Metropolia BydgoskaFOTORELACJEGalerieLekkoatletyczne mistrzostwa Polski w Bydgoszczy. Faworyci sięgali po złote medale [ZDJĘCIA]
27.06.2024 | 23:27

Zdjęcia: Tomasz Kasjaniuk / Polski Związek Lekkiej Atletyki / materiały prasowe

Za nami pierwszy dzień setnej edycji lekkoatletycznych mistrzostw Polski, które rozgrywane są na stadionie bydgoskiego Zawiszy. W czwartek (27 czerwca) po złote medale sięgali faworyci.

Finały sprintów – zarówno u pań, jak i u panów odbyły się przy mocno niesprzyjających warunkach (silnie wiejący wiatr w twarz). W kobiecym sprincie, złoto wywalczyła Ewa Swoboda (11:11 sek.), która wyprzedziła Pię Skrzyszowską (11:33) i Kryscinę Cimanouską (11:40), zaś u mężczyzn, mistrzostwo Polski zdobył Dominik Kopeć (10:63 sek.), wyprzedzając na mecie Oliwera Wdowika i Adriana Brzezińskiego (obaj 10:67 sek).

Bydgoszcz miło będzie wspominać Klaudia Kaźmierska. Zawodniczka Vectry Włocławek podczas ubiegłotygodniowego memoriału Ireny Szewińskiej zapewniła sobie olimpijską kwalifikację w biegu na 1 500 metrów, a dzisiaj sięgnęła po złoty medal na tym dystansie, uzyskując czas 4:10.95. – W Paryżu chciałabym pobiec na poziomie czterech minut – mówi Kaźmierska, która po bydgoskim czempionacie uda się do kanadyjskiego Eugene, gdzie będzie przygotowywała się do olimpijskiego startu w stolicy Francji. Podium w kobiecym biegu uzupełniły druga Weronika Lizakowska i trzecia Aleksandra Płocińska. U panów, na 1 500 m najszybszy był Maciej Wyderka (3:37.78), znacząco wyprzedzając Filipa Raka i Kamila Herzyka. Na 3 000 m najszybsza była Alicja Konieczek – 9:32.08, a u panów na tym samym dystansie triumfował Maciej Megier – 8:38.75.

Konkurs tyczkarzy padł łupem Piotra Liska – 5.72 m, srebro dla Roberta Sobery – 5.62 m., a w swoim ostatnim starcie przed własną publicznością, brązowy medal z wynikiem 5.50 m zdobył tyczkarz Zawiszy Paweł Wojciechowski. Oprócz Liska, pierwszego dnia zmagań złote medale zdobyli także inni faworyci. Anita Włodarczyk z rezultatem 72.06 m, sięgnęła po złoto w rywalizacji w rzucie młotem, Michał Haratyk został mistrzem Polski w pchnięciu kulą – 19.98 m, Maria Andrejczyk z rezultatem 63.93 m triumfowała w rzucie oszczepem, a konkurs dyskoboli wygrał Oskar Stachnik – 62.22 m. U pań, konkurs pchnięcia kulą wygrała Klaudia Kardasz – 18.52 m, a Emilia Kusy najlepsza była w rywalizacji tyczkarek – 4.10 m. W trójskoku kobiet najlepsza okazała się Adrianna Laskowska – 13.74 m, a w męskim trójskoku złoto dla Wojciecha Galika – 15.93 m.