Lex TVN: Jak głosowali posłowie z Bydgoszczy?
Dodano: 11.08.2021 | 22:58Na zdjęciu: W Sejmie odbyło się głosowanie ws. zmian w ustawie o radiofonii i telewizji.
Fot. wikipedia
Podczas głosowania przeprowadzonego w czwartek wieczorem w Sejmie przyjęto zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji. W głosowaniu, poprzedzonym wnioskiem o odroczenie posiedzenia Sejmu i reasumpcją spowodowaną niekorzystnym dla Zjednoczonej Prawicy rezultatem, wzięli udział parlamentarzyści z Bydgoszczy.
Za zmianami w ustawie, nazywanymi przez opozycję Lex TVN, głosowało 223 posłów Prawa i Sprawiedliwości, 3 z Kukiz’15 i 2 niezrzeszonych (łącznie 228). Wśród nich byli bydgoscy parlamentarzyści: Łukasz Schreiber, Tomasz Latos, Ewa Kozanecka, Bartosz Kownacki i Piotr Król. 10 posłów, w tym 9 z Konfederacji i Andrzej Gut-Mostowy z PiS, wstrzymało się od głosu. Przeciw byli natomiast wszyscy członkowie opozycji (w tym: Paweł Olszewski, Iwona Kozłowska, Tadeusz Zwiefka, Magdalena Łośko, Krzysztof Gawkowski, Jan Szopiński i Dariusz Kurzawa), Stanisław Tyszka z Kukiz’15 oraz pięcioro posłów Porozumienia Jarosława Gowina (łącznie 216 osób).
Zgodnie z proponowanymi zapisami telewizje i radia w Polsce będą mogły mieć właścicieli tylko z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, do którego należą kraje Unii Europejskiej oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein. Zmiany – w tłumaczeniu wnioskodawców – mają zapobiec przejmowaniu polskich telewizji przez „kapitał z podejrzanych krajówe, jednak – jak odpowiada opozycja – uderzają jedynie w nieprzychylny rządowi TVN, będący własnością amerykańskiej grupy Discovery.
Porozumienie Jarosława Gowina proponowało, aby do katalogu państw zostały włączone kraje należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), wśród których znajdują się Stany Zjednoczone. Na to jednak nie godzi się Prawo i Sprawiedliwość.
Ze zmianami prawnymi związana jest też kwestia koncesji satelitarnej dla kanału TVN24, która traci ważność we wrześniu i nadal nie została przedłużona przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, choć stacja stara się o to od półtora roku. Możliwe jest, że nadawca postara się o koncesję za granicą lub przejdzie na koncesję kanału TVN24 BiS, która jest ważna do 2027 roku.
Odroczenie posiedzenia
Wcześniej odbywały się głosowania ws. odroczenia posiedzenia. Najpierw wniosek, ku zadowoleniu opozycji, został przyjęty m.in. dzięki głosom Porozumienia, Konfederacji i części posłów niezrzeszonych (229 za, 227 przeciw i 4 nie głosowało – dwoje z PiS oraz Grzegorz Braun i Konrad Berkowicz z Konfederacji). Po ponad dwóch godzinach marszałek Elżbieta Witek zarządziła jednak reasumpcję, tłumacząc, że przy pierwszym głosowania podała złą datę. Ponadto Jarosław Sachajko z Kukiz’15 stwierdził, że wraz z kolegami z ugrupowania… pomylił się, głosując za.
Za reasumpcją zagłosowało 224 posłów PiS, 3 posłów Kukiz’15 (Sachajko, Paweł Kukiz i Stanisław Żuk) oraz 2 posłów niezrzeszonych. Przeciw był Stanisław Tyszka z Kukiz’15, a Marek Zagórski wstrzymał się od głosu. Opozycja nie głosowała, licząc że nie uda się uzbierać kworum, czyli połowy ustawowego składu izby. Zagłosowało jednak 231 posłów, a więc kworum osiągnięto.
W powtórzonym głosowaniu ws. odroczenia posiedzenia Kukiz, Sachajko i Żuk tym razem się nie pomylili i zagłosowali „przeciw” w związku z czym wniosek został odrzucony. Stanisław Tyszka oraz posłowie Konfederacji i Porozumienia ponownie byli „za”.
W programie „Kropka nad i” w TVN24 Radosław Sikorski stwierdził, że „Paweł Kukiz jest albo kompletnym durniem nierozumiejącym, co się dzieje, albo sprzedajną szmatą”. Poseł Łukasz Schreiber z PiS napisał za to na Twitterze: „Dziś na tt każdy może zobaczyć, jak w praktyce wygląda „polityka miłości” i „szacunek wobec drugiego człowieka”, o których tak dużo mówią politycy opozycji. Im wystarczy metafora, by poczuli się „poniżeni” albo wrzeszczeli o „fobiach”. Sami są gotowi zwyzywać i dalej czują się lepsi”.
Głosowania bydgoskich posłów
Odroczenie posiedzenia Sejmu (dwukrotnie)
Za: Paweł Olszewski, Iwona Kozłowska, Tadeusz Zwiefka, Magdalena Łośko, Krzysztof Gawkowski, Jan Szopiński, Dariusz Kurzawa
Przeciw: Łukasz Schreiber, Tomasz Latos, Ewa Kozanecka, Bartosz Kownacki, Piotr Król.
Reasumpcja głosowania ws. odroczenia posiedzenia
Za: Łukasz Schreiber, Tomasz Latos, Ewa Kozanecka, Bartosz Kownacki, Piotr Król.
Przeciw: Paweł Olszewski, Iwona Kozłowska, Tadeusz Zwiefka, Magdalena Łośko, Krzysztof Gawkowski, Jan Szopiński, Dariusz Kurzawa
Zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji (tzw. Lex TVN)
Za: Łukasz Schreiber, Tomasz Latos, Ewa Kozanecka, Bartosz Kownacki, Piotr Król.
Przeciw: Paweł Olszewski, Iwona Kozłowska, Tadeusz Zwiefka, Magdalena Łośko, Krzysztof Gawkowski, Jan Szopiński, Dariusz Kurzawa.
- Stadion Polonii, komunikacja miejska i port w Emilianowie. PiS z poprawkami do budżetów - 11 grudnia 2024
- Maksymilian Pawełczak i Wiktor Przyjemski nagrodzeni na FIM Awards na Majorce - 10 grudnia 2024
- Aktywnie w Bydgoszczy. Jaka oferta zajęć sportowych dla seniorów? - 27 listopada 2024