Lider Chyliński i przebudzony Michał Nowakowski. Oceny zawodników Enea Astorii po meczu ze Stalą Ostrów

Dodano: 15.01.2020 | 21:56

Na zdjęciu: Adam Kemp zaliczył w spotkaniu ze Stalą Ostrów Wlkp. kolejny dobry mecz w swoim wykonaniu.

W minioną sobotę koszykarze Enea Astorii Bydgoszcz pokonali we własnej hali BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 95:78, przerywając tym samym swoją niechlubną serię czterech porażek z rzędu. Wróćmy jeszcze na chwilę do tego meczu i zastanówmy się, jak grali poszczególni zawodnicy.

Obwodowi:

A.J. Walton (9 pkt, 5 zb., 5 as.) – ocena 6/10
Amerykański playmaker Astorii w spotkaniu ze Stalą zaprezentował się poprawnie. Starał się rozsądnie kontrolować tempo gry w ataku i nie forsował swoich własnych akcji. Słowa pochwały należą mu się za końcówkę trzeciej kwarty, gdzie wobec przestoju w ofensywie swoich kolegów, wziął grę na siebie i zdobył kilka cennych punktów. Z powodu problemów z faulami rozegrał tylko dwadzieścia jeden minut.

Marcin Nowakowski (2 pkt, 6 as., 4 przechwyty) – ocena 6.5/10

Wykonał bardzo dużo solidnej, niewidocznej na pierwszy rzut oka pracy. Wobec kłopotów z faulami Waltona dostał od trenera Gronka nieco więcej czasu na parkiecie i z czystym sumieniem można powiedzieć, że ten czas wykorzystał. Zdobycze punktowe może nie powalają, ale Nowakowski bardzo inteligentnie obsługiwał podaniami swoich kolegów i umiejętnie stopował poczynania źle zorganizowanych ataków rywali. Warto też zwrócić uwagę na to, że kiedy ten niewysoki rozgrywający był na parkiecie drużyna była aż 14 “oczek” na plusie.

Michał Chyliński (19 pkt, 5 as., 3/5 za trzy) – ocena 8.5/10 – ZAWODNIK MECZU
Po kontuzji nie ma już śladu. To wiedzą już wszyscy, którzy oglądali sobotnie wyczyny “Chyla” w meczu z jego byłą drużyną. Kapitan Astorii rozegrał doskonałą partię i momentami (zachowując oczywiście odpowiednią proporcję) przypominał legendę San Antonio Spurs – Manu Ginobiliego. Chyliński trafił 7/9 rzutów z gry, świetnie grał bez piłki, co umożliwiało mu trafienia z relatywnie łatwych pozycji. Do tego, kiedy było trzeba, potrafił zwolnić tempo i spokojnie rozegrać atak pozycyjny. Z tak grającym kapitanem Astorię stać na zdecydowanie więcej podobnych zwycięstw.

Michał Aleksandrowicz (5 pkt, 5 fauli) – ocena 5/10
Gdy już był na parkiecie, prezentował się nieźle. Udało mu się trafić trójkę i stanowił zagrożenie w akcjach typu catch & shoot, czyli rzutach bezpośrednio po otrzymanym podaniu. Od trenera Gronka dostał piętnaście minut i niestety musiał opuścić plac gry z powodu fauli. “Panda” miał również problemy w defensywie z szalejącym Danielem Szymkiewiczem, jednakże taki strzelec z ławki jak Aleksandrowicz jest drużynie bardzo potrzebny.

Michał Krasuski – brak oceny.
Na parkiecie spędził nieco ponad minutę w samej końcówce meczu, ale mimo to zdążył efektownie zablokować rywala, za co zebrał gromkie brawa od publiczności.

Skrzydłowi:

Kris Clyburn (4 pkt, 11 zb., 5 as.) – ocena 5.5/10
Po fenomenalnej pierwszej części sezonu, gdzie Clyburn notował co mecz blisko dwadzieścia punktów, od jakiegoś czasu forma tego młodego zawodnika ewidentnie spada. Absolwent Uniwersytetu w Nevadzie ma szczególny problem ze skutecznością. W czterech ostatnich spotkaniach trafił zaledwie 13/41 rzutów z gry, co daje niespełna 32% w tym elemencie. Co jest przyczyną? Możemy tylko gdybać, ale w dzisiejszej koszykówce zawodnicy z pozycji 1-3, którzy nie rzucają z dystansu, zawsze będą mieli w ataku dużo trudniej. Kris ma niepodważalnie ogromny warsztat manewrów w ofensywie, jest także bardzo plastyczny, ale kiedy z przytupem wszedł do ligi, trenerzy rywali coraz bardziej skupili się na ograniczaniu jego wejść pod kosz. Dlatego Amerykanin jest zmuszony do akcji dystansowych, co ma wpływ na jego gorszą skuteczność. W meczu z Ostrowem dobrze popracował w obronie i dzielnie walczył pod tablicami, za co należą mu się słowa uznania.

Mateusz Zębski –  (7 pkt, 4 zb.) – ocena 5.5/10
Widząc wyczyny swoich lepiej dysponowanych strzelecko partnerów, postanowił przesunąć się na dalszy plan i po cichu wykonywać swoją robotę. Rozpoczął mecz na pozycji silnego skrzydłowego, lecz dzięki swojemu atletyzmowi dobrze radził sobie z wyższymi przeciwnikami. Na parkiecie spędził niecałe dwadzieścia minut.

Michał Nowakowski –  (19 pkt,4 zb.,8/12 z gry)- ocena 8/10
Nareszcie! Silny skrzydłowy Astorii po kilku bardzo przeciętnych meczach ponownie nastawił celownik i wraz z drugim Michałem (Chylińskim) rozmontował defensywę Stali. Nowakowski zagrał jak rasowy, nowoczesny zawodnik z pozycji numer cztery. Świetnie rozciągał obronę przeciwników swoimi dalekimi trafieniami, robiąc tym samym mnóstwo miejsca bydgoskim centrom. Kolejny po Zębskim i Chylińskim były gracz “Stalówki” w szeregach “Asty” był także nieomylny w rzutach za dwa. Jeżeli utrzyma taką formę, to trener Gronek będzie miał twardy orzech do zgryzienia, czy nie przywrócić Nowakowskiego z powrotem do pierwszej piątki.

Dorian Szyttenholm – (2 pkt, 2 zb.) – ocena 5/10
Grająca legenda „Asty” tym razem spędziła na parkiecie siedem minut i nie miała większego wpływu na przebieg spotkania.

Centrzy:

Łukasz Frąckiewicz – (12pkt, 4zb.) – ocena 7.5/10
Popularny “Frącek” zdecydowanie jest jednym z ojców zwycięstwa nad ostrowianami. Bydgoszczanin nie pierwszy raz w tym sezonie wniósł z ławki ogromną energię i zdecydowanie zdominował swoich rywali. Trzeba podkreślić to, że Frąckiewicz coraz lepiej odnajduję się w graniu pick’n’roll i dzięki temu jest w stanie zdobywać większą ilość punktów.

Adam Kemp – (16pkt, 6zb., 7/8 z gry) – ocena 8/10
Na przemian z Frąckiewiczem siał spustoszenie w strefie podkoszowej gości i w całości odkupił swoje winy za fatalny mecz ze Startem Lublin. Nie dał rozkręcić się Jevtoviciowi i spokojnie radził sobie z Jacksonem. Bardzo solidny mecz amerykańskiego giganta po obu stronach parkietu, okraszony bardzo efektowną “czapą”. Adam Kemp został także wybrany do najlepszej piątki kolejki Energa Basket Ligi.