuje m.in. projektowanie urządzeń, wyrobów i aplikacji medycznych, diagnostykę i serwisowanie aparatury stosowanej w medycynie czy biomateriały i sztuczną inteligencję w sektorze zdrowia. – Jako jedni z nielicznych w kraju oferujemy w pełni interdyscyplinarne studia. Podstawy teoretyczne i umiejętności techniczne poszerzone zostaną o wiedzę medyczną oraz laboratoria kliniczne realizowane przy współpracy z Wydziałem Medycznym PBŚ – mówi dr hab. inż. Piotr Aleksandrowicz, prof. PBŚ, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej.

Drugim debiutantem na Wydziale Inżynierii Mechanicznej PBŚ jest Technika bezpieczeństwa i obronności. Studia obejmują zagadnienia związane m.in. z systemami obronności, logistyką wojskową, cyberbezpieczeństwem czy prognozowaniem i symulacją sytuacji kryzysowych. Wśród przedmiotów kierunkowych są także: budowa i obsługa broni, kryptologia i systemy szyfrowania, obiekty i systemy infrastruktury krytycznej, systemy komunikacji i organizacji służb mundurowych.

Politechnika poszerza ofertę dydaktyczną również o Transport i logistykę. Studenci tego kierunku zdobędą wiedzę i doświadczenie związane z projektowaniem procesów logistycznych, zarządzaniem i organizacją w magazynach, zarządzaniem przedsiębiorstwami transportowymi i logistycznymi, projektowaniem systemów transportowych, eksploatacją środków transportu, likwidacją szkód w pojazdach oraz organizacją ruchu drogowego.

Poza studiami dziennymi i zaocznymi, politechnika oferuje także studia podyplomowe – w nowym roku akademickim będzie można uczęszczać m.in. na zajęcia z bezpieczeństwa ruchu drogowego, gorzelnictwa, przywództwa w sporcie czy zarządzania gospodarki odpadami

Z całą ofertą studiów Politechniki Bydgoskiej można zapoznać się na stronie pbs.edu.pl – rekrutacja na uczelnię rozpoczyna się 3 czerwca. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr BZG
Piotr BZG
2 miesięcy temu

Wyrwać grajdolanemu UMK ukradzione B-szczy Collegium Medicum i utworzyć wreszcie Uniwersytet Medyczny w B-szczy!!! Ukarać tych politruków, którzy mimo sprzeciwu 160 tysięcy (!!!) dorosłych bydgoszczan (grajdoł Toruniewo ma niewiele więcej mieszkańców!) oddali CM w łapska grajdolanych, antybydgoskich socjopatów! Najbardziej wkurza to, że – przepraszam – taki Białystok w trochę zapuszczonego wschodu PL ma swój Uniw. Medyczny, a polit-świnie z B-szczy oddali to, co tworzyłoby wielkość szkolnictwa wyższego i miasta tym grajdolanym Ssynom!!! ILE I CZEGO WZIĘLIŚCIE OD RYDZYKOWYCH KACAPÓW TOWARZYSZE Z SLD ZA OGOLOCENIE B-SZCZY Z SAMODZIELNEGO UNIW. MEDYCZNEGO?!! Toruniewo nie ma nawet bazy szpitalnej u siebie, więc szarogęszą się… Czytaj więcej »

Bydgoszczanin
Bydgoszczanin
1 miesiąc temu

Sprawa jest prsota i zarazem skomplikowana! Do przejęcia Akademii Medycznej doszło za prezydentury p. Dombrowicza kóry mógł mieć największy wpływ na zablokowanie tego ruchu – ale nic nie zrobił. Władze PO też nic nie zrobiły tak samo jak i PiS. Projekt obywatelskiej Ustawy o wyodrębnieniu CM z UMK utknał w zamrażarce sejmowej. Nikt nie chce jej wyciągnąć z zamrażarki.. Wniosek nasuwa się jeden chłopcy z Torunia mają większe posłuch w decydentów wszystkich partii ogólnokrajowych niż harcerze w krótkich spodenkch z Bydgoszczy. I chyba nic się w tej materii nie zmieni. Nie ma się co łudzić że osoby pokroju Olszewskiego, Bruskiego… Czytaj więcej »